Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Pochopení minorit napříč společností

  Již 17. sezonu odstartuje Divadlo LETÍ světovou premiérou hry Davida Jařaba. Hru, která si do poslední chvíle pohrává s očekáváním diváka, režíruje Marián Amsler, který spojil síly s výraznou osobností československé nezávislé hudební scény Katarzií.

  Vila Štvanice. Foto archiv

  Podle slov samotného autora je hra o tom, kdo je autor, jak manipuluje s realitou a jak se skrývá do různých objektů, a přitom je to subjekt. Jde tu především o to, kdo je pozorovaný a kdo pozorovatel, a jak se to postupně v očích diváka mění. Jak autor sám mění své skutečně zážitky a životní zkušenosti, jak je překresluje do svého díla a dělá se lepším. Jak se subjektivně hodnotí jinak skrze dílo, než je objektivní skutečnost. Má na to právo, ale stejně podává zkreslenou zprávu sám o sobě. To, že inscenace mnohovrstevnaté hry není pouze pro zasvěcené dramatiky, upřesňuje dramaturgyně Marie Špalová: Kromě autorských dilemat má však hra i ryze osobní linku, která je živým a autentickým příspěvkem do současné diskuze o krizi bílého heterosexuálního muže. V hlavních rolích se představí Tomáš Petřík a Michal Bednář, se kterými LETÍ v minulosti již spolupracovalo, a doplní je nová tvář – herečka Elena Trčková. Premiéra se uskuteční 24. září 2022 v Divadle VILA Štvanice. Další reprízy LETÍ uvede 3. a 5. října na stejném místě.

  V říjnu LETÍ naváže premiérou archetypálního příběhu na motivy Rusalky Jaroslava Kvapila ve výrazné autorské adaptaci Daniely Špinar, pro níž se jedná o první nezávislý projekt od skončení jejího působení v Národním divadle Praha. S hudbou již zesnulé skotské transgender hudebnice SOPHIE se klasika promění ve zneklidňující drama lidské identity. Daniela Špinar v něm hledá odpověď na to, zda jsme tím, co nám předepsala příroda a společnost, nebo máme právo na sebeurčení. Z další spolupráce s Danielou máme upřímnou radost. Klasický námět v její nové hře slouží jako podhoubí pro důležitou společenskou diskuzi o právu na sebeurčení. Dlouhodobě se snažíme v dramaturgii uvádět tituly, jež by se daly přiřadit k tematice hatefree a které mohou přispět k většímu pochopení minorit napříč společností, vysvětluje umělecká šéfka LETÍ Martina Schlegelová.

  Vila na pražské Štvanici ožila Meyrinkovým Golemem. FOTO archiv

  V hlavních rolích se představí Patrik Děrgel se Zuzanou Onufrákovou a čerstvá absolventka herectví na DAMU Marie Machová. Premiéra se uskuteční 29. října 2022 v Divadle VILA Štvanice a první repríza hned 30. Října.

  Třetí premiérou sezóny bude současná hra německé herečky, dramatičky a režisérky Nory Abdel-Maksoud. Hru Jeeps, kterou LETÍ uvede v únoru roku 2023, napsala v loňském roce v rezidenci slavného mnichovského divadla Müncher Kammerspiele a byla za ni nominována na Mülheimskou dramatickou cenu. Satirická komedie z prostředí kafkovského úřadu práce, jehož úkolem je spravedlivé rozdělení dědictví prostřednictvím státní loterie, která má nahradit tu genetickou, přes všechen humor ústí ve velmi mrazivý obraz západní společnosti. Dle slov dramaturga Davida Košťáka mělo LETÍ Noru Abdel-Maksoud v hledáčku již delší dobu: Její tvorbu sledujeme již od chvíle, kdy jsme v rámci cyklu scénických čtení uvedli její komediální hit THE MAKING OF z filmového prostředí. Autorka má ojedinělý dar pojmenovávat ekonomické a společenské otázky s lehkostí a způsobem, který nám po brechtovsku umožňuje smát se věcem, jež nám v noci nedají spát.

  Vedle pravidelného repertoáru se LETÍ na podzim opět pustí do projektu, jehož cílem je propagace současné dramatiky. Ve spolupráci s agenturou DILIA představí divákům tři nové německé hry, jejichž překlady nově vznikly v rámci Překladatelské dílny DILIA. Milovníci současné dramatiky se mohou po novém roce těšit i na další dvě edice divácky oblíbeného projektu, který nasytí oči i žaludek Večeře s novou hrou.

  Jedná se o jedinečnou příležitost spolupracovat s českými autory různých profesních zkušeností na původních hrách krátkého rozsahu. Zároveň se těšíme na každou novou edici i kvůli unikátní možnosti setkat se s našimi diváky u jednoho stolu a dosáhnout jakési neformální klubové atmosféry, doplňuje dramaturgyně Marie Špalová.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. září 2022

  Komentáře k článku: Pochopení minorit napříč společností

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,