Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Plzeňské léto s divadlem

  Letošní 9. ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem uvede Dona Quijota s Kamilem Halbichem v hlavní roli.  Připraveno je i sedm repríz loňské komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! s Pavlem Baťkem jako Sherlockem Holmesem. V rámci vedlejšího programu zahájí festival už 29. června Improzápas mezi Plzní a Prahou, který Divadelní léto chystá ve spolupráci s centrem Johan.

  Divadelní léto je největším open air divadelním festivalem v Plzeňském kraji, v posledních letech se jeho návštěvnost ustálila na 8000 diváků. Festival každoročně zasazuje do kulis historického centra Plzně vlastní originální inscenaci. Jeviště s hledištěm pro 400 diváků vyrůstá poprvé na prostranství U Zvonu.

  don-sm

  Letošní 9. ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem uvede Dona Quijota s Kamilem Halbichem v hlavní roli FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Premiéra Dona Quijota se tu odehraje 2. července a po ní bude následovat 10 repríz. Donkichotství je v každém z nás, a tak se náš příběh může odehrát komukoli, kdykoli a kdekoli. Proto je také scéna spíše abstraktní než historická. K literární předloze se nicméně hrdě hlásíme, a tak nám písečná pláň U Zvonu připomíná španělskou vyprahlou step, říká  umělecký ředitel Divadelního léta, režisér inscenace Vilém Dubnička.

  V inscenaci Don Quijote došlo ke změně  v hereckém obsazení – Jana Zenáhlíková má problémy s hlasivkami, vystřídala ji proto Kristýna Bábková. V rámci vedlejšího programu se Divadelní léto snaží představovat divákům nové typy jevištního umění, které nejsou tak často k vidění na venkovní scéně. Festival letos zahájí už 29. června Improzápas: Plzeň vs. Praha, ve kterém se pod dohledem nekompromisního rozhodčího Martina Vasquéze utkají týmy Plzeň – Improstor a Praha – KOPR a hosté.

  Improzápas je malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem utkávají v hraných, zpívaných i vyprávěných improvizacích na divácká témata. Cílem, ač to tak na první pohled může vypadat, není zničit protivníka, ale společně vytvářet kvalitní improvizaci, mít radost ze hry a komunikace mezi herci a diváky, říká Martina Šimánková, Dramacentrum Johan.

  Formát zápasu v divadelní improvizaci byl k nám přivezen z Francie. Je inspirován pravidly hokejového zápasu. Průvodcem je konferenciér a vše řídí nekompromisní rozhodčí, který uděluje fauly. O tom, který tým zvítězí
  a o čem se bude hrát, rozhodují sami diváci. Nic není předem připravené. Příběhy, které vznikají na místě, a hráči, kteří se musí popasovat s tématy i neobvyklými situacemi, to vše je jedno velké dobrodružství.

  Divadelní léto pod plzeňským nebem pořádá PaNaMo ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni, festival podporuje Město Plzeň, Plzeňský kraj a společnost Plzeň 2015.

  Program:
  začátky představení vždy ve 20:30
  Improzápas: Plzeň vs. Praha 29. června
  Don Quijote premiéra 2. července
  reprízy 3., 6., 7., 8., 10., 11., 12., 13., 14. a 15. července
  Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes!
  reprízy 20. , 21., 22., 23., 24., 25. a 26. července

  www.divadelnileto.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 27. června 2016

  Komentáře k článku: Plzeňské léto s divadlem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,