Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Plýtvání v Národním divadle moravskoslezském?

              Zpráva ČTK Národní divadlo moravskoslezské zbytečně plýtvalo, zjistil audit obsahuje zavádějící tvrzení, bohužel v případě NDM v Ostravě už opakovaně, zaslouží si proto přinejmenším komentovat:

  1. Podle náměstka ostravského primátora Lubomíra Pospíšila se mohlo za ředitele Luďka Golata „víc šetřit“. Jak známo, příspěvková organizace hospodaří v kalendářním roce s předem stanoveným rozpočtem, za který odpovídá zřizovatel: pokud organizace skončí fiskální rok v červených číslech, zřizovatel musí schodek dorovnat. Podle mých informací NDM vykázalo v roce 2009 zlepšený hospodářský výsledek v objemu 2,2 milionu korun, a to ještě bez dofinancování zajistilo zhruba 5 milionů korun na zákonné úpravy osobních nákladů. „Šetřit“ lze v příspěvkové organizaci pouze nastavením rozpočtu, kterým se stanoví mantinely její činnosti, jinak se dá rozpočet jen dodržet nebo nedodržet – NDM rozpočet dodrželo.

  2. Troufnu si tvrdit, že neexistuje auditorská metoda umožňující posoudit náklady na uměleckou činnost tak přímočaře, aby mohl náměstek Pospíšil tvrdit, že „u některých představení byla zbytečně drahá výprava“, nebo že “velmi nízká vytíženost některých umělců se pohybovala okolo 30 procent“ – údaje jsou bez vysvětlení souvislostí irelevantní! Stejné jsou zkušenosti z auditů pražských divadel.

  3. Z předchozího vyplývá, že nelze na Golatovo vedení divadla svádět současné rozpočtové problémy NDM. Ty vznikly neschopností města zajistit pro letošní rok takovou výši příspěvku, která by umožnila realizovat divadlo v dosavadním objemu a podobě. Pokud se výpadek příspěvku musí kompenzovat zrušením operetního souboru, je to zodpovědností města a nikoli stávajícího ředitele Jiřího Nekvasila – takový krok znamená změnu statutu divadla a přesahuje tedy kompetenci ředitele. Je zřejmé, že se ostravská radnice zbavuje politické zodpovědnosti na úkor Golata i Nekvasila.

  4. Audit prý prokázal slabou návštěvnost NDM „v průměru pod 70 procenty“. Podle mých informací průměrná návštěvnost NDM byla v roce 2008 71,09%, v roce 2009 mírně stoupla na 71,19%. Návštěvnost srovnatelných českých divadel (s operním provozem) se dlouhodobě pohybuje v rozmezí zhruba 60-85%. Návštěvnost je však velmi komplikovaný statistický ukazatel, ovlivněný mimo jiné kapacitou divadelních sálů, je proto dobré spojit tento údaj s počtem prodaných vstupenek: v roce 2008 NDM prodalo 173 tisíce míst (vloni 176 tisíc), jedno divadlo přesáhlo hranici 200 tisíc míst, tři zůstala pod 100 tisíci prodanými místy. A mohli bychom pokračovat komparací dalších hospodářsko-uměleckých parametrů činnosti velkých divadel – návštěvnost je pouze jedním z nich, vytrženým z kontextu.

  5. Podle Pospíšila za Golata „soubory mezi sebou nekomunikovaly. Tvrzení neargumentované a hlavně nesmyslné: vícesouborová divadla jsou historickým reliktem středoevropského prostoru a spolupráce souborů se v nich nikdy nepředpokládala. Nicméně právě v NDM existovala, což lze doložit mezisouborovými projekty, jaké v jiných vícesouborových divadlech nenajdeme, namátkou: Vojna, Paříž hraje prim, Opera z pouti, Zlaté rouno, běžná byla vzájemná „hostování“ umělců v inscenacích napříč soubory. O nebývalé vnitřní komunikaci v NDM nepřímo svědčí přes dvě stě podpisů pod petici na podporu Luďka Golata v době ostravské divadelní krize – neznám z praxe ani z historie srovnatelný případ!


  Komentáře k článku: Plýtvání v Národním divadle moravskoslezském?

  1. Václav Kozelský

   Avatar

   Náměstek Pospíšil je zcela nekompetentní stařík, který plácá, co mu kdo nakuká.

   14.05.2010 (20.58), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Josef Herman

   Josef Herman

   Též se mi to při dlouhodobějším pozorování ostravských událostí tak jeví, jenže pak se ptám, co evidentně nekompetentní stařík pohledává na vysokém postu ostravské politiky? Co mi pak brání domnívat se, že ti další nejsou lepší a ten nejvyšší jakbysmet?

   14.05.2010 (22.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Jiří Blažek

   Avatar

   Ano šetřit! Jen se podívejte za jaké blbosti divadlo utrácí. Místo toho by měla přidat kulisákům protože na New se prostě jednoduše zapomene přičemž dělají pomalu za stejné peníze jako uklízečky. Divadlo rozhazuje peníze to já pravda. My jako zaměstnanci to vidíme moc dobře!

   06.10.2014 (9.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Pane Blažku, diskutujete ke čtyři roky starému článku a odhaduji, že máte na mysli současný stav.

    06.10.2014 (11.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,