Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pilař uměleckým šéfem opery v Budějovicích

  Pozice uměleckého šéfa souboru opery Jihočeského divadla se od 1. 9. 2020 ujme Tomáš Ondřej Pilař. Ten v únoru oznámil rezignaci na post šéfa plzeňské opery. V rozhovoru pro Divadelní noviny Pilař s ředitelem DJKT Otavou uvedli, že důvodem rozporu je názorová odlišnost na další směřování plzeňské opery. 

  Radmila Hrdinová beseduje s Tomášem Ondřejem Pilařem (vpravo) a ředitelem DJKT Plzeň Martinem Otavou před představení Broučků ve Stavovském divadle na festivalu OPERA 2020 (12. ledna 2020) Foto: Josef Herman

  Tomáš Ondřej Pilař přichází do Českých Budějovic s novou koncepcí vedení a rozvoje operního souboru. Klíčovými hodnotami mého vidění opery Jihočeského divadla jsou „výjimečná kvalita, odvaha, otevřenost a nadčasovost“. Pod těmito vlajkami spatřuji cestu k mezinárodní divácké atraktivitě za současného důrazu na udržitelnost, ekonomickou stabilitu a hluboký osobní respekt ke členům souboru, doplňuje Pilař.

  Koncepce hlouběji rozvíjí vize týkající se dramaturgie opery, otevřenosti souboru širším diváckým skupinám a jeho přítomnosti ve veřejném prostoru, rozvoje mezinárodních aktivit či zlepšení provozu opery. Mimo to se zaměřuje na užší spolupráci opery a Ateliéru 3D, logicky navazuje na jejich činnost a přichází s myšlenkou specifické programové linky pro diváky do 35 let. Dramaturgem opery bude nově její stávající šéf Tomáš Studený, jehož odborných kompetencí si nesmírně vážím a těším se na spolupráci s ním, dodává Pilař.

  Tomáš Ondřej Pilař patří k nejvyhledávanějším mladým českým operním režisérům s více než sedmdesáti vlastními inscenacemi na svém kontě. Od roku 2014 byl šéfem plzeňské opery. Věnuje se přednáškové činnosti na mezinárodní úrovni, je autorem režií mnoha open-air a site specific představení. Časopis Forbes jej vyhodnotil jako jednoho z 30 pod 30, mladých lidí s mimořádnými profesními úspěchy. Je držitelem stipendia Bayreuther Festspiele, kulturní ceny města Plzně. Jeho inscenace Händelova oratoria Saul byla portálem operaplus.cz vyhodnocena jako nejlepší inscenace roku 2019. Je spoluzakladatelem a režisérem projektu Noc s operou.

  Jeho inscenace jsou charakteristické dominantní vizuální složkou, detailní prací se světlem, temporytmem a spirituálním zaměřením. O tom se mohli přesvědčit v loňském roce nejen jihočeští diváci před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. V Pilařově režii zde byla uvedena opera Turandot, která sklidila velký úspěch jak u diváků, tak u odborné kritiky.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. května 2020

  Komentáře k článku: Pilař uměleckým šéfem opery v Budějovicích

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,