Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Petr Francán novým děkanem DiFa JAMU

  Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (DIFA JAMU) dnes zvolila nového děkana pro období 2016 – 2020. Bude jím stávající pedagog školy doc. Mgr. Petr Francán.  Akademický senát fakulty po bezmála pětihodinovém veřejném zasedání, na němž se představili tři kandidáti, oznámil jméno vítěze.

  Volevní vystoupení Petra Francána. FOTO archiv JAMU

  Volební vystoupení Petra Francána. FOTO archiv JAMU

  Nový děkan byl zvolen jednomyslně počtem devíti hlasů, oznámil předseda akademického senátu DIFA JAMU doc. MgA. Lukáš Rieger, Ph.D.

  Fotograf, scenárista, kameraman a režisér Petr Francán (ročník 1973) působí na brněnské Divadelní fakultě jako vedoucí Ateliéru audiovizuální tvorby a divadla. Děkan je strážcem fakultního dialogu. Preferuji artistnost před komercí, a když už o ní musíme mluvit, povyšujme ji nad mainstreamovou úroveň, prohlásil ve svém volebním vystoupení. Francán chce kupříkladu zvýšit prestiž senátu jako jediného přímo voleného orgánu fakulty. Senát začne mít i vyšší pravomoci, co se týče kvality studia. Sám už tři roky předsedá celoškolnímu Akademickému senátu JAMU. Na umělecké akademii začal pracovat v roce 2002.

  Svoji kandidaturu Francán obhajoval před zcela zaplněným auditoriem. FOTO archiv JAMU

  Svoji kandidaturu Francán obhajoval před zcela zaplněným auditoriem. FOTO archiv JAMU

  Svoji kandidaturu Francán obhajoval před zcela zaplněným auditoriem. Hovořil kupříkladu o tom, že bude třeba snížit počet studentů a zlepšit vztahy absolventů JAMU k jejich alma mater. Je nutné, aby na školu vzpomínali v dobrém a byli vděční, že tady studovali. Na otázky z pléna poznamenal, že obdivuje práci divadelníků jako jsou režiséři J. A. Pitínský, Jiří Havelka či tvůrčí duo SKUTR.  Vystudovaného muzikologa Filozofické fakulty Masarykovy univerzity dále přitahuje tvorba J. S. Bacha, Gabriela Faurého či Antonína Dvořáka, ve výtvarném umění mu konvenuje dílo malíře Mikuláše Medka či Michelangelovo.

  Mgr. Petr Francán se narodil v roce 1973 v Brně. Vystudoval Hudební vědu na MU v Brně. Pracuje jako odborný asistent, vedoucí laboratoře práce s médii na Divadelní fakultě JAMU v Brně, živnostník (fotograf, režisér a scénárista). Má tři děti a se svou ženou s nimi žije v Židlochovicích. FOTO MC Robátko

  doc. Mgr. Petr Francán se narodil v roce 1973 v Brně, v r. 2000 absolvoval hudební vědu na FF MU v Brně a od roku 2002 je vedoucím ateliéru Audiovizuální tvorby a divadla na DiFa JAMU. V r. 2012 byl jmenován docentem. FOTO archiv

  Má za sebou přes šedesát samostatných a třicet společných fotografických výstav v českých i zahraničních galeriích. Spolupracuje s Českou televizí, podílel se na více než třiceti dokumentárních filmech. Jako kurátor zajišťoval výstavy například pro občanské sdružení Vaňkovka, Jihomoravský kraj, Biskupství brněnské či Nadaci Partnerství. Vydal fotografické publikace: Prameny země (1997); Příběhy soch (1998); Brněnské podzemí I a II (2001 a 2005); Proměněné sny (2006), Brněnské podzemí III (2013), Svatojakubská kostnice (2014).

  doc. Mgr. Petr Francán. FOTO archiv JAMU

  doc. Mgr. Petr Francán. FOTO archiv JAMU

  Mezi jeho hlavní fotografické výstavy za poslední roky patří:

  leden 2010, společná výstava, Galerie auf der Pawlatsche, Vídeň, Rakousko

  únor 2010, samostatná výstava v Galerii Českého centra Brusel, Belgie

  říjen 2010, samostatná výstava v Galerii Husa na provázku

  březen 2011, stálá expozice brněnského podzemí, lokalita Nové radnice, Brno

  duben 2011, stálá expozice brněnského podzemí, lokalita Zelný trh, Brno

  srpen 2011, samostatná výstava Flora Olomouc

  březen 2012, samostatná výstava v památníku Velké Moravy ve Starém Městě

  březen 2013, samostatná výstava v Paláci šlechtičen v Brně

  2014-2015, společná výstava Velká Morava a počátky křesťanství (Brno-Praha-Bratislava)

  září 2015, samostatná výstava na Slovanském hradišti v Mikulčicích

  Mgr. Luboš Mareček, tiskový mluvčí JAMU

  • Autor:
  • Publikováno: 5. dubna 2016

  Komentáře k článku: Petr Francán novým děkanem DiFa JAMU

  1. Eva skalova

   Avatar

   Gratuluji.
   Proč není děkanem HF JAMU ? (Hudební věda)

   23.04.2017 (5.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,