Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Performancí o ekologii, napříč kulturami

  Třetí ročník mezinárodního festivalu performance artu představí přes čtyřicet umělců z více než dvaceti světových zemí. Čtyři festivalové dny vytvoří místo pro setkání různorodých názorů, kulturních prostředí, myšlenek o podobách umění a pro reflexi lidské činnosti v době ekologické krize. Performance Crossings 2019 proběhnou od 15. do 18. května v prostorech Cross Attic, Holešovická šachta a ve veřejném prostoru.

  Performance Crossings 2019 je mezinárodní festival zaměřující se na performance art a příbuzné umělecké formy, který třetím rokem prezentuje umělce z celého světa a otevírá dialog mezi umělci a diváky, mezi myšlenkami a jejich zpracováním.

  Výchozím bodem pro ročník 2019 je prezentovat rozličné podoby performance artu s cílem manifestovat diverzitu uměleckých přístupů. Dramaturgie Performance Crossings je založena na prezentaci rozmanitých obsahových i formálních podob performance artu. Prostřednictvím prezentací umělců tvořících v různých formách performativního umění a v různých kulturních a společenských kontextech vytváří festival místo pro vzájemnou diskuzi a setkávání se s odlišnými rysy daných forem a podněcuje myšlení o podobách umění, jeho hranicích a smyslu.

  Jedna z programových částí proto bude věnována fenoménu antropocénu. V poslední době se člověk a jeho aktivity staly určujícími faktory ekologických změn, a je tedy potřeba redefinovat jeho roli v kontextu kulturním, společenském i politickém. Jde o nutnou reflexi, která by měla provázet jakýkoliv tvůrčí proces i naše drobná, dílčí rozhodnutí. Téma antropocénu vnímáme jako možnou pobídku k sebereflexi našeho myšlení o nás samotných, umělecké praxe a důsledků působení člověka na jeho životním prostředí.

  V rámci Performance Crossings 2019 se představí jak tuzemští, tak zahraniční umělci ze všech koutů světa. Své práce uvedou jak špičkoví profesionální performeři, tak progresivní začínající tvůrci. Vystoupí například Yara Mekawei z Egypta, Joey Chin ze Singapuru nebo Paul Regan z Irska, z českých umělců se můžete těšit na Miloše Šejna, Matěje Franka, Darinu Alster či Kateřinu Olivovou.

  Více informací a program naleznete na www.performancecrossings.com nebo na Facebooku.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. května 2019

  Komentáře k článku: Performancí o ekologii, napříč kulturami

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,