Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Patrně tu vůbec nejde o kvalitu

  Magistrát města Prahy chystá výběrové řízení na ředitele příspěvkové organizace Muzeum hlavního města Prahy, které spravuje mostecké věže a zámek Ctěnice, a na šéfa Divadla Minor. Vyplývá to z jednání magistrátního výboru pro kulturu. Oba posty jsou přitom obsazené. Ředitelkou muzea je 15 let Zuzana Strnadová, Minor vede od roku 1998 Zdeněk Pecháček. Město nedávno vyměnilo ředitelku Botanické zahrady.

  Zdeněk Pecháček, současný ředitel Divadla Minor. FOTO VOJTĚCH KOLÁŘ

  Zdeněk Pecháček, současný ředitel Divadla Minor. FOTO VOJTĚCH KOLÁŘ

  Změny se dotknou vedoucích pozic i v dalších kulturních institucích, které spadají pod hlavní město. Radní totiž plánují pravidelná výběrová řízení, která se týkají dohromady 17 institucí. V současné době se podle dokumentu určeného pro členy výboru výběrové řízení týká devíti organizací, v kterých jsou ředitelé ve funkci déle než šest let.

  Novým výběrovým řízením tak kromě šéfky muzea a ředitele Divadla Minor budou pravděpodobně muset projít například ředitelé Hudebního divadla v Karlíně, Divadla v Dlouhé, nebo Divadla Spejbla a Hurvínka. Déle než šest let je ve funkci i Jan Schmid, ředitel Studia Ypsilon nebo šéfové Městské knihovny a planetária ve Stromovce.

  Opozice postup radních kritizuje. Podle bývalého radního pro kulturu, zastupitele Václava Novotného (TOP 09) nemá výměna ředitelů žádný řád ani pravidla. Patrně tu vůbec nejde o kvalitu vedoucích pracovníků, uvedl. Nechápe, proč rada nezačala výběrovými řízeními na šéfy institucí, kteří jsou ve funkcích nejdéle. Dělá to na mě dojem, že muzeum, které má jen z věží roční tržbu přes 90 milionů korun, je prostě pro někoho zajímavější, řekl Novotný.

  Městské muzeum kromě hlavní budovy na Florenci spravuje zámecký areál ve Ctěnicích, Podskalskou celnici a Rothmayerovu vilu. Od roku 2012 má na starosti pražské mostecké věže včetně Petřína.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. září 2015

  Komentáře k článku: Patrně tu vůbec nejde o kvalitu

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Ze zprávy
   není jasné, zda jde o zavedení pravidel, kdy jednou za přesně vymezený čas – zřejmě 5 let – budou všichni ředitelé příspěvkových organizací v Praze procházet konkursním řízením. V takovém případě je nutné přístup Magistrátu vítat. Tato řízení by ovšem neměla nezavdávat příčinu nutné výměny ředitele, ale mělo by jít – a doufám i půjde – o zhodnocení jeho činnosti vzhledem k zaměření dané instituce a projektu, se kterým do funkce ředitel vstupoval, případně nabídku ostatním přijít s nějakým jiným, lepším projektem. Nesmí však jít o automatickou výměnu, jak zpráva naznačuje.
   Právě Zdeněk Pecháček je příkladem ředitele s vynikajícími inscenačními výsledky a progresivním vnímáním divadla pro děti a mládež, který i v provozu divadla vnáší do Minoru vysoce pozitivní prvky řízení, obohacuje dění koncerty, výstavami, festivaly a podobně, a těžko si lze představit, že by byl v této době nahrazen někým jiným a proč.

   21.09.2015 (13.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,