Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext

  Třicet tři řádků… na rozjasněnou v i-DN

  Vážené čtenářky a čtenáři i-DN,

  od středy 23. února jsem se stal – po náhlém odchodu Vladimíra Mikulky – „nuceným správcem“ těchto stránek. Není to pozice, kterou bych vítal, ani jsem o ni neusiloval. Vladimír Mikulka vytvořil za více než rok svého působení v této funkci jejich vysoce odbornou, funkční a živou podobu a je škoda, že nebyl ochoten k diskusi nad nimi a spolupráci s ostatními redaktory Divadelních novin. Jeho názory na fungování i-DN jsou jistě fundované a má na ně právo, nicméně noviny jsou týmová práce a i-DN byly a jsou součástí kolektivního díla zvaného Divadelní noviny. To někdy s sebou nese – jako v každém společně sdíleném prostoru – nutnost kompromisů. Vladimír místo nich svou funkci raději opustil. Je to jeho rozhodnutí a redakce je respektuje.

  Intenzivně hledáme nového správce a hlavního editora či redaktory. Než je (či jej nebo ji) najdeme, budu tyto stránky řídit. Rád bych, kdyby se osobní půtky a nevraživosti na ně nepřenesly a Vy – jejich čtenářky a čtenáři, autorky i autoři, milovníci a milovnice pří, aktivní divadelníci nebo třeba jen zájemci o divadlo – v nich našli co nejvíce informací a textů, jež Vás zaujmou, donutí k přemýšlení či dokonce diskusím. Budu rád, když všichni dosavadní autoři a autorky budou nadále na tyto stránky přispívat, a pokusím se vyhledávat další. Ostatně jako to dělal Vladimír Mikulka, který má nadále do i-DN i na stránky DN dveře otevřené. Možná budeš mít, Vladimíre, aspoň víc času na vlastní psaní. Čtenářů a obdivovatelů máš – jak je patrné z ohlasů na Tvůj odchod – dost. Co takhle otevřít si zde vlastní blog?

  A i Vy ostatní, ozvěte se, máte-li chuť a ambice se autorsky či jinak na podobě i-DN spolupodílet. Spojení najdete v záhlaví i-DN Redakce a kontakty nebo v tiráži tištěných Divadelních novin.

  I-DN by měly být – aspoň si myslím – co nejširší, informovanou i informativní, fundovanou, tematicky i obsahově atraktivní, intelektuálně zdatnou, čtivou, rozličným názorovým a věkovým proudům otevřenou a především živou platformou aktuálního psaní a uvažování o divadle. O takové se budu snažit. Nebojme se omylů a chyb, nebojme jízlivosti ani humoru, nebojme se vážných kritických textů ani impresivních esejů a glos, nebojme se ostrých intelektuálních střetů a vyhraněných názorů, nepřenášejme je však do osobních rovin. Český prostor je příliš těsný pro žluč a nenávist. Rozjasněme jej.


  Komentáře k článku: Třicet tři řádků… na rozjasněnou v i-DN

  1. Marie Reslová

   Marie Reslová

   Tvoje výzva, Vladimíre, mi připomíná normalizační úvodník. Je to moc vtipný. Fakt.

   26.02.2011 (17.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Martin Kodeda

   Avatar

   Dobrý den Vladimíre,
   dovolte mi pár vět. Díky za mail „pro oba“ adresovaný Magdaleně Pantákové. V podstatě souhlasím a též se ztotožňuji s její odpovědí Vám.
   Teď zkusím být stručný. Nejsem zapšklý zpátečník, nechci cenzuru, nechci omezovat nebo bránit zapáleným začátečníkům v projevu. Rád bych jen na těchto stránkách nacházel fundované informace, kritiky s danými pravidly. Ano, Vy jste „ten Hulec“, a je potřeba někdo liberální jako Vy. Ovšem domnívám se, že i zde je třeba ctít určité mantinely. Tohle přece není nějaký „houser“, který si vezmu ze stojanu v metru a za rohem ho znechuceně vyhodím. Já nechci IDN vyhazovat, vždyť co za chvilku zbyde? Apeluji na Vás, prosím, snažte se osobně přispět k zachování úrovně IDN! Můžeme mít různá kritéria, jinou citlivost, ale určitě chceme oba číst zajímavě stylizované texty od lidí, kteří respektují profesní standardy i jazyk.
   Pozor na kompromisy, pozor na omyly a chyby, pozor na žluč a s chutí do toho.
   MK (přítel divadla)

   26.02.2011 (18.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Pane Martine i ostatní,
   přesvědčovat někoho v rovině programové, jaké by měly být či budou i-DN v éře „postmikulkovské“, mi přijde zbytečné. A předčasné – spadlo to na mne hodně rychle. Koncepce je jedna věc, důležitá je výsledná podoba. Chci dávat prostor myšlení o divadle i „cítění divadlem“. A provokovat je. To je vše. Uvidíme, kdo se přidá. Doufám, že kolem i-DN vznikne kolektiv autorů, kteří si vydobydou (nebo třeba už budou mít) respekt a reputaci. Nebojím se, že takoví nejsou. A jsem zvědavý – jaký kdo je a jak se projeví.
   Oba první „kontroverzní“ příspěvky jsou publikovány spíše náhodou, nijak jsem je neobjednával. Nikoli však nahodile. i-DN by podle mne měly být otevřenějším a různým formám psaní a žánrům přístupnějším prostorem, než doposud byly. I když jistě sestavované z co nejkvalitnějších a dobře zpracovaných textů.
   Článek Nely Němečkové je imprese, na kterou v psaní o divadle často zapomínáme, nebo ji opomíjíme jako „trapnou“. Nemyslím si to. Vnímám její příspěvek jako jiný pohled na divadlo, cítím v něm opravdovost, zranitelnost, křehkost. Zárodek umělecké, lidské osobnosti.
   Příspěvek Míši Žemlové je něco jiného – nevybíravým, (pseudo)efektním žargonem své generace „cupuje“ inscenaci své generace. I to mi přijde cenné a důležité. Vždyť pod ním může vzniknout (a měla by spíš než pod textem Nely Němečkové) vášnivá diskuse a řež. Na ty jsou i-DN (a vůbec internet) vhodné prostředí. Trochu – zatím – nechápu, proč mají čtenáři potřebu spíš hodnotit kvalitu textu (ta byla/je mnohdy napadnutelná i u renomovaných autorů a jistě i u nich samých), než se zamýšlet a přít o jeho obsah. Ale asi si budu muset zvyknout.
   Problém je – zdá se mi – ve struktuře i-DN. Abyste Vy – jako čtenář – věděl, co a kde máte očekávat. Aby byl srozumitelný a předem daný žánr a Vy si našel tu část či obor, které Vás zajímají, které „nevyhodíte“. A zbytek nečetl nebo neměl potřebu komentovat. Jsou totiž – veřím – i jiní, kteří budou číst právě ty „jiné“ texty a diskutovat tam. I o takové čtenáře na i-DN stojíme. DN vždy usilovaly o široký okruh čtenářů a zájemců o divadlo (potažmo kulturu), ne jen o odbornou veřejnost. V tom se možná s Vladimírem Mikulkou a některými debatéry kolem i-DN lišíme. Rozhodně bych byl však rád, kdyby kvalitní kritická linie a diskuse kolem ní neustaly.

   27.02.2011 (1.45), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Vladimír Mikulka

   Avatar

   Pro upřesnění:
   Oba zmiňované příspěvky jsou nejen kontroverzní ale zároveň pro „nové iDN“ velmi příznačné. O článku NN již byla řeč a nemá smysl opakovat vyřčené. Recenzi na Hamleta v DISKU nabídla Míša Žemlová ještě mně, ale odmítl jsem ji bez redigování uveřejnit. Míša se redigování nebránila, ale mezitím došlo „k třesku“, z Divadelních novin jsem odešel a tak poslala text Vladimírovi Hulcovi. Ten jejího Hamleta bez dalších úprav vyvěsil.

   27.02.2011 (8.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Jan Šotkovský

   Avatar

   Ad Vladimír Hulec: Nedokážu si představit situaci, že prokazatelně nekvalitní text říká něco strukturovaného a podstatného, aby mělo smysl se o to přít. Nekvalitu textu dělá v první řadě to, že 1) neříká nic nebo říká něco zcela nesrozumitelného (příspěvek Nely Němečkové), 2) říká stále totéž velmi monotónními prostředky (příspěvek Míši Žemlové). Konkrétně z oné „recenze“ na Hamleta nečtu nic víc, než že autorku inscenace nesmírně nudila a teď se při psaní recenze opájí alespoň vlastní vtipností. Co má tady vzbudit vášnivou diskusi a řež, s čím se tady má polemizovat?

   27.02.2011 (10.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Pane Šotkovský,
   slabina textu Míši Žemlové je v tom, že maně počítá se čtenářem, který inscenaci viděl. Chybí tam odstavec, který by ji víc popsal a charakterizoval, případně interpretoval. Jde víceméně o glosu, z níž by – jak naznačuje Vladimír Mikulka – při jisté redakční práci mohla být zajímavá recenze. Přijal jsem ji (a jen mírně zredigoval), neb mi přišla cenná svým žargonem a razancí, navíc jsem myslel, že takto ji Vladimír objednával. V budoucnu – jakmile se situace uklidní – budu s takovými texty a jejich autory pracovat víc. Nicméně mám – tak jako v případě Nely Němečkové – pocit, že jdete se sukovicí na mravence. Jsem rád, že autorka text napsala a pokusila se vstoupit do generační i nadgenerační diskuse. A diskutovat se nad ním dá třeba o tématu, který předesílá: o tom, co je normalizace v očích generace teenagerů, jestli ji na klasické téma lze napasovat a jak.

   27.02.2011 (15.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Jan Kerbr

   Avatar

   K článku Míši Žemlové ještě jedno upřesnění: poslala ho také mně s žádostí o uveřejnění v „papírových“ DN. Odepsal jsem jí (včetně výhrad k článku) a k vydání nepřichystal.
   Jan Kerbr

   28.02.2011 (13.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. Honza Mladý

   Avatar

   08.03.2011 (23.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,