Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Palác Akropolis Praha

  Palác Akropolis na pražském Žižkově začal budovat architekt Rudolf V. Svoboda v roce 1927. Snil o moderním a velkolepém kulturním centru, hospodářská krize ho však nakonec donutila objekt záhy prodat. Ve třicátých letech a za války zde působili kupříkladu divadelníci Prokop Laichter, Karel Želenský nebo František Filipovský. Po roce 1948 Palác Akropolis sloužil jako jídelna a sklad. Podle nepotvrzených informací se na počátku šedesátých let měl o obnovení divadelních produkcí v Akropoli pokoušet Miroslav Horníček.

  Když jsem sem na konci osmdesátých let poprvé přišel, tak kupříkladu v místech, kde je dneska kavárna, byla zaparkovaná škodovka, říká ředitel Akropole Lubomír Schmidtmajer. V roce 1991 palác koupila Žižkovská divadelní a hudební agentura. Zdevastovanému prostoru vtiskl novou tvář výtvarník František Skála za pomoci architekta Davida Vávry. Z původního prvorepublikového zařízení v divadle zbyla železná opona. Rekonstrukce probíhala od roku 1992 a na konci roku 1995 byl prostor uveden do zkušebního provozu.

  Palác Akropolis se stal domovem populárního Divadla Sklep (dnes sídlí v Divadle Dobeška) a vyhledávaným místem pro milovníky avantgardního divadla a hudby. Sál není odizolovaný, takže ve 22 hodin musíme skončit, ať se děje, co se děje. Ale takhle to funguje i v cizině a třeba ve Francii jsou za překročení časového limitu velké pokuty, říká Schmidtmajer. Palác Akropolis disponuje Malou scénou pro zhruba padesát diváků a Velkým sálem s maximální kapacitou 280 sedících diváků.

  Palác Akropolis FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Původní železná opona FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Zasedací místnost v administrativní části budovy FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Zákulisí FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Herecká šatna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


  Komentáře k článku: Palác Akropolis Praha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,