Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Otevřený dopis Maďarské asociace divadelních kritiků

  Nový vysoce kontroverzní mediální zákon umožní současné vládě značnou kontrolu nad médii včetně blogů. Nová mediální rada složená z členů vládnoucí strany Fidesz bude oprávněna kontrolovat a trestat přestupky proti tomuto zákonu. Na protest proti této formě kontroly vyšla nezávislá kulturní periodika  a internetové stránky minulý týden s prázdnou titulní stranou.

  Útoky vlády vůči Národnímu divadlu a jeho uměleckému šéfovi Róbertu Alföldimu byly jen fámami, dokud nezačal být tento případ nedávno diskutován na půdě parlamentu. Členové parlamentu vylíčili Alföldiho jako deviantního, neurvalého a protistátně uvažujícího a současné Národní divadlo nazvali nebezpečným a škodlivým pro společnost. Uváděná díla nazvali obscénními, pornografickými, protinárodními a protimaďarskými a požadovali Alföldiho vyhazov.  Náměstek Ministra národních zdrojů (má ve své kompetenci kulturu, vzdělání, vědu, náboženství a mezinárodní vztahy – pozn. překl.) odpověděl: “Všechno se stane v pravý čas.“

  Jedna z parlamentních stran – Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) – uspořádala prvního prosince demonstraci před budovou Národního divadla s jediným cílem: vyměnit uměleckého šéfa. Ale před budovou se shromáždili také umělci, spisovatelé, kritici a divadelní návštěvníci – organizovaní přes sociální síť Facebook –, aby projevili sympatie Národnímu divadlu a podpořili svobodný projev umělců. Od začátku Alföldiho funkčního období v červenci 2009 divadlo prošlo uměleckým znovuzrozením a prosperuje. V září 2010 byl Alföldi oceněn prestižní Cenou kritiků za “obnovu Národního divadla” a také podobnou cenou od města Budapešti. Mnoho inscenací uvedených v tomto divadle bylo pochvalně přijato mezinárodní kritikou a také pozváno na zahraniční festivaly.

  Smlouva Róberta Alföldiho je platná až do 30. června 2013. Jeho propuštění by znamenalo ukončení této smlouvy bez právního důvodu a v důsledku by mohlo vytvořit nebezpečný precedens: od tohoto okamžiku by vedoucí jakékoliv kulturní instituce mohl být odvolán na základě estetického ideálu dané politické strany.

  Další důležitá (a nejlépe financovaná) kulturní instituce, Maďarská státní opera v Budapešti, také prochází složitým obdobím. Umělecký šéf opery, mezinárodně uznávaný režisér Balázs Kovalik, byl loňské léto propuštěn a na jeho místo dosud nebyl nikdo jmenován.

  Protože v jednotlivých župách (obdoba našich krajů – pozn. překl.) jsou ředitelé divadel jmenováni přímo župní samosprávou, jsou pak jejich rozhodnutí často založena na politických sympatiích k vládnoucí politické straně. Bylo tomu tak vždy, nezávisle na politickém klimatu. Tento proces má právní nátěr a rádoby odbornou garanci, protože výběrová řízení na divadelní ředitele a jejich výsledná jmenování zdánlivě vycházejí z konkurzu. Existuje také rada odborníků, kteří hodnotí přihlášky uchazečů a činí doporučení místní samosprávě. Ale tato rada je buď složená z osob s konkrétním politickým názorem, které spolehlivě učiní to “pravé” rozhodnutí, nebo není doporučení skutečně nezávislé rady zohledněno. Podobná situace se nedávno opakovala při nahrazení starého výborného vedení divadla v Tatabánye jmenováním nového uměleckého šéfa.

  V nastalé situaci jsou nejzranitelnější maďarská nezávislá divadla. Tato oblast kultury je nejproměnlivější, mladá a ochotná umělecky riskovat a zahrnuje mimo jiné všechny taneční skupiny, většinu produkčních domů a umělců na volné noze. Jen rok uběhl od chvíle, co s novým tzv. divadelním zákonem vstoupila v platnost garance desetiprocentního minima pro nezávislé subjekty z celkového rozpočtu státních subvencí pro divadlo. Jednou z prvních akcí nového kulturního establishmentu bylo omezit tuto dotaci, ačkoliv se jedná o mikroskopickou částku v rámci celého rozpočtu. Na jaře 2011 bude divadelní zákon postoupen k zásadnímu přepracování a zůstává jen malá naděje na zachování oněch 10ti% pro nezávislé.

   Komentář dramaturgie Maďarského národního divadla předsedy Kontrolní podkomise Komise kulturu a tisk, člena parlamentu Előda Nováka (Jobbik) (anglické titulky).

  http://dotsub.com/view/b656f8cc-3dcb-4f4e-8752-ccd82fdd87a5

   Obracíme se na divadelní a novinářskou komunitu, protože chceme zachovat svobodu slova a uměleckého vyjádření, kterou jsme získali po společenských změnách před dvaceti lety.

   Maďarská asociace divadelních kritiků

   (překlad -ber-)

  • Autor:
  • Publikováno: 7. prosince 2010

  Komentáře k článku: Otevřený dopis Maďarské asociace divadelních kritiků

  1. Vladimír Mikulka

   Avatar

   Podle nejnovějších zpráv (z 12. prosince) bude Róbert Alföldi ve funkci uměleckého šéfa Národního divadla nahrazen Attilou Vidnyánszkým v lednu 2011. V pondělí 12. 12. zveřejnilo ministerstvo krátkou zprávu, ve které zmiňuje, že ředitel ND může být nahrazen jen prostřednictvím řádného výběrového řízení.

   Na podporu svobody uměleckého projevu a svobody tisku v Maďarsku byla zveřejněna petice:
   http://www.petitions24.com/signatures/hands_off_culture_and_media_in_hungary

   Vyjádření Světové asociace novin (WAN):
   http://www.wan-press.org/article18748.html

   Vyjádření Evropské asociace vydavatelů novin (ENPA):
   http://www.enpa.be/en/news/hungarian-media-law-fuels-international-concern_50.aspx

   16.12.2010 (13.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,