Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Otevřeno Dokořán 2023, den druhý

  Sobota byla především dnem milých setkání a splněných přání. Proběhlo jen jedno představení, Pozor, Zorro! (hrálo se dvakrát) a dva večerní koncerty pod širým nebem ve dvoraně Městského divadla.

  Odpoledne milých setkání. FOTO NIKOL WETTEROVÁ

  Pozor, Zorro!

  Oním jediným sobotním festivalovým představením byla takřka kultovní inscenace loutkářů z neméně kultovní plzeňské Alfy. Do Brna ji přivezlo pět herců a hudebníků spolu s osmdesátkou loutek. Premiéru mělo dílko Víta Peřiny, Tomáše Dvořáka a Ivana Nesvedy ještě před vypuknutím takřečené pandemie v prosinci roku 2019, ale inscenace byla načas z obecně známých důvodů uložena k ledu. Baví dětské i dospělé diváky dodnes zejména mexickými rytmy z pera hudebního skladatele Vratislava Šrámka a nadšeným temperamentním muzicírováním herců na jevišti. 

  Pozor, Zorro! FOTO NIKOL WETTEROVÁ

  Zorro zde není až tak romantickým maskovaným superhrdinou a mstitelem slabých jako spíš nositelem legrace a nespoutané zábavy. Dvořákovská poetika stále funguje. Publikum baví nejen výklopná scéna, evokující stará domácí loutková divadla, ale hlavně písničky hrané na originální mexické nástroje. A pak je tu super nápaditá česko-mexická španělština, která celou hru provází! Vše se odehrává ve frázích výběros daňos pro guvernéros – fuj fuj daňos, čemuž úplně malé děti sice nerozumí, ale přesto se smějí a po hercích repliky často opakují. Konečně nejde až tolik o slova jako o akci, muziku a mexická sombrera. A co by to bylo za pohádku bez šťastného konce, kdy Zorro přemůže obnaženého protivníka. Padesát minut bez nudy a hluchého místa je pro současné děti tak akorát. Na mobilní telefony si určitě ani nevzpomněly. 

  Pozor, Zorro! FOTO NIKOL WETTEROVÁ

  S vystoupením Divadla Alfa samozřejmě vyvstala otázka, zda má taková inscenace vůbec místo v hlavním programu festivalu, zda na přehlídku Dokořán patří. V letošní hutné dramaturgii, která nabízí nebývale velké produkce (např. Ježíše, Elisabeth, Pekařovu ženu či Frankensteinovu nevěstu), působil Zorro opravdu spíš jako předskokan. Chápu však snahu o mnohovrstevnatost programu, který by na tvorbu pro děti neměl zapomínat.

  Herci MdB koncertují FOTO NIKOL WETTEROVÁ

  Koncert herců MdB a Dětí kapitána Morgana

  Večer pak ve dvoraně Městského divadla došlo na ona milá setkání a splněná přání. Brňané se sešli se svými idoly, herci s přáteli, muzikanti se zpěváky a především pak divadlo se svým publikem. A byla to jízda, která stála za to! Snad jen v Brně dokáží posluchači zcela zaplnit divadelní dvůr, i když zrovna nezní hity z Mary Poppins nebo Bídníků. Z koncertu velkých muzikálových hitů se nakonec stal koncert herců MdB a každý si zazpíval, co jeho srdci blízké jest. Alena Antalová s pianistou Alexem Andersem pár šansonů, Dušan Vitázek s kytarou své původní nemuzikálové písně, uskupení Petr Gazdík Acoustic Band skladby z vlastní tvorby a nakonec zaznělo i pár muzikálových šlágrů a světových melodií v podání již zmíněných umělců a Kristýny Daňhelové, Ivany Vaňkové či Viktórie Matušovové. Počasí ukázalo svou vlídnější tvář, prosecco krásně perlilo, nebyla nouze o přátelská obětí. Lze strávit teplý červnový večer lépe? 

  Děti kapitána Morgana. FOTO NIKOL WETTEROVÁ

  A po tom všem přišli ještě zahrát oblíbení “autsajdři”, neboli Děti kapitána Morgana. Takový byl druhý festivalový den. A teď vzhůru k těm opravdovým muzikálovým peckám! Bude to ještě fičák!


  Komentáře k článku: Otevřeno Dokořán 2023, den druhý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,