Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Otevřené dopisy ministru zahraničních věcí

  V Praze 11. září 2017

  Vážený pane ministře!

  Na pozvání několika odborových funkcionářů jste v doprovodu poslance Adámka, šéfredaktora Divadelních novin, policejní ochranky a svého volebního štábu (!) navštívil služebním vchodem Národní divadlo ve chvíli, kdy není pro veřejnost otevřeno. V době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery. Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev.

  Ve večerních hodinách jste pak zveřejnil na svém volebním facebooku video, kde uvádíte jednostranné a nepravdivé informace. Neprojevil jste totiž žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci Činohry či Baletu. To vše jste učinil v období složitého jednání s odbory sboru opery a zjevně také na pozvání jejich funkcionáře. Tím jste zasáhl zcela nekorektně do kolektivního vyjednávání. Obešel jste rovněž svého vládního kolegu – ministra kultury.

  Do Národního divadla jste pravidelně zván na všechny premiéry. Je škoda, že pozvání nevyužíváte. Účast člena vlády na představení sluší kterémukoliv divadlu. Schůzku s vámi by uvítali i umělečtí ředitelé souborů, na něž se ve svém videu odvoláváte a kteří s vámi za dobu svého funkčního období nikdy nejednali.

  Z uvedeného je zřejmé, že jste zneužil Národní divadlo k předvolební agitaci. Pokusil jste se navíc vytvořit dojem, že se o věc zajímáte, aniž byste si opatřil dostatečné a relevantní informace.

  Ostře se ohrazujeme proti takovémuto postupu a doufáme, že jde o neprofesionalitu vašeho volebního štábu, a ne o zlý úmysl. Zodpovědnost je ovšem na Vás.

  Umělecká tvorba i umělecké instituce musí být nezávislé a spravovány podle transparentních pravidel. Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!

  Jan Burian, Marta Ljubková, Tamara Čuříková, Václav Pelouch, Martin Černý, Zdeněk Pánek, Stanislav Moša, Eva Kejkrtová Měřičková, Milan Uhde, Jan Hančil, Jiří Šesták, Tomáš Töpfer, Martin Glaser, Daniel Hrbek, Michal Lang, Petr Štědroň, Stanislav Doubrava, Ivan Krejčí, Nicholas Payne, Dadja Altenburg-Kohl, Břetislav Rychlík, Doubravka Svobodová, Michal Dočekal, Petr Zuska, Václav Postránecký, Jiří Štěpnička, Vojtěch Dyk, Eva Salzmannová, David Prachař, David Matásek, Filip Rajmont, Filip Kaňkovský, Radúz Mácha, Nikola Márová

  Vážený pane ministře,

  s velkým rozhořčením sleduji mediální kampaň ředitele Národního divadla Jana Buriana zaměřenou proti Vám, ČSSD a odborovým organizacím, potažmo zaměstnancům ND. Byl jsem ten, který Vás do ND pozval s nadějí, že na neutrální půdě, jak se také stalo, pohovoříme o věcech, které nás jako zaměstnance trápí. Ať jde o platy, pracovní podmínky, sociální smír.

  Vedení ND nás dlouhodobě vyzývá, abychom jako odborové organizace samy vyvíjely aktivitu směrem k poslancům a vládě, aby pro ND byly zajištěny lepší podmínky. Dlouhodobě tak činíme, výsledky začínají být v poslední době vidět, viz červnové změny v tarifních tabulkách. Nynější vyjednávání odborů s vládou o navýšení platů ve veřejné sféře je toho dalším pokračováním.

  Domnívám se tedy, že smysl a účel Vaší návštěvy byly naplněny. Podpořil jste zaměstnance a odborové organizace v jejich činnosti, viděl jejich práci naživo a vzbudil naději v existenci zájmu politiků o tuto, dle názoru většiny zaměstnanců, jimi opomíjenou instituci.

  Srdečně Vás zdravím s nadějí, že ČSSD na zaměstnance a na instituci Národní divadlo v následujícím volebním období nezapomene.

  Jakub Hrubý, předseda ZO UNIE OSPZ ČR v ND(Kráceno)

  • Autor:
  • Publikováno: 18. září 2017

  Komentáře k článku: Otevřené dopisy ministru zahraničních věcí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,