Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ostravské snění o divadle

  Sedmý ročník festivalu  Dream Factory se bude konat od 2. do 7. června a během šesti dnů nabídne přes třicet představení, koncertů, filmových projekcí a besed.

  Dream_Factory_2015Festival Dream Factory Ostrava nabídne spoustu kvalitních divadelních titulů z celé republiky. Diváci se mohou těšit na řadu předních herců, například Juraje Kukuru v inscenaci Bratři Karamazovi pražského Činoherního klubu či čerstvou držitelku Ceny Thálie Vilmu Cibulkovou v inscenaci Leni Divadla v Řeznické.

  Divadelní přehlídku slavnostně zahájí komedie DNA brněnského Divadla Bolka Polívky. Hra je plná gagů, klaunských a divadelních výstupů a efektů, typické improvizace i charakteristického humoru Bolka Polívky. Ten se se stal zároveň záštitou letošního ročníku, kterou převezme společně se svým synem Vladimírem, který na festivalu hostuje s pražským souborem 11:55.

  Požitkáři

  Jana Plodková autorské inscenaci Jana Mikuláška a Dory Viceníkové Požitkáři (Divadlo na Zábradlí, premiéra 2014) FOTO KIVA

  Páteř letošního festivalu tvoří dvě samostatné dramaturgické linky – jedna je věnovaná profilu Divadla Na zábradlí, které ovládlo letošní Ceny divadelní kritiky a získalo prestižní titul Divadlo roku 2014. Na festivalu budou k vidění hned tři výrazné inscenace tohoto pražského souboru Požitkáři, Báby a Doktor Živago. Druhá dramaturgická linie poukazuje na problematiku násilí. Sledujeme fenomén násilí v různých podobách a jeho reflexi v divadelním umění, říká ředitel festivalu Tomáš Suchánek a dodává: Tématu násilí se bude věnovat také debata Násilí v umění, která se pokusí zodpovědět otázky jak na násilí na divadle nahlížejí tvůrci inscenací a jak diváci. Debatovat budou herečka Vilma Cibulková, dramatik Tomáš Vůjtek a režisér Petr Boháč.

  Světovou premiéru přímo na festivalu Dream Factory bude mít hudebně-divadelní projekt Hus až do konce. Originální autor a skladatel, čerstvý držitel Ceny divadelní kritiky v kategorii Hudba, Miloš Orson Štědroň přináší novou reflexi Jana Husa a husovské tematiky. Radúz Mácha coby Jan Hus není nudný kazatel, ale rocker s kytarou. Pod nespoutanou jízdou rockera Husa se skrývá zkoumání naší národní historie i nás samotných. Premiérově bude v Ostravě uveden také nový projekt světově oceňované skupiny Spitfire Company, která nedávno v Norsku uzavřela inscenací Sniper’s Lake volnou trilogii Člověk v mezní situaci. Mezinárodní projekt o uprchlictví i vnitřní emigraci osamělých střelců navázal na inscenace One Step Before the Falls Lenkou Dusilovou a Animal Exitus – všechny budou k vidění v jednom dni ve třech různých prostorách Dolu Hlubina.

  Animal Exitus

  Průhledná kostka, živý strom a dvě performerky – Miřenka Čechová a Bára Látalová jsou tělem Animal Exitus (premiéra 2014) FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Sedmý ročník Dream Factory je ve znamení návratu ke kořenům. Po několikaleté obnově Dolu Hlubina, kde festival pravidelně vrcholí, se tento industriální prostor rozžije v plné kráse. Hrát se bude celkem na sedmi místech, v původních i nově rekonstruovaných prostorech. Premiérově organizátoři umístili jednu z festivalových scén přímo pod těžní věž, kde Švandovo divadlo Praha odehraje inscenaci Možná že odcházíme podle oceňovaných próz Jana Balabána. Do nového klubu Jarka Nohavici Heligonka mohou diváci zavítat na improvizační show Stand´artní kabaret pražského souboru VOSTO5 a v rekonstruovaných prostorách Starých koupelen bude rezonovat kultovní inscenace HaDivadla Brno Vyhnání Gerty Schnirch podle románu Kateřiny Tučkové. Ti nejmenší diváci by si neměli v neděli po poledni nechat ujít pouliční divadlo Prasečí cirkus.

  praseci cirkus

  Prasečí cirkus FOTO ARCHIV

  Závěr festivalu bude patřit inscenaci Les. Groteskní komedii zhlédnou diváci v podání slovenského Komorného divadla Martin. Zájem o festivalová představení je velký, mnohá představení jsou momentálně již plně obsazená. Kde je to možné, snažíme se navýšit kapacitu a uspokojit co největší počet diváků. Z představení, na která jdou ještě sehnat poslední vstupenky, určitě doporučuji komedii Les oceňovaného režiséra Lukáše Brutovského, světovou premiéru Hus až do konce či projekt Spitfire Company, dodal Suchánek.

  Celkem Dream Factory uvede přes třicet představení, koncertů, filmových projekcí a besed. Odehrají se v ostravských divadlech, Domě kultury města Ostravy, Cooltouru a Staré Aréně nebo v areálu Dolu Hlubina. Vstupenka na libovolné představení v rámci festivalu Dream Factory Ostrava platí zároveň jako 20% sleva na všechny expozice Dolní oblasti Vítkovice. Kompletní program festivalu je zveřejněn na stránkách www.dfov.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 27. května 2015

  Komentáře k článku: Ostravské snění o divadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,