Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Ostravská Lokálka

  Osmý ročník dvoudenní krajské přehlídky dětského divadla Ostravská Lokálka 2024 začíná už tento pátek 19. dubna v Divadle loutek Ostrava. Soutěžní vystoupení dětských divadelních souborů doplní workshopy improvizace a žonglování. Vítězný soubor krajského kola vystoupí v červnu na celostátní přehlídce Dětská scéna ve Svitavách. Akci pořádá spolek Theatr ludem ve spolupráci s Divadlem loutek Ostrava.

  Foto: archiv projektu

  Do ostravského Divadla loutek se tento víkend sjedou dětské divadelní soubory z celého Moravskoslezského kraje. Víc než sto dětí z Frýdlantu nad Ostravicí, Nového Jičína, Opavy, Štítiny, Havířova, Třince a také přímo z Ostravy se 19. a 20. dubna zúčastní dvoudenní krajské přehlídky dětského divadla Ostravská Lokálka 2024. Jeden z deseti souborů nakonec bude odbornou porotou nominován na národní přehlídku Dětská scéna 2024 do Svitav, další dva pak mohou být na postup doporučeny.

  Rozhodovat bude pětičlenná odborná porota ve složení: Hana Cisovská (pedagožka OU), Tomáš Volkmer (scénograf, výtvarník a divadelní lektor), Petra Bublíková (pedagožka ZUŠ), Olga Strašáková (ředitelka ZUŠ, odbornice na mluvený projev a recitaci) a Matěj Šumbera (absolvent KALD DAMU, herec a režisér).

  Kromě soutěžních vystoupení jsme do programu zařadili i dvě inspirativní představení, na každý večer jedno. V pátek vystoupí loutkář Ruda Hancvencl ze spolku Vozichet. Do Ostravy k nám přijede až z Jablonce nad Nisou. Sobotní večer bude patřit pražské divadelní skupině FRAS z DAMU a její inscenaci Medař, popisuje doprovodný program přehlídky Hana Volkmerová ze spolku Theatr ludem.

  Účastníci se dále mohou těšit na workshop žonglování s uměleckou společností Cirkus trochu jinak a improvizační workshop pod vedením lektorů z improvizačního divadla ODVAZ. Součástí přehlídky jsou také odborné debaty s porotci a reflexe s dětskými účastníky pod vedením studentů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a Slezské univerzity v Opavě.

  Foto: archiv projektu

  Pro všechny zúčastněné – děti i dospělé – je Lokálka skvělou příležitostí k načerpání inspirace. Dlouhodobě usilujeme o neformální, přátelskou a otevřenou atmosféru, která podněcuje ke vzájemnému poznávání a k budování vztahu k divadlu a kultuře. Její soutěžní charakter vždy ustupuje do pozadí, dodává Hana Volkmerová.

  Přehlídku Ostravská Lokálka finančně podpořilo statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury ČR a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím národní agentury NIPOS ARTAMA. Krajská přehlídka dětského divadla a recitačních kolektivů dětských divadelních a loutkářských a recitačních souborů z Moravskoslezského kraje. Je postupovým kolem na celostátní přehlídku dětského divadla Dětská scéna (přehlídka a dílna nejzajímavějších a nejinspirativnějších inscenací dětských divadelních, loutkářských a recitačních souborů z celé ČR). Této krajské postupové přehlídce Dětské scény mohou předcházet oblastní (okresní), popř. obvodní kola.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. dubna 2024

  Komentáře k článku: Ostravská Lokálka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,