Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Ostrava centrem loutkářství

  Jsou to téměř 4 roky, co se v Ostravě naposledy konal Mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse. Po vynucené covidové pauze se v roce 2023 festival vrací a nabídne divákům produkce loutkových divadel z celého světa.

  Po vynucené covidové pauze se v roce 2023 festival vrací a nabídne divákům produkce loutkových divadel z celého světa. Foto: archiv festivalu

  Spectaculo Interesse je jeden z největších tuzemských loutkářských festivalů. Pořadatelem přehlídky je od roku 1995 Divadlo loutek Ostrava a v roce 2023 se uskuteční jeho 14. ročník. Dramaturgie festivalu byla vždy zaměřena především na výrazné produkce loutkového a alternativního divadla, které vznikly v období posledních dvou let od konání festivalu a ve kterých se pracuje s loutkou či principy loutkového divadla. S ohledem na to, že v roce 2021 festival neproběhl, rozhodla se tentokrát dramaturgická rada festivalu dát příležitost projektům, které vznikly v čase od roku 2019, tedy v posledních 5 letech.

  Letošní ročník festivalu Spectuculo Interesse se uskuteční od 1. do 6. října 2023. Koná se pod záštitou ministra kultury České republiky Martina Baxy, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáše Curyla a náměstkyně primátora statutárního města Ostravy Andrey Hoffmannové.

  Ostrava se v posledních letech rozvíjí a snažíme se ve městě vytvářet nové příležitosti i možnosti. Zajímají nás nejnovější trendy ve všech oborech a ani dění v kultuře není výjimkou, proto jsme rádi podpořili Mezinárodní loutkářský festival Spectaculo interesse. Festival totiž nabídne festivalovému publiku i odborné veřejnosti přehlídku toho nejzajímavějšího, co v daném oboru v poslední době vzniklo. Je mi ctí, že budeme hostit soubory z celého světa a těším se na produkce, které se v Ostravě objeví. Jsem ráda, že Ostrava se opět stane centrem nejen českého, ale rovnou světového loutkářství, uvedla náměstkyně Andrea Hoffmannová

  Program festivalu je rozdělen do dvou částí: hlavní (soutěžní) a doprovodné (nesoutěžní). Doprovodný program doplňuje program hlavní, navazuje na něj a pomáhá dotvářet představu o tom, co se aktuálně v oblasti loutkového divadla děje. V minulých ročnících tak Ostravu opanovaly loutkové průvody, obrovské pohyblivé loutky Dundu nebo vyrostlo v centru města na Černé louce divadelní šapitó.

  Po vynucené covidové pauze se v roce 2023 festival vrací a nabídne divákům produkce loutkových divadel z celého světa. Foto: archiv festivalu

  V rámci letošního se na festivalových scénách odehraje přibližně 25 představení. Do užšího výběru dramaturgické rady se zatím dostaly soubory z Kanady, Belgie, Litvy, Francie a například Slovinska. Z českých souborů pak Naivní divadlo Liberec, plzeňská Divadlo Alfa nebo královehradecké Divadlo Drak a brněnské Divadlo Radost. V celé dramaturgii festivalu se pak objevuje téma hranic. A to hranic jak uměleckých, tak těch reálných.

  Mezi nejzajímavější inscenace letošního Spectacula Interesse bude bezesporu patřit představení 360° Virtual Puppetry, které odehraje Puppentheatre Zwickau z Německa. Diváci dostanou na představení speciální brýle podporující virtuální realitu, opustí díky nim jakoukoli dosud známou perspektivu v loutkovém divadle a ocitnou se ve světě virtuální reality. Představemí klade otázku, kde jsou hranice loutkového divadla, potažmo divadla vůbec.

  Také další tituly na programu festivalu zkoumají téma hranic: belgická compagnie Mossoux-Bonté přiveze taneční představení. Jejich představení ruší hranice mezi loutkou a tanečníkem. Divák často v průběhu představení netuší, kde je tělo loutky a tělo tanečníka. Slovinské Loutkovo Gledališce Ljubljana zase přiveze objektově-hudební kabaret na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena Statečný cínový vojáček. Představení se jmenuje Dark Room (česky Temná Komora). Celý příběh inspirovaný známou pohádkou se odehrává v temné komoře při vyvolávání fotografií. Loutkáři hrají s objekty a předměty, které jsou při této činnosti běžné (rámy, vaničky na chemikálie, zvětšovák…). Inscenace je ve svižném hudebním rytmu a objevují se v ní rockové písničky.

  Další hranice překročí příjezd divadla z ukrajinského Ivanofrankivska. To se potýká s hranicemi jinými, a to s těmi zcela reálnými. Ukrajinští divadelníci řeší aktuálně otázku toho, jak vůbec odehrát představení, když kvůli válečnému konfliktu nesmí muži ze souboru opustit svou zemi a překročit státní hranice.

  Dramaturgie festivalu během 14. ročníku posílí také doprovodnou linii, která se rozroste o tematické diskuse. I ty si budou pohrávat s tématem hranic – diskutovat se bude o stavu a hranicích současného loutkářství i jiných témata. Důležitá bude v rámci doprovodné linie letošního ročníku festivalu také studentská sekce. Divadlo loutek oslovilo ke spolupráci umělecké školy ze švýcarského Verchio, pražskou Damu a také například z Charkova, Wroclavi, Berlína nebo Kyjeva. V doprovodném programu festivalu se ale objeví také filmové projekce nebo koncerty.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. dubna 2023

  Komentáře k článku: Ostrava centrem loutkářství

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,