Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Oprava je nevyhnutelná

  Rekonstrukce budovy Státní opery v Praze by měla začít 1. července 2016, na opravy provozní budovy a hlavní budovy půjde 665 miliónů korun. Stavební práce mají být ukončeny v roce 2018. Během oprav bude s největší pravděpodobností snížen počet představení. Novináře o tom ve čtvrtek 9. října informoval ministr kultury Daniel Herman.

  Státní opera Praha. FOTO archiv

  Státní opera Praha. FOTO archiv

  Na základě osobní prohlídky prostor budov Státní opery mohu konstatovat, že se jedná o velmi nevyhovující stav, převážná většina zařízení je již za dobou použitelnosti. Značné opotřebení stavebních, technologických a provozních celků takovýto skvost, jakým bezesporu zejména historická budova je, tuto kulturní památku degraduje, řekl Herman s tím, že rozhodl o zařazení rekonstrukce Státní opery do programu péče o národní poklad.

  Největší bolestí staré budovy jsou podle ředitele ND Jana Buriana rozvody – zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Nutná je i sanace vlhkosti. Uskuteční se také restaurátorské práce na interiérové výzdobě hledištní části. Rekonstrukcí projde i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy. V divadle budou opraveny šatny umělců i sociální zázemí. Musíme odborně posoudit střešní plášť, uvažujeme o zateplení, podotkl provozně-technický ředitel ND Václav Pelouch.

  V minulém a předminulém roce již ve Státní opeře modernizovali světelný park a zvukovou aparaturu. Teď nás ale čekají stavební úpravy, které nemohou probíhat za běžného provozu, řekl Burian, který společně s ředitelkou Opery Silvií Hroncovou hledá provozní řešení pro dobu uzavřené divadelní budovy. Poslední rekonstrukce budovy Státní opery se uskutečnila v období 1967 až 1973. Po čtyřiceti letech dennodenního provozu je oprava nevyhnutná. S největší pravděpodobností dojde v průběhu rekonstrukce ke snížení počtu představení Státní opery, uvedla Hroncová.

  Ministerstvo kultury před dvěma lety oznámilo, že rekonstrukce historické budovy bude do roku 2017 stát celkem 360 milionů korun, o 110 milionů korun více, než bylo oznámeno dříve. Původně zvažovaná částka 250 milionů korun prý nezahrnovala všechny části stavby a obnovu technických zařízení. Nyní se částka vyšplhala na 665 milionů korun do roku 2018.

  O navýšení finančních prostředků pro bývalou Státní operu Praha, která je od 1. ledna 2012 součástí Národního divadla, rozhodla vláda. Dvojnásobné navýšení původní částky na rekonstrukci souvisí se zvýšením rozpočtu ministerstva kultury o 2,3 miliardy korun na téměř 11 miliard korun.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 13. října 2014

  Komentáře k článku: Oprava je nevyhnutelná

  1. Jan Vedral

   Profilový obrázek

   Oprava
   je samozřejmě v Česku nevyhnutelná. Dr. S. Hroncová není jediný občan této republiky, jehož mateřštinou je slovenština. Tak jako v případech jiných mluvčích patří k zásadám redakční práce, že se slovakismy převádějí do češtiny. To je, řekl bych, taky nevyhnutelné.

   13.10.2014 (16.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Marie Reslová

    Profilový obrázek

    🙂 Já jsem teda ráda,
    že se ty peníze do toho baráku nalijou. Ale stejně mě rozesmívá pomyšlení, jak ministr Herman konstatuje na základě osobní prohlídky, „že se jedná o velmi nevyhovující stav, převážná většina zařízení je již za dobou použitelnosti.“ A vyhlásí zdvojnásobení častky určené na opravu dva dny před volbami. Já to politické divadlo prostě miluju!

    13.10.2014 (20.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Pane Vedrale,
    citujeme oficiální zprávu, kterou Divadlo.cz převzalo z ČTK. Chyba tedy vznikla tam. Nicméně máte pravdu, má být „nevyhnutelná“. V každých novinách nevyhnutelně vznikají chyby, ale vždy to mrzí. A váhám – máme to opravit (nebyl by to problém), anebo – když už to takto vyšlo – nechat?

    A souhlasím s Marií,
    i já se tomu suverénnímu prohlášení podivil – je dost srandovní a myslím zbytečné brát zdůvodnění svého rozhodnutí na sebe. Mělo zaznít cosi jako „na základě odborných posudků…“ Takto to vypadá, jako by ministr kultury byl odborností stavař nebo divadelní technik. A že to bylo v souvislosti s volbami – i když mně se to takto nespojilo, tak si říkám: „Ještěže jsou“. Tedy pokud jsou ty opravy opravdu nevyhnutné. Pardon, nevyhnutelné.
    -:)

    14.10.2014 (0.13), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Nedalo mi to,
   a název jsem proměnil. Citaci jsem zachoval.
   🙂

   27.10.2014 (3.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,