Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Opavskému divadlu chybí letos 3 miliony

  Opavští zastupitelé neschválili v pondělí 27. února zvýšení dotace pro Slezské divadlo Opava (SDO). Kvůli finančním úsporám je tak bude nuceno opusit 17 zaměstnanců, především z operního souboru. Divadlu chybí pro letošní rok zhruba tři miliony korun. Zvýšení dotace neúspěšně navrhovala opoziční ODS. Výpovědi dané v lednu tak stále platí.

  Dočká se Opavské divadlo slunečných dnů? Snímek FORTROM

  Situací v divadle se budeme znovu zabývat v červnu. Už jsme avizovali, že v žádném případě nejde o likvidaci operního souboru. To jsou nepodložené fámy, řekl primátor Opavy Zdeněk Jirásek (ČSSD). S tím ale nesouhlasí někteří zaměstnanci divadla. Zorganizovali proto petici, pod kterou se už podepsalo 4000 lidí. Jejím cílem je zvýšení dotace a zabránění odchodu propuštěných pracovníků.
  Podle dirigenta divadla Jana Snítila bude odchod lidí pro operní soubor znamenat velké problémy. Ten by se pak dal přirovnat k fotbalové jedenáctce, ve které zbude jen sedm hráčů. Stávající repertoár bude ochromen. Zkoušení a uvádění představení s pozvanými umělci bude náročnější a povede k přetěžování kmenových pracovníků. Sníží se kvalita, řekl. Situace by se podle něj měla řešit jiným způsobem. Přijatelnější by bylo i plošné snížení platů. Abychom ušetřili požadovanou sumu, jednalo by se o snížení o 4,2 procenta, uvedl.
  Odpůrci propouštění z řad zastupitelů navrhovali i další možnosti, jak získat potřebných 2,5 milionu korun. Šetřit plošně ve všech rozpočtových kapitolách či zvýšit cenu, za kterou se prodává areál bývalé porodnice. Nic z toho ale při hlasování neprošlo, a tak se situace v divadle zatím nemění. Zasedání zastupitelstva se neobešlo bez nesouhlasných projevů zastánců divadla. Ti pískali a vybavili se transparenty odmítajícími likvidaci divadla.
  Slezské divadlo Opava musí šetřit, protože v rozpočtu na letošní rok mu chybějí až tři miliony korun. Vedení magistrátu o milion korun snížilo dotaci a o další zhruba dva miliony vzrostly náklady na provoz divadla. O práci by mělo přijít pět sólistů opery, stejný počet členů pěveckého sboru, dva tanečníci, dva členové orchestru, dirigent a dva technickohospodářští pracovníci. Vedení divadla předpokládá, že s některými umělci bude formou hostování dál spolupracovat.
  Dočasná šéfka operního souboru Jana Andělová Pletichová už dříve řekla, že odchod některých umělců by divák neměl poznat. Připravujeme plnohodnotnou sezonu, řekla.
  Slezské divadlo Opava má dva soubory – činoherní a operní. Pod operní spadá i baletní soubor, který uvádí i samostatná baletní představení. Celkem divadlo zaměstnává 184 lidí, kteří ročně připraví 11 premiér. Průměrná naplněnost sálu s 360 místy k sezení se pohybuje kolem 85 procent. Divadlo žije především z dotace města, která pro letošní rok dosáhla 68 milionů korun. Dalších devět milionů získá vedení divadla na vstupném. Dohromady ale na celý rok potřebuje 82 milionů korun.
  Ředitel divadla Jindřich Pasker chce situaci znovu vyhodnotit koncem roku. Kdyby to bylo možné, je připraven některé propuštěné vzít zpět. Pokud by se nám nepodařilo chybějící peníze ušetřit, museli bychom dál jednat s městem, řekl. Další vlna propouštění podle něj reálná není. Už není kde ubírat, řekl.

  (Ze Zpráv DÚ/IDU Divadlo.cz pro i-DN vybral a upravil hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 5. března 2012

  Komentáře k článku: Opavskému divadlu chybí letos 3 miliony

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Za stejné peníze,
   co stojí opavské dvoj až třísouborové divadlo (činohra, opera s baletem) žije pražské Divadlo na Vinohradech, které ve 20. letech minulého století mělo i operní soubor.
   Zároveň ovšem byla v Praze „státní opera“ ve státním ND a další městská opera v dvousouborovém německo-měšťanském Novém německém divadle – Neues Deutsches Theatre s komorní scénou Kleine Bühne na Senovážném náměstí.
   Zatím se zdá, že dnešní české pražské měšťanstvo nemá ani na to, na co má – jistě, s „odřenýnma ušima“ – to opavské, totiž na dotování jedné jediné městské opery.
   Jako Pražák roduvěrný se propadám hanbou, opernímu publiku v Opavě, o většině krajských měst nemluvě, se nemohu podívat do očí: oni mi, ze svých daní, přispívají na pražské Národní divadlo. Na co přispívámn já jim? Na TV přenosy z udílení Thalie?

   05.03.2012 (6.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,