Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Ombudsmanku na DAMU nezvolili

  Děkan Divadelní fakulty AMU Karel František Tománek vyhlásil v říjnu výběrové řízení na funkci ombudsmana či ombudsmanky. Pracovní náplní je vyřizování podnětů a stížností, které vykazují znaky neetického jednání, diskriminace, psychického nátlaku či nevhodného chování mezi osobami v nerovné mocenské pozici. Dále pak konzultační činnost v oblasti etické kultury a koncepce preventivních opatření a jejich realizace.

  Požadavky na kandidáty či kandidátky byly odpovídající vzdělání, aktivní pracovní zkušenost s mediační činností nebo krizovou intervencí s ohledem na specifika vysokoškolského vzdělání v umělecké oblasti. Uchazeči měli vypracovat koncepci činnosti ombudsmana v rozsahu tři normostrany a prezentovat ji na veřejném fóru zasedání akademické obce.

  Výběrové řízení se konalo 30. listopadu 2021 formou hlasování akademické obce DAMU. Na pozici ombudsmanky DAMU se přihlásily Iva Šulcová a Rut Kolínská.

  Iva Šulcová ve své koncepci obecně popsala pozici veřejného ombudsmana a v bodech nastínila možné funkce ombudsmana na vysoké škole. Rut Kolínská byla ve své koncepci konkrétnější. V jednom z bodů se zaměřila i na nastavení otevřeného vnitřního prostředí DAMU, důležité by pro ni bylo například vytvoření koncepce preventivních opatření, nastavení principů a pravidel komunikace, zapojení zástupců a zástupkyň studentů i zaměstnanců.

  Žádná z adeptek ve volbě nedosáhla požadovaných 40 % hlasů všech oprávněných voličů akademické obce DAMU, tudíž ani jedna z adeptek podmínky zvolení nesplnila. Iva Šulcová získala 23 hlasů (3‚73 % oprávněných voličů), Rut Kolínská 38 hlasů (6‚16 % oprávněných voličů). Komise shledala volby jako platné a vedení DAMU vypíše na základě tohoto výsledku nové volby na funkci ombudsmana/ombudsmanky.


  Komentáře k článku: Ombudsmanku na DAMU nezvolili

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,