Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Olomoucké divadlo nabízí pomoc!

  Během stavu nouze nabízí Moravské divadlo Olomouc pomocnou ruku a hledá také možnosti, jak zůstat v kontaktu s diváky. Po vyhlášení stavu nouze v České republice v souvislosti s pandemií koronaviru hledá vedení divadla možnosti, jak zůstat i nadále v kontaktu s diváky, současně také nabídlo pomoc Fakultní nemocnici Olomouc. Souběžně s přípravou divadelních kostýmů budou tak dámy z úseku garderoby vyrábět ochranné roušky. Dohodli se na tom ředitel divadla David Gerneš s primářem novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Lumírem Kantorem. Do celé akce bude též zapojena okresní rada Junáka – českého skauta v Olomouci. Současně vzniká výzva k šití roušek pro dobrovolníky z řad občanů. Do dobrovolnické akce ke sběru ušitých roušek a jejich další distribuce budou kromě zmíněných institucí zapojeny i Univerzita Palackého a Divadlo na cucky.

  Moravské divadlo Olomouc. Foto: archiv redakce.

  S myšlenkou vyrábět roušky přišla za mnou jedna z kolegyň z kostýmního úseku a patří jí za to velký dík. Na vedení divadla pak už bylo jen zorganizovat setkání se zástupci olomoucké fakultní nemocnice a dalších institucí a domluvit se na možnostech spolupráce. S výrobou roušek začneme hned po kontrole stavu kostýmního skladu, předpokládám, tedy, že už během zítřka, uvedl ředitel divadla David Gerneš s tím, že kostýmní úsek by mohl být schopen za den vyrobit asi 80 ochranných roušek. Pociťujeme akutní nedostatek tohoto ochranného materiálu ve Fakultní a Vojenské nemocnici v Olomouci, proto jsme rádi, že se podařilo dát dohromady takovou skvělou a ochotnou skupinu, v níž se ve snaze pomoct setkávají zdravotníci s divadelníky a skauty, sdělil senátor Lumír Kantor. Naše ústředí vyzvalo skauty z celé republiky k dobrovolnické pomoci a my jsme se přidali k této iniciativě s tím, že budeme zajišťovat sběr a distribuci roušek, uvedl předseda okresní rady Junáka – českého skauta v Olomouci David Pokorný. Členové skupiny také vyzývají dobrovolníky z řad občanů k výrobě roušek, videonávod a grafika k jednoduché výrobě budou zveřejněny mj. na webu Moravského divadla.

  V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a zpřísněním dosavadních opatření muselo vedení divadla zrušit „generálkový týden“ chystané muzikálové inscenace Donaha! Plánované hlavní a generální zkoušky, které se měly konat od pondělí 16. do čtvrtka 19. března, jsou tak zrušené. Neuskuteční se ani konkurz pro tanečnice a tanečníky do baletního souboru Moravského divadla, který byl naplánovaný na neděli 22. března a přihlásilo se do něj zhruba 500 zájemců z České republiky a zahraničí. I v této těžké době, kdy je divadlo pro veřejnost uzavřené, hledáme způsoby, jak zůstat s našimi příznivci nadále v kontaktu. V současnosti jednáme o spolupráci s vedením Českého rozhlasu Olomouc, rádi bychom realizovali živé vstupy s herci našeho divadla, případně scénická čtení. Uvažujeme také o živých přenosech vybraných představení prostřednictvím live streamu, upozornil ředitel Gerneš s tím, že aktuální informace budou k dispozici na webu a facebookové stránce Moravského divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 16. března 2020

  Komentáře k článku: Olomoucké divadlo nabízí pomoc!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,