Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Olomoucká Láska a peníze živě

  Soubor činohry Moravského divadla Olomouc připravuje po úspěšné Arabské noci další ambiciózní titul: inscenaci hry Denise Kellyho Láska a peníze.

  Scénu navrhl španělský výtvarník Eufrasio Lucena-Muňoz. FOTO archiv MDO

  Orientace na text současného britského autora Denise Kellyho (1970) není náhodná, neboť spadá do dramaturgické linie inscenování aktuálních textů, kterou dramaturg Milan Šotek pěvně zakotvil v uměleckém konceptu stávajícího směrování divadla.

  Láska a peníze navazuje na loňský titul Arabská noc nedávno na PDFNJ oceněný Cenou Josefa Balvína pro nejlepší uvedení německojazyčného textu v českém divadle v minulé sezoně. Kellyho drama je moderní variantou „klasicistického sváru“ mezi citem a rozumem. Do centra je postaven mladý manželský pár. Vztah obou lidí je představován v retrospektivách, v nichž autor nemilosrdně, ale současně i s ironickým nadhledem pojmenovává příčiny stavu, v němž se stává partnerství dysfunkčním. Témata, kterých se dotýká – jak už napovídá sám titul – jsou v dnešní společnosti rvysoce aktuální.

  Mladý režisér Mikoláš Tyc (1982, Jihočeské divadlo – Lov na losa, Na druhý pohled) spatřuje uvádění konkrétně tohoto textu na českých jevištích (na repertoáru jej má i pražské Divadlo v Dlouhé, r. Jan Mikulášek) v současné době za obzvláště potřebné. Příběh se zajímavě vrství a nabízí komplexní obraz dnešní společnosti. Komika obsažená v textu je občas černá, místy hraničí s cynismem, ale pokud divák na takový druh humoru přistoupí, bude se velmi dobře bavit, protože jednotlivé situace jsou napsané jako skvělé komediální skeče, uvedl Tyc.

  S sebou přivedl mezinárodní inscenační tým. Scénografem je španělský výtvarník Eufrasio Lucena-Muňoz (Divadlo J.K.Tyla Plzeň – Zahradníkův pes, Jitřní paní), kostýmy navrhla polská výtvarnice Barbara Wojtkowiak (Divadlo Unlimited Praha – Meggyalázás (Zhanobení), Divadlo loutek Ostrava – Sofiin svět). Inscenační přístup by měl oslovit zejména mladé diváky, celkové pojetí má ale potenciál zaujmout publikum napříč věkovými kategoriemi.

  V co věřím? V peníze… Tereza Richtrová v roli Val. FOTO archiv MDO

  Činoherní soubor umožnil během zkouškového procesu přítomnost natáčecího štábu Cine4net, který dokumentuje vznik inscenace. Tato praxe se v kontextu českého divadla téměř neobjevuje a z tohoto hlediska je mimořádná. Uvedené tři reportáže nabízejí exkluzivní pohled do zákulisí divadla, konkrétně na první čtenou zkoušku, představení návrhů scénografie a kostýmů a zkoušku realizovanou v náznaku již s pohybem herců. Společně tak tvoří sérii, která představuje inscenaci v různých fázích vzniku.

  Ke zhlédnutí ji nabízíme čtenářům i-DN:

  http://www.cine4net.eu/cz/projekt/reportaz/mdo-laska-a-penize-i-/80.html

  http://www.cine4net.eu/cz/projekt/reportaz/mdo-laska-a-penize-ii-/81.html

  http://www.cine4net.eu/cz/projekt/reportaz/mdo-laska-a-penize-iii-/83.html

  http://www.youtube.com/watch?v=FzOUYaCa-hk

  http://www.youtube.com/watch?v=aIYbTnTZ0Aw

  http://www.youtube.com/watch?v=l7gsPOrCEdI

  Premiéra se koná 23. listopadu v Moravském divadle Olomouc.

   


  Komentáře k článku: Olomoucká Láska a peníze živě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,