Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Olomoucká krátká rošáda

  Moravské divadlo v Olomouci povede od října dosavadní ředitel olomouckého studia Českého rozhlasu Pavel Hekela. Jméno nového šéfa největší kulturní instituce ve městě schválilo v pondělí 16. září vedení magistrátu, který je zřizovatelem divadla. Oznámil to Michal Folta z odboru kanceláře primátora.

  Olomouc. FOTO archiv

  Olomoucká radnice. Vpravo od radnice (druhá budova zleva) Studio ČRo a vedle (třetí s černou střechou) Moravské divadlo. FOTO archiv

  Obě instituce si přitom své ředitele vymění. Dosavadní ředitel divadla Josef Podstata se totiž od října ujme vedení ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu. Své rozhodnutí odejít k poslednímu září oznámil teprve v srpnu (viz I v Olomouci hledají ředitele divadla). Musím konstatovat, že jsme s ohledem na mimořádně krátký časový limit byli postaveni před dosti náročný úkol. O to víc jsem rád, že se podařilo jak sestavit kvalitní odbornou komisi, tak i najít vhodného kandidáta, uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.

  Radní pro výběr nového ředitele sestavili komisi odborníků, která sama vytipovala možné uchazeče o místo ředitele Moravského divadla Olomouc. Ve výběrové komisi zasedli mimo jiné předseda Asociace profesionálních divadel ČR Stanislav Moša, šéfdramaturg Divadla na Vinohradech Jan Vedral či pedagožka a předsedkyně Teatrologické společnosti Tatjana Lazorčáková.

  Hlediště Moravského divadla Olomouc. FOTO archiv MD Olomouc

  Hlediště Moravského divadla Olomouc. FOTO archiv MD Olomouc

   

  Podle slov Jana Holpucha zná Hekela divadelní prostředí, což je pro něj jednoznačně přínosné. Pavel Hekela je bezesporu zkušeným manažerem, který dokáže navázat na úspěšné působení Josefa Podstaty, dodal Holpuch.

   

  V čele olomouckého studia ČRo, jež sídlí v budově na Horním náměstí přímo v sousedství divadla, stál Pavel Hekela třináct let. Je absolventem DAMU, působil jako herec a režisér v divadlech v Šumperku, Českých Budějovicích a právě Olomouci. Do mediální sféry odešel v roce 1993. Pokud jde o repertoár již zahájené sezony, nemám v úmyslu do ní zasahovat, nechci měnit personální složení, a to včetně pozic šéfů souborů, které jsou obsazeny kvalitně, vzkázal budoucí ředitel divadla. S určitými změnami ale počítá v následující sezoně. Velmi rád bych do hlediště vrátil určitý segment diváků, který v minulosti postupně ubýval. Existují divácky vděčné činohry, které zde už dlouho nebyly představeny, například některé Shakespearovy komedie, nastínil Hekela své plány. Repertoár by měl být nastaven divácky atraktivně, přitom však nikoliv na základě podbízivé komerce. Je třeba vzít v potaz také to, že jsme městem univerzitním, a pokusit se v rámci repertoáru vyjít vstříc i studentům, doplnil svá slova.

  ///

  Pavel Hekela ve své rozhlasové pracovně. FOTO LIBOR TEICHMANN

  Pavel Hekela ve své rozhlasové pracovně. FOTO LIBOR TEICHMANN

  Pavel Hekela

  Narodil jsem se 3.března 1954 v Přerově. Jsem absolventem herectví na Divadelní fakultě AMU v Praze. V letech 1977 až 1993 jsem působil jako herec a divadelní režisér v divadlech v Olomouci, Českých Budějovicích, Šumperku, Brně či Uherském Hradišti. Několik režií mám za sebou i v zahraničí. Byl jsem ředitelem soukromé rozhlasové stanice, spolumajitelem nahrávacího studia a reklamní agentury. Od 1. ledna 2000 jsem zastával místo ředitele Českého rozhlasu Olomouc. K rozhlasové práci mne přivedl hluboký zájem o tento obor. Skrývá v sobě možnosti umělecké, žurnalistické, kulturní a společenské i prostě lidské. Snažím se, abych pro nezbytný díl manažerské práce neztratil své možnosti „kumštýřské“. Zjišťuji, že jsem typický workoholik… a že mi to nevadí. Na Český rozhlas Olomouc jsem pyšný, i když úplně spokojený nebudu asi nikdy. Mám rád svou práci, nesnáším úřad pro úřad. Věřím na přátelství a bojím se hlupáků. A moje motto? Štěstí přeje připravenému. 

  / Z více zdrojů – především Divadlo.cz a Rozhlas.cz – převzal a upravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 22. září 2013

  Komentáře k článku: Olomoucká krátká rošáda

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,