Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  I v Olomouci hledají ředitele divadla

  Obsazení ředitelských postů českých a moravských divadel se v této sezoně nečekaně často proměňují. Na začátku sezony čeká i Moravské divadlo Olomouc výběr nového šéfa. Dosavadní ředitel Josef Podstata totiž tento měsíc končí a od října se ujme vedení ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu.

  Josef Podstata. FOTO archiv MDO

  Josef Podstata. FOTO archiv MDO

  Podstata stál v čele Moravského divadla Olomouc čtyři roky. Ředitelé veřejných institucí bývají dnes standardně jmenováni na dobu určitou. V okamžiku, kdy vstupuji do poslední sezony mého funkčního období, je tedy logické, že jsem využil zajímavé nabídky na respektovaný post, komentoval svůj krok Podstata. V nové roli šéfa regionálního studia chce zúročit své dosavadní zkušenosti. V médiích jsem se po roce 1990 pohyboval řadu let a věřím, že jmenování do funkce regionálního ředitele Českého rozhlasu pro Ostravu a Olomouc je potvrzením mé dosavadní manažerské praxe. Vážím si toho, že jsem mohl čtyři roky působit ve vedení Moravského divadla Olomouc, byla to pro mě cenná zkušenost,“ dodal.

  Podle mluvčího Moravského divadla Davida Kresty by odchod ředitele neměl práci ani chystaný začátek divadelní sezony nijak narušit. Začíná nová divadelní sezona, kterou jsme tradičně odstartovali 1. září slavnostním galavečerem, čeká nás exkluzivní představení opery Nabucco na Horním náměstí, v polovině září první premiéra letošní sezony a dále vše podle schválených plánů na aktuální i příští sezonu. Výběr a jmenování nástupce dosavadního ředitele je plně v rukou zřizovatele, nového ředitele tak určí Rada města Olomouce,“ řekl.

  Nové ředitele regionálních studií jmenovala Rada Českého rozhlasu na návrh generálního ředitele Petera Duhana. Plánovaná personální i organizační obměna souvisí se vznikem nové sítě regionálních stanic, takzvaného národního okruhu. Rozhlas si od ní slibuje mimo jiné obrat dosavadního poklesu poslechovosti. Nově jmenovaní ředitelé se funkce ujmou 1. října. Každý povede současně dvě rozhlasová studia.

  Moravské divadlo Olomouc. FOTO IVO ROZEHNAL

  Moravské divadlo Olomouc. FOTO IVO ROZEHNAL

  Radní hledají nástupce

  Radní města se na svém mimořádném jednání koncem minulého týdne zabývali otázkou obsazení funkce ředitele Moravského divadla Olomouc. V souvislosti s avizovaným odchodem současného ředitele divadla Josefa Podstaty do vedení ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu řešili způsob obsazení postu ředitele nejvýznamnější kulturní instituce v regionu a harmonogram konkrétních kroků.

  Informaci o jmenování dosavadního ředitele Moravského divadla Olomouc Josefa Podstaty do funkce ředitele rozhlasových studií Českého rozhlasu k 1. říjnu 2013 vzali radí na vědomí 27. srpna. Na svém mimořádném jednání schválili postup výběru ředitele divadla a jmenovali výběrovou komisi. Ze zřizovací listiny Moravského divadla Olomouc vyplývá, že jeho „ředitel je do funkce jmenován a z funkce odvoláván Radou města Olomouce“. Zřizovací listina neurčuje, zda jmenování probíhá přímo nebo na základě konkurzu, ani jeho případnou formu.

  S ohledem na mimořádně malý časový prostor a s přihlédnutím k nedávným či aktuálně probíhajícím konkurzům na ředitele Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně, navrhujeme postupovat analogicky jako v těchto zmiňovaných případech, uvedl primátor Martin Novotný. Radou pověřená expertní komise na základě svého odborného rozhledu vytipuje a sama aktivně osloví potenciální kandidáty s prokazatelnými předpoklady a profesními zkušenostmi, zváží jejich ekonomické, provozní a umělecké záměry a po absolvování osobních pohovorů a posouzení předložených koncepcí doporučí radě města nejvhodnějšího uchazeče, doplnil náměstek primátora pro kulturu Jan Holpuch.

  Výběrovou komisi navrhují radní sestavit z odborníků v oblasti kultury a teatrologie a zástupců města, které Moravské divadlo Olomouc zřizuje:

  • zástupci odborné divadelní veřejnosti:
   • MgA. Stanislav Moša
    ředitel Městského divadla Brno, předseda Asociace profesionálních divadel ČR
   • Prof.MgA. Jan Vedral, Ph.D.
    šéfdramaturg Divadla Na Vinohradech, pedagog DAMU
   • Mgr. Ilja Racek, Ph.D.
    ředitel Divadla J.K.Tyla Plzeň, bývalý ředitel Televizního studia ČT v Ostravě a náměstek ministra kultury ČR
   • doc. PhDr. Tatjana Lazorčáková, Ph.D.
    vedoucí sekce divadelní vědy na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií FF UP v Olomouci, dlouholetá předsedkyně Teatrologické společnosti
  • zástupci RMO a ZMO:
   • Martin Novotný
   • Jan Holpuch
   • Eva Machová
   • Ladislav Šnevajs
   • Antonín Staněk

  Osobně jsem velmi rád, že se nám v dramaticky krátkém čase podařilo do komise získat renomované odborníky. Věřím že se nám s jejich pomocí podaří najít respektovanou osobnost, která bude zárukou úspěšného fungování naší nejvýznamnější kulturní příspěvkové organizace, uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.

  Vzhledem k časovému zadání radní předpokládají, že výběrová komise zahájí svoji činnost neprodleně. Informace o jejích dílčích výstupech včetně již možných doporučení budou radě města předloženy na příštím jednání, nejpozději však 25. září, aby proces jmenování mohl být ukončen k 1. říjnu 2013.

  /Z Divadlo.czOlomouc.eu převzal a pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 4. září 2013

  Komentáře k článku: I v Olomouci hledají ředitele divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,