Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Odvolán ředitel Slezského divadla v Opavě

  Zpráva Statutárního města Opavy:

  Rada statutárního města Opavy odvolala MgA. Aleše Kománka z funkce ředitele Slezského divadla v Opavě. Radní zároveň k dnešnímu dni, tj. 29. června 2023, pověřili vedením divadla Ing. Lucii Krásovou. Ta bude divadlo řídit do doby, než se najde nový ředitel či ředitelka.

  Současně náměstek primátora Pavel Meletzký nabídl končícímu řediteli možnost realizovat v divadle některé své projekty. Dramaturgicky pan ředitel odvedl dobrou práci a budeme rádi, pokud přijme naši nabídku, a na některých uměleckých projektech bude dále spolupracovat, řekl náměstek primátora pro kulturu Pavel Meletzký s tím, že Aleš Komárek se k předloženým návrhům vyjádří.

  Aleš Kománek byl do funkce ředitele divadla jmenován radou města po výběrovém řízení v polovině listopadu 2021 poté, co skončil jako ředitel Ilja Racek. Už v té době byl Aleš Kománek uznávaným dirigentem, spolupracujícím s řadou prestižních orchestrů v České republice i v zahraničí. Byl rovněž pedagogem na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V letech 2012 až 2016 působil jako umělecký vedoucí společnosti AIDA Entertainment v Hamburku, poslední čtyři roky před příchodem do Opavy byl ředitelem a pedagogem Musik-Atelieru Creativo v rakouském Badenu.

  Důvody odvolání oznámí radní v pátek 30. června. Pro zprávu ČTK uvedl Pavel Meletzký výhrady v oblasti ekonomické a personální.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. června 2023

  Komentáře k článku: Odvolán ředitel Slezského divadla v Opavě

  1. Jiří Černín

   Avatar

   Opět v Opavě nesmyslný krok.
   Ve chvíli, kdy se v divadle začala zlepšovat atmosféra a lidí opět získali pocit, že je fajn do divadla zajít. Jeho předchůdce Racek poletoval všude, jen ne okolo divadla! Komanek byl opakem a i přesto byl odejít! Fuj!!

   30.06.2023 (17.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Martin Doubravský

   Avatar

   K politické kultuře
   by mělo patřit zdůvodnění takových náhlých kroků. Na druhou stranu pan ředitel deklaroval a slíbil úspory, díky čemuž zřejmě uspěl ve výběrovém řízení. Asi se zjistilo, že to až tak moc při zachování provozu nejde.

   30.06.2023 (18.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Josef Herman

   Josef Herman

   Není jen politická,
   ale také umělecká kultura. Pan Kománek přijal úkol podle mého nesplnitelný: udržet stávající rozsah činnosti a ušetřit. Navíc v situaci, kdy se Slezské divadlo potýkalo s obřími ekonomickými problémy. Buď tomu nerozuměl, nebo se prostě chtěl dostat k funkci a kývl na všechno, obé je špatně. Ptal jsem se jeho i tehdejšího náměstka pro kulturu, který Kománka coby ředitele prosazoval, aby konkrétně sdělili, jak deklarovaných světlých zítřků chtějí dosáhnout, když jen hrubým odhadem bylo zřejmé, že peníze sotva vystačí jen na platy zaměstnanců. Pro Divadelní noviny jednou odpověděli s odpuštěním naivně, jako kdyby si mysleli, že mohou čtenáře i mně opít rohlíkem, na upřesňující dotazy už neodpověděli, přes mé urgence. Proč? Protože neměli co odpovědět. Pan Kománek, když jsme se konečně jednou potkali v opavském divadle při premiéře, mi na dotaz, proč neodpověděl, odsekl, že jsem měl dotaz směřovat na jeho tiskovou mluvčí a ne na něj. Nemohlo to jinak dopadnout, protože ekonomické danosti neokecáte, ani potichu nevyhnijí. Nevím, co bylo v pozadí jmenování Kománka, ale je jasné, že slíbil učinit nemožné, ostatně ve jmenování bizarních ředitelů má Opava tradici. Jenže nejde o Kománka, ale o to konečně postavit Slezské divadlo na reálné pevné nohy. Což je úkolem radnice, pokud to opravdu chce udělat, a musí pro to najít odpovídajícího skutečného fachmana ředitele, který jim sdělí, jak toho dosáhnout. Prolínání radnice a zájmů různých lidí ve Slezském divadle na úrovni maloměstského politikaření a intrikaření přetrvává od devadesátých let.

   30.06.2023 (23.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Petr novak

    Avatar

    Presne tak.
    radni potazmo zjevne primator se musi rozhodnout napr mezi fotbalem a divadlem. fotbal v opave je tragedie. lijou se do nich miliony a vysledek je nula. za komanka jsem zacal chodit do divadla a byly to fajnvecery. mezi jinym zmizela pivni spelunka za divadlem. co se tyce divadla zjevne je neudrzitelne mit tri soubory. nekdo bude muset z kola ven. a co se tyce personalii zcela spravne tam udelal komanek vitr. to co tam pracovalo nemelo obdoby. udelal dobre ze to vyhazel. predpokladam ze se tyhle smutne figury opet vrati. tiskova zprava byl neskutecny blabol. rekl bych ze sd opava je urceno k pomale likvidaci. rada by mela rozhodnout jestli chce fotbal na urovni ulicniho preboru nebo divadlo o ktere zacal byt zajem mezi lidma.

    01.07.2023 (19.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Josef Herman

   Josef Herman

   Žádné další vyjádření
   radnice dosud neposkytla. Ani na serveru divadla a sociálních sítích. Na stránce divadla není ani informace o Kománkovu odvolání.

   01.07.2023 (8.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Vítězslav Sladký

   Avatar

   Přesně tak,
   pokračuje opavský evergreen, kdy se od devadesátek neustále mění ředitelé, šéfové atd., aniž by někdo konečně řekl, jaké divadlo chce v Opavě mít a kolik za to hodlá dát peněz. Podobně jako pan Kománek odvolal dirigenta Spurného, teď primátor odvolal jeho. Znovu určitě po pětadvacáté zazní otázka, jestli si město ležící 29km od Ostravy může vůbec operu dovolit.

   04.07.2023 (22.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,