Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy Zprávy

  Odvolán ředitel Slezského divadla (No. 3)

  Vyjádření k postupu opavské radnice zaslal 4. července také odvolaný ředitel Aleš Kománek.

  Vážené dámy a pánové,

  nečekané odvolání z funkce ředitele Slezského divadla v Opavě s okamžitou platností na návrh náměstka primátora p. Meletzkého se událo dne 28.06. na schůzi Rady města Opavy, kam jsem byl pozván za jiným účelem. Žádné relevantní důvody pro tento krok nebyly oficiální cestou sděleny ani mně, ani zaměstnancům divadla. Pan náměstek Meletzký přišel na schůzku se zaměstnanci v pátek 30.06. a na jejich opakovaný dotaz ani zde žádné konkrétní důvody nechtěl sdělit.

  Odvolání přišlo v období razantního zvýšení návštěvnosti divadla (rekordní duben 2023 v průměru přes 81 %) a výraznému navýšení příjmů z tržeb představení i dotací Ministerstva kultury a Moravskoslezského kraje (memorandum o tříleté spolupráci). Celkem získalo divadlo na dotacích pro rok 2023 částku 17,5 mil. Kč.

  Za krátkou dobu, rok a půl mého působení ve funkci ředitele se nám společně se stávajícími i nově příchozími zaměstnanci, kteří mají zájem na rozvoji divadla, podařilo standardizovat procesy a vztahy v minulých letech někdy zatížené a ovlivňované osobními zájmy a místními vazbami, což mělo dopad i na chod, ekonomiku a práci v divadle. Zároveň se nám daří zvedat uměleckou úroveň, včetně přípravy uvedení dvou světových premiér. Podařilo se nám rovněž obhájit a zachovat existenci souboru opery, která v širším smyslu jako nedílná součást vícesložkového divadla (opera, balet, muzikál, opereta) ovlivňuje pozitivním směrem i charakter a život ve městě. Během letního období měla být navíc uzavřena smlouva s novým šéfem opery Markem Prášilem, který byl jednomyslně zvolen konkurzní komisí divadla a měl se ujmout funkce 1.1. 2024.

  Mé nečekané odvolání radou města přichází ve chvíli vrcholících příprav na jedinečnou událost mezinárodního významu, kdy má být v říjnu 2023 ve Slezském divadle Opava uvedena světová premiéra v italské Neapoli nedávno nalezené opery Gaetana Donizettiho Dalinda, v předvečer oslav 800 let města Opavy v roce 2024. Této události předcházelo rozsáhlé jednání s italskými partnery, mezinárodní operní asociací Opera Co-Pro, konkurzy na pěvecké role ve Vídni a Opavě a jednání se sponzory, kdy máme v tuto chvíli navíc již přislíbenou podporu ve výši 2 mil. korun ze soukromých zdrojů. Inscenační tým, operní asociace i donátoři již dali najevo, že v případě odchodu ředitele nebude s největší pravděpodobností tato unikátní světová premiéra v Opavě realizována.

  Pan náměstek Meletzký tímto svým krokem vystavuje riziku nevratného poškození renomé Slezského divadla v Opavě v širokém uměleckém kontextu, ale i poškození dobrého jména Statutárního města Opava v mezinárodním významu.

  Po odvolání z funkce ředitele mi byla panem náměstkem Meletzkým nabídnuta pozice šéfa opery nebo jevištního technika, které jsem vzhledem k uvedeným skutečnostem zdvořile odmítl.

  Divadlo s více než dvousetletou tradicí, které by mělo být výkladní skříní a majákem kulturnosti historického města Opavy, se z mého pohledu stává obětí politických tlaků a manipulací. Od mého nástupu byla tendence magistrátu města Opavy prosazovat do vedení divadla blízké přátelé členů vedení města. Vedením města mi bylo také naznačováno, že pokud tito lidé v divadle nezůstanou, „budou podniknuty jisté kroky“. Jsem hluboce přesvědčen, že toto jednání je v rozporu s hodnotami a principy, na nichž by měla naše společnost stát.

  S úctou,

  MgA. Aleš Kománek

  • Autor:
  • Publikováno: 4. července 2023

  Komentáře k článku: Odvolán ředitel Slezského divadla (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,