Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Od pondělí se vrací neočkovaným vstupné

  Pořadatelé kulturních akcí se chystají na pondělí, kdy budou muset přestat uznávat platnost negativních testů na koronavirus. Vláda se podle očekávání shodla na návrhu, podle kterého se od pondělí 22. listopadu s výjimkami nebudou testy uznávat jako covidový certifikát.

  Národní divadlo – historická budova. Foto archiv

  Národní divadlo nabídne divákům, kteří nebudou od pondělí splňovat podmínky k návštěvě služeb a kulturních akcí, převedení zakoupených vstupenek na poukázku. Bude mít platnost rok a půjde vyměnit za nové vstupenky, řekl dnes médiím mluvčí ND Tomáš Staněk. Bude dobře, když vláda obnoví pravidelné testování zaměstnanců. Opakovaně jsme s Asociací profesionálních divadel upozorňovali na podivný stav, kdy uživatelé služeb museli splňovat podmínky, a byli obsluhováni zaměstnanci, kteří takovou povinnost neměli, uvedl generální ředitel Národního divadla Jan Burian.

  Stejně tak plánují vracet divákům, kteří by se mohli prokázat jen negativním testem, vstupné pořadatelé Pražského divadelního festivalu německého jazyka, který začal v pondělí a potrvá do 6. prosince. Účast ale dnes odřekl kvůli epidemické situaci v Česku berlínský soubor Schaubühne am Lehniner Platz, sdělil médiím ředitel festivalu Petr Štědroň, který je zároveň šéfem Divadla Na zábradlí. I tato scéna počítá s vracením vstupného. Zástupci vedení pražských divadel ale upozorňují, že drtivá většina diváků se dnes prokazuje při vstupu do divadla certifikátem o očkování.

  Co se týká nových opatření, z pozice nás jako pořadatele doufám, že to nebude mít příliš velký dopad do počtu návštěvníků našeho divadla – doposud se většina diváků při vstupu do našeho divadla prokazovala potvrzením o očkování, na prokázání se testy PCR či antigenními testy došlo v ojedinělých případech, sdělila médiím Lenka Plavcová, ředitelka divadla Viola. Obává se však toho, že lidé se budou bát přijít do divadla obecně kvůli covidové situaci. Co však vidím jako problém a neznám zatím přesné znění opatření, je, jak se stavět k neočkovaným protagonistům u jednotlivých představení. Pokud by se mělo odehrát představení s hercem, který není očkován či neprodělal nemoc, nelze už na něj nahlížet jen jako na zaměstnance, kde by měl stačit jen test, ale mělo by se podle ní na něj vztahovat to samé opatření pro účast na kulturních akcích jako na diváky, kteří s ním v ten moment sdílí společný prostor, míní ředitelka. V takovém případě by podle ní mohla nastat situace, že divadlo bude muset rušit představení.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Od pondělí se vrací neočkovaným vstupné

  1. Boleslav Bílý

   Avatar

   Tohle už je opravdu postavené na hlavu a diskriminační!
   To, že si někdo nechce ‚dobrovolně‘ nechat do těla vpravit experimentální vakcínu, jejíž výrobci výslovně odmítli nést zodpovědnost a jejíž možné dlouhodobé negativní účinky nejsou známy, není žádný důvod, proč bychom my neočkovaní měli být občany druhé kategorie.

   19.11.2021 (14.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,