Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly

  Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 31)

  V brněnském Divadle Radost od 24. listopadu do 2. prosince probíhá Festival Radosti – nově koncipovaná přehlídka pro děti, dospívající i dospělé.  Názvem navazuje na dřívější stejnojmenný festival.

  Podtitul festivalové přehlídky zní: loutka – objekt – artefakt. Jak upřesňují Joanna Zdrada, programová ředitelka a Pavel Hubička, ředitel festivalu i pořádajícího divadla, Tyto pojmy definují chápání loutkového divadla v širším kontextu. Současně sdělují, že Divadlo Radost dosud vnímané jako scéna pro dětské publikum, by se měla stát zajímavou také pro starší diváky a prostorem pro mezigenerační dialog.

  Divadlo Radost přichází s novou koncepcí po nedávné změně ve vedení této scény. Ředitel Pavel Hubička (1966) je absolventem DAMU na Katedře alternativního divadla. Jako scénograf působil na řadě českých a zahraničních scén, převážně v Polsku, kde získal řadu ocenění. Řízení Divadla Radost převzal 1. července 2021. Joanna Zdrada, polská divadelní režisérka a dramaturgyně je od září 2021 kmenovou režisérkou. Její režie a jevištní adaptace si získaly uznání a řadu cen. Dramaturgem je Pavel Trtílek (1977), autor řady divadelních her i ocenění, prozaik, překladatel, také pedagog na JAMU.

  Festival je koncipován jako mezinárodní a nesoutěžní. Kromě několika představení domácího souboru své inscenace představí Divadlo Polárka z Brna, Divadlo Drak, Divadlo loutek Ostrava, Naivní divadlo Liberec a Loutky bez hranic, ze zahraničí Cat Smits Company z Nizozemska, Vilniaus Teatras Léle z Litvy a z Polska Grupa Coincidentia, Tadeusz Wierzbicki a Teatr Baj Pomorski. Součástí festivalového dění jsou i workshopy.

  Po slavnostním zahájení festivalu byla uvedena premiéra domácí scény Bratříčci svatého Františka. Lyrické laděné představení směřující zejména k předškolákům, ale nejen k nim, přiblížilo putování Františka z Assisi, jak ho pěkně ztvárnil stále usměvavý a ke všem vlídný přítel všeho živého na Zemi (František Herc) a jeho stejně rozesmáté a krásou božího světa všude vůkol jako on uchvácené průvodkyně (Barbora Dobišarová – Klára a Kateřina Höferová – Anděl). A samozřejmě: hezká řádka zvířátek a vůbec živočichů, jak se s nimi svatý František v době, kdy ještě nevěděl, že bude svatý, při svých cestách setkával. Pavel Hubička je překladatelem textu, současně autorem výpravy, režisérem Jacek Poplawski, autorem hudby Pavel Helebrand, dramaturgická spolupráce Eva Janěková. Úvodní hra festivalové přehlídky nabídla dost veselých momentů, které malé diváky rozesmály i naladily k vlastnímu vstupu. Hlavně však hra vrcholící narozením jezulátka přítomné uvedla a naladila do té správné atmosféry blížících se Vánoc.


  Komentáře k článku: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 31)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,