Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 30)

  Bolek Polívka v nové roli

  Covidový čas delší a úpornější, než jak jsme si představovali, se ani trochu nevzdává, nyní svou již další vlnou překonává optimistické předpovědi průběhu. Hůře bylo však přece jen v loňském roce, kdy nečekaný „nepřítel“ nebyl znám, prostředky obrany se teprve hledaly. Na nějaký čas byl zcela ochromen provoz řady odvětví. To se nevyhnulo se ani divadlům. Vynucené „divadelní prázdniny“ však mohly být i zastavením s podnětem k inspirací, k tvůrčí činnosti, třeba i s trochou změny dosavadního kolejiště. Právě z tohoto období nečasu vzešlo CD s názvem Zamrzlé úsměvy, představené 11. 11. 2021 s příjezdem Martina, byť ne na bílém koni. Autorské album je výsledkem spolupráce Bolka Polívky (1949) a Davida Rottera (1969).

  Oba ho uvedli společným vyznáním, vystihujícím dobu vzniku: Byli jsme zvyklí být stále v permanenci a náhle jsme se ocitli v klidu a samotě, odříznuti od svého publika. Každý se s touto atmosférou vyrovnával po svém. My jsme byli vedeni potřebou tvořit. Vytvářeli jsme okénka, jimiž jsme pozorovali svět. A sami jsme byli překvapováni, co všechno nás v této nucené hibernaci napadá. Možná by bez této atmosféry naše poetické pásmo nikdo nevzniklo.

  Autorská dvojice odlišná generačním rozdílem, je si blízká společným zaměřením, současně komplementárním, opřít se mohla o úspěšnou dřívější spolupráci. To ještě posiluje sousedství dvojice v téže obci v blízkosti Brna, kde oba žijí. Pandemií vynucená izolace se tak mohla stát odstupem od hlučícího davu vlastně skvělou. – Značka ideál pro nápady a tvorbu.

  David Rotter je hudebníkem, skladatelem, také zpěvákem. Ve světě divadla je znám jako autor scénické hudby. S Bolkem Polívkou takto spolupracoval vícekrát, zejména u jeho autorských her. Široce oblíbeného B. Polívku s mnohostranným talentem netřeba představovat. Dosáhl mimořádných úspěchů jako mim, divadelní herec a autor, scénárista, režisér i filmový, filmaři hojně vyhledávaný pro role nejen komediální, ale stejně tak “vážné“, charakterní, autor populárních televizních pořadů… Tentokrát se představí v roli básníka a textaře. Když se ostatní testovali, Bolek textoval, vyjádřil se trefně David.

  CD Zamrzlé úsměvy obsahuje totiž bizarní, absurdní a poetické texty Bolka Polívky s hudbou a písněmi Davida Rottera. O jejich podání se podělili spolu, i s několika hosty. Autorskou výjimku tvoří několik písňových textů Cyrila Podolského a píseň „Innocent When You Dream (Jen když sníš)“ Toma Waitse.

  Jako interpret písní se však B. Polívka uplatnil již dřív. Jen málokdo by neznal, třeba si někdy i nezabroukal známé Šašky počmárané či Obludárium autorů Petra Hapky a Michala Horáčka. Zde byl Polívka svým podáním textu osobně mu na míru šitém, tím nejlepším interpretem. Velký okruh fanoušků se nyní může těšit na jeho přednes vlastních textů. Autorskou výjimkou v albu je několik písní na slova Cyrila Podolského a píseň „Innocent When You Dream (Jen když sníš)“ Toma Waitse. Ilustrace jsou od Borise Jirků, mediálním partnerem Český rozhlas Brno, kde také zazní ukázky z alba.


  Komentáře k článku: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 30)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,