Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Kontext

  Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 12)

  U Janáčků v kuchyni

  Za Leošem Janáčkem se chodí nejvíce samozřejmě do opery nebo do koncertní síně. V Brně také do Památníku na Smetanově ulici, kde dlouhé roky působil jako ředitel varhanické školy. V přilehlé zahradě mu postavili domek, jemuž domácí říkali něžněji „domeček“. Léta je již jedna z místností kdysi třípokojového bytu vyhrazena „komorním“ výstavám. Ta zatím poslední nese název U Janáčků v kuchyni. K návštěvě zve od 16. července do 15. října 2021.

  Foto: autor

  Obsahuje knižní ilustrace ke knize Mářina kuchařka brněnské výtvarnice Venduly Chalánkové, z nichž jako by návštěvníka hned při vstupu dobrosrdečně zval ke stolu sám Mistr Janáček, naladěn k povídání, tentokrát ne o hudbě, ale důvěrněji o vlastním apetýtu.

  Chalánková (1981) je absolventkou ateliéru environmentu na FVU v Brně. Od roku 2001 samostatně vystavuje, patří k uznávaným výtvarníkům mladší generace. Okruh její tvorby je široký, od volné, přes knižní ilustraci, komiks až po animovaný film. Obdobného rozsahu jsou užité techniky od malby a kresby, přes koláže, asambláže, vyšívané objekty až po intervence do veřejného prostoru. Od roku 2017 spolupracuje s TIC Brno na netradiční propagaci osobnosti Leoše Janáčka, jejíž součástí byla i janáčkovská výstava v Českém centru v New Yorku v minulém roce.

  Foto: autor

  Výstava ilustrací by nemohla vzniknout bez paní Marie Stejskalové (1873–1968). Čtyřicet čtyři let byla hospodyní u Janáčků. Znala „pána“ jak málokdo, zblízka, z běhu dní všedních i svátečních. (Její vyprávění dalo dříve vznik knížce Marie Trkanové U Janáčků, která se dočkala celkem tří vydání. Jak informoval kurátor Archivu Leoše Janáčka v Moravském zemském muzeu, Jiří Zahrádka, připravuje se nové vydání, které obsáhne kompletní materiál, včetně množství upřesňujících odkazů a poznámek.)

  Hospodyně věděla samozřejmě do puntíku vše o chutích slavného skladatele. On sám zase rád do kuchyně zavítal, zkontroloval, co stojí na plotně, ochutnával, rád i pomohl, chopil se třeba krájení cibulky či sekání petrželky. Na Vánoce si labužil u žabích stehýnek a rybí polévku bez jiker by prostě nepřipustil. Když se káplo na „mlíčňáka“, jikry bylo nutno sehnat. Rád si pošmákl na chřestu, ve vzpomínkách kuchařky ho chroustal jak trávu. Něco z toho se možno dočíst ve čtivé a půvabné knize Mářina kuchařka, výtvarně i vtipně řešené právě Chalánkovou. Nebo přímo na výstavě při četbě popisků k jejím ilustracím.

  Foto: autor

  Dlouhá desetiletí ležel v archivním ústraní polorozpadlý spisek s recepty hospodyně M. Stejskalové. V minulém roce se TIC Brno ve spolupráci s MZM rozhodl ke knižnímu vydání. Knížka měla velký čtenářský ohlas a upoutala také svou úpravou. Možná překvapí, že paměti hospodyně, včetně těch z kuchyně, jsou zajímavé nejen k přiblížení poznání člověka Janáčka. Jak se zmínil Zahrádka, v zápisech hospodyně narazí badatel i na důležité údaje k tvorbě skladatele.

  Výstava nabízí originály ilustrací z Mářiny kuchařky s úsměv nabuzujícími, vhodně volenými komentáři hospodyně. K vidění je i téměř zapomenutý sešitek s jejími recepty a poznámkami, ale také objekty, jak je později výtvarnice „pekla a vařila“ dle Mářiny receptury.

  Foto: autor

  Na dobroty z Janáčkovic kuchyně, která se jistě řídila chuťovými receptory jazyka Leoše Janáčka, je možno zajít si v průběhu výstavy. Jako Janáček si pošmáknout v některé z několika vybraných brněnských cukráren a kaváren. V nabídce nalezne šípkové cukroví, koblihy, dorty, trubičky a další pochoutky, jak je připravovala Máři. Ty se již představily v podobě „sladké doprovodné akce“ návštěvníkům Festivalu Janáček Brno. A jak se zdá, mění se v akci tradiční.


  Komentáře k článku: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 12)

  1. Věra Lejsková

   Avatar

   Knihu mám,
   je skvělá, psala jsem o ní do HR a bude o ní pořad v rozhlase.

   20.07.2021 (14.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,