Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Rozhovor Zprávy

  O historii promluví loutky

  Katedra alternativního a loutkového divadla slaví šedesátiny. Takovéto významné jubileum se nechá slavit různými způsoby. Slavit jeden den, a to důkladně, takové bylo rozhodnutí vedení katedry. Pondělí 3. prosince 2012 se rozezní rozhlas a inspice bude zvát účinkující, oslavence i hosty… Oslavy budou rozděleny na tři části – dopolední sympozium, odpolední prezentace a večerní společenský program. Podrobný program i smysl celé akce přibližuje vedoucí KALD DAMU Jiří Havelka.

  Jiří Havelka. FOTO archiv

  Jirko, vy už jste šedesáté výročí KALD DAMU tak trochu oslavili začátkem října. Čím jsou letošní oslavy výjimečné?

  Ten název „oslavy“ je samozřejmě myšlen trochu ironicky. Jde spíš o příležitost nahlédnout současný stav katedry prizmatem minulosti s výhledem do budoucnosti.

  Oslavy probíhají vlastně celý zimní semestr. Začaly při otevření akademického roku 3. října a ten začátek byl koncipován jako pohled dovnitř katedry. Představily se inscenační vize našich magisterských studentů a především výzkumné projekty našich doktorandů. Pak přišly na řadu krátké prezentace nedávných absolventů, kteří buď formou komentované slideshow, nebo i praktických ukázek dali nahlédnout do svého způsobu divadelního myšlení, svého stylu, jejž začali formovat na katedře a postupně ho specifikovali třeba už i ve vlastním souboru. Tak se představily Spitfire Company, La Putyka, Matija Solce nebo Športniki.

  A co se tedy bude dít přímo 3. prosince?

  Třetího prosince bychom se chtěli naopak otevřít ven, mělo by jít více o setkání. Setkání absolventů, pedagogů a přátel KALD DAMU. Dopoledne proběhne sympozium, odpoledne by měly být po celé katedře prezentační ukázky tvůrců či skupin více či méně s katedrou (nebo s jejími pedagogy) spojených (např. Handa Gote, SKUTR, Vosto5, Buchty a Loutky, Boca Loca Lab, Divadlo Continuo…) a večer by měl být spíše hudební – flexibilní hudební těleso naší katedry vedené dlouholetým pedagogem a hudebníkem Vráťou Šrámkem připraví několik skladeb též s účastí hostů z řad bývalých absolventů.

  Tam už jde skutečně především o setkání co největšího počtu lidí, kteří katedrou prošli – ať už v jakémkoli významu toho slova. Třeba i doslovném.

  Tématem sympozia bude otázka, zda může být umělecká vysoká škola laboratoří. Můžete odtajnit některé hosty a přednášející?

  Oslovili jsme většinu významných pedagogů z kateder podobného zaměření, někteří jsou stále v jednání. Z českých a slovenských hostů by se měli určitě zúčastnit prof. Karel Makonj, prof. Jan Císař, ale také prof. Jan Uličianský, Doc. Ida Hlediková, MgA. Marica Mikulová, MgA. Peter Čisárik. Účast předběžně potvrdili například prof. Wieslaw Czoplinski (Bialystok), prof. Hartmuth Lorenz (Berlin Hochschule fur Schauspielkunst), Dr. Philipp Schulte (Institut fo Applied Theatre Studies, Giessen), Eleanor Margolies (Central School for Speech and Drama, London) či Lucile Bodson (Institut international de la marionnette, Charleville).

  Podařilo se vám obeslat všechny bývalé absolventy?

  Dohledat všechny adresy a pokusit se obeslat pozvánkami všechny bývalé absolventy je administrativně, finančně i jinak velmi náročné, ne-li takřka nemožné. E‑mailové kontakty máme jen na absolventy z poslední doby. Rádi bychom proto požádali o pomoc s šířením této zprávy nejen média, ale v podstatě celou divadelní veřejnost. Předem děkuji za pomoc a věřím, že se 3. prosince opravdu všichni setkáme.

  Třetího prosince oslavy vyvrcholí a skončí, nebo chystáte i nějaké pokračování po Novém roce?

  Oslavy budou zakončeny 1.–5. 2. 2013 v rámci školního festivalu PROCES (neboli zimních klauzur KALD). Takže pokud by Vás zajímala současná situace naší katedry, či lépe řečeno její vize, nenechte si klauzury ujít!

  ///

  Oslavy 6o let KALD DAMU 2013

  3. prosince 2012 / Divadlo DISK, Řetízek a veškeré prostory katedry / Setkání pamětníků, absolventů, studentů, pedagogů a přátel KALD DAMU.

  1. část / Sympozium

  Téma: Může být umělecká vysoká škola laboratoří?

  Účastníci: Pedagogové, vedoucí zahraničních kateder podobného zaměření, absolventi, doktorandi a studenti.

  Dopoledne: 9.30–12.00 hod. – příspěvky.

  Odpoledne: 12.30–14.00 hod. – diskuse.

  Tlumočení z/do angličtiny

  2. část / Prezentace

  Kde: Ve všech prostorách katedry (Karlova 26, Praha) – Řetízek, učebny, chodby atd.

  Co: Prezentace studentských projektů, nezávislých divadelních skupin, producentských center, loutkových divadel či festivalů alternativní kultury.

  16.00–19.00 hod. – průchod katedrou (navštívení jednotlivých prezentačních koutků).

  3. část / Setkání

  Setkání všech zúčastněných, občerstvení, program, hudba, speciální hosté.

  20.00–22.00 hod. 

  Slavnostní přivítání. / Vystoupení kapely Sometimes orchestra doplněné o bývalé absolventy a další hudební hosty. / Krátká scénická překvapení a speciální hosté. /

  A loutky samy promluví o historii katedry…

  22.00–24.00 hod.

  Prostor na setkání.


  Komentáře k článku: O historii promluví loutky

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Podařilo se vám
   obeslat alespoň všechny bývalé pedagogy?

   29.11.2012 (5.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Jiří Havelka

    Avatar

    Snažíme se,
    ale za jakoukoli pomoc a tipy budeme rádi, pokud víte, že se k někomu pozvánka nedostala, dejte, prosím, vědět.

    29.11.2012 (14.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   V letech 1987-8
   jsem na KL DAMU externě přednášel estetiku. Po podpisu petice za propuštění V. Havla z kriminálu (leden 1989) jsem byl „ukončen“.

   02.12.2012 (3.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Jak vidíte,
   vyhověl jsem vaší prosbě, pane Havelko. Je to už skoro měsíc. Nebylo to ale nic platné, nereagoval jste, takže nezbývá, než vaši výzvu chápat jako pouhé plácání.
   Přesto vám přeji v Novém roce 2013 mnoho pedagogických úspěchů.

   28.12.2012 (3.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Jiri Havelka

    Avatar

    Vazeny pane Pavlovsky,
    moc Vasemu komentari nerozumim. Jestli myslite tim placanim mou zadost o pomoc s sirenim pozvanky, vezte, ze byla minena zcela uprimne a vazne. Vasi odpoved jsem jiz nezachytil, protoze jeden den pred konanim tech oslav jsem se musel zcela venovat pripravam. Nicmene cela akce byla od zacatku koncipovana jako otevrena pro vsechny absolventy a pedagogy minule i soucasne, ale i vsechny pratele a tak dale. Zadne osobni pozvanky jsme nerozesilali, snazili jsme se zkratka dat o tom vedet co nejvice lidem, kteri by radi prisli. Cili jako byvaly pedagog jste byl vice nez vitan. Takze nezbyva nez Vas komentar chapat jako zbytecne urazenou jesitnost.
    Presto Vam preji – uprimne, nikoli ironicky- v Novem roce mnoho nejen pedagogickych uspechu.

    31.12.2012 (3.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,