Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Letošní Nultý bod bude vyprávět o intimitě, mytologii i existencilní krizi

  Festival Nultý bod se od roku 2009 snaží divákům představit projekty přesahující běžná divadelní měřítka. Letošní ročník  se uskuteční od 18. do 23. července v Divadle v Celetné a k vidění bude sedm představení z oblasti nového cirkusu, tanečního, pohybového a loutkového divadla. Festival doplňuje a rozšiřuje mezinárodní edukativní program Performing Artsfor the Future.

  nulty bod

  Festival otevírá 18. července stálice evropské scény dánská tanečnice a choreografka Kitt Johnson, která v sólovém představení Post No Bills využívá existenciální krizi jako inspiraci pro svou tvorbu a jako hnací motor tvůrčího procesu a změny.  Za tuto inscenaci si Kitt Johnson vysloužila několik prestižních ocenění, mimo jiné dánskou cenu The Reumert v kategorii tanečnice roku 2015.

  Post_No_Bills_Per_Morten_Abrahamsen_01

  Nultý bod 2016 zahájí dánská performerka Kitt Johnson s nejnovějším představením Post No Bills FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Den na to se pokusí život moderního člověka a úskalí, která současnost přináší, dramatizovat loutková inscenace Clowns‘ Houses řecko-německé skupiny Merlin Puppets. Tato loutková alegorie chamtivosti s atmosférou písní Toma Waitse doslova objela celý svět. Od Brazílie po Švédsko mohli diváci zhlédnout dokonalou loutkovou magii s sžíravým absurdním humorem.

  Merlin_Puppetry2

  Letos přijede i řecko-německé loutkové duo Merlin Puppets FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Ve stejný den na něj naváže představení mladé umělkyně Bory Debnárové s názvem UROBOROS. V něm se nadějná performerka pokusí pomocí svého těla a pohybu vyprávět příběh o bájné bytosti s mytologickými kořeny.

  20. července předvedou své taneční a hudební umění Iona Kewney a Joseph Quimby. Jejich Black Regent je směsí unikátního radikálního tance, rituálu a současného cirkusu. Iona Kewney sbírala zkušenost u veličin současného tance, jako jsou choreografové WimVandekeybus nebo Alain Platel. V roce 2012 se stala laureátem prestižní mezinárodní organizace CircusNext. Její umělecká energie mohla s neviděnou silou vytrysknout.

  Z české scény program doplňují představení, která v uplynulé sezoně zvedla kritiky ze židlí a vrátila dech českému pohybovému divadlu. Návštěvníci budou moct 21. července vidět představení Lessons of  Touch od skupiny Tantehorse. Radim Vizváry a Nina Vangeli si pohrávají s hranicí intimity, vnitřní tolerancí i s tématem dotyku.

  22. července diváci zhlédnou nový počin souboru Spitfire Company Vypraveč. Představení s jedinou performerkou a zpěvačkou Cecile Da Costa zkoumá ženské téma a zabývá se tajemstvími, kterých se nelze jednoduše zbavit. Emočně výbušná směs hudebního koncertu, radikálního tance a vizuálního umění byla českou kritikou pasována na událost taneční a divadelní sezony.

  Festival zakončí kompilace řízených improvizací účastníků mezinárodního edukativního workshopu Performing Arts for the Future. Pod vedením na české taneční scéně dobře známé belgické tanečnice a choreografky Nicole Mossoux předvedou mladí umělci a studenti svou dychtivou touhu po umění.

  www.nultybod.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 11. července 2016

  Komentáře k článku: Letošní Nultý bod bude vyprávět o intimitě, mytologii i existencilní krizi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,