Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Novým rektorem JAMU bude Petr Michálek

  Novým rektorem Janáčkovy akademie múzických umění byl při včerejším zasedání akademického senátu JAMU zvolen Petr Michálek, který se této vrcholné akademické funkce ujme počátkem února 2022.

  Foto Luboš Mareček

  Předseda Akademického senátu JAMU Roman Novozámský zahájil zasedání ve čtvrtek 9. prosince dvě hodiny před polednem a přivítal přítomné senátory i tři kandidáty na rektora. Přítomno bylo všech dvanáct senátorů, čtyři z nich potom on-line, a to z epidemických či zdravotních důvodů. Předseda konstatoval, že senát je usnášeníschopný. Celé zasedání bylo tlumočeno do českého znakového jazyka a také přenášeno on-line na platformě YouTube, kde mohla akademická obec a veřejnost pokládat trojici kandidátů své dotazy.

  Foto Luboš Mareček

  Kandidáti si vylosovali pořadí představení svých koncepcí v tomto pořadí. Jako první vystoupil Petr Michálek, jako druhá Barbara Maria Willi a na závěr Vít Spilka. V prvním kole volby obdržela Barbara Maria Willi pět platných hlasů, Vít Spilka jeden platný hlas a Petr Michálek šest hlasů. Senátoři hlasovali on-line v informačním systému JAMU.

  Ve druhém kole volby proběhla nejdříve debata s oběma kandidáty současně. Postupující Barbara Maria Willi následně obdržela pět platných hlasů a Petr Michálek sedm hlasů. Předseda AS JAMU Roman Novozámský poté zkonstatoval, že v druhém kole byl rektorem zvolen Petr Michálek. Tento stávající ředitel Městského divadla Zlín a vítězný kandidát rektorské volby JAMU ve svém projevu mj. vzpomněl své tři klíčové pedagogy a osobnosti, které při svém studiu na brněnské akademii potkal: profesory Bořivoje Srbu, Evu Stehlíkovou a Miroslava Plešáka. Chci být především rektorem komunikace. Nejsem fanouškem principu začínat zas a znova od nuly. Vyznávám kontinuitu. Umím se ptát a umím lidi spojovat, poznamenal vedle jiného ve svém projevu Michálek. Jeho funkční období potrvá čtyři roky.

  Luboš Mareček, specialista pro vnější vztahy Janáčkovy akademie múzických umění

  ///

  Více zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. prosince 2021

  Komentáře k článku: Novým rektorem JAMU bude Petr Michálek

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Petru Michálkovi
   blahopřeju. Myslím, že je to dobrá, progresivní volba. Stávající rektor Petr Oslzlý (nar. 1945) má ve svém věku myslím už nárok na klidný život a ohlížení se za ním, například vydavatelskou činností. Doufám, že bude víc přispívat i do Divadelních novin… 🙂
   A informaci doplňuju:
   Petr Oslzlý, dlouholetý dramaturg (a herec) Divadla Husa na provázku a někdejší ředitel Centra experimentálního divadla, byl rektorem JAMU od roku 2018. Usiloval i o další funkční období, ale v prvním kole volby neobdržel v akademickém senátu dostatek hlasů. Neuspěli tehdy ani protikandidáti Williová a hudební skladatel Ivo Medek. Williová dostala pět hlasů, Oslzlý jeden, šest lidí odevzdalo neplatný hlasovací lístek. Senát pak vyhlásil novou volbu s novými kandidáty, Oslzlý už se jí neúčastnil. Rektorem zůstává do února příštího roku, poté jej nahradí Michálek.

   10.12.2021 (12.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,