Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nový šéf opery Slezského divadla Opava

  10. 1. 2020 byl na pozici šéfa opery Slezského divadla Opava jmenován Vojtěch Spurný, který je v současné době také šéfdirigentem orchestru SDO. Předchozí šéf opery Lubor Cukr rezignoval v srpnu 2019. Vedením byla do dnešních dní pověřena jeho zástupkyně Jana Andělová Pletichová. Spurný prošel dvoukolovým výběrovým řízením, oznámil sekretariát divadla.

  Foto: archiv divadla.

  Vojtěch Spurný se narodil v roce 1964, studoval hru na klavír a flétnu na Pražské konzervatoři. Operní režii, dirigování a cembalo vystudoval na Akademii múzických umění v Praze. Interpretaci staré hudby a hru na cembalo dále studoval na Hoogeschool voor de Kunsten v Utrechtu.

  V letech 1999–2004 byl stálým dirigentem Státní opery Praha a v sezoně 2002–2003 zde zastával funkci uměleckého šéfa opery. V letech 2015-2018 byl šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. V současnosti je šéfdirigentem opery Slezského divadla Opava a stálým hostujícím dirigentem Jihočeské filharmonie.

  Dále spolupracoval jako dirigent s Českou komorní filharmonií, Ensemble 18+, Filharmonií Hradec Králové, Komorním orchestrem pražských symfoniků, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Chursaechsische Kammerphilharmonie, Pražským komorním orchestrem, Severočeskou filharmonií Teplice, Haas ensemble, Komorní filharmonií Pardubice, Sukovým komorním orchestrem, Brněnskými komorními sólisty či Janáčkovou filharmonií Ostrava.

  Byl hostem významných mezinárodních hudebních festivalů jako je MHF Český Krumlov, MHF Leoše Janáčka, Festival Janáček a Luhačovice, MHF Pražské jaro, NF Smetanova Litomyšl, Zámecké barokní léto Valtice, Smetanovské dny, MHF Harmonia Moraviae, Wiener Festwochen, Carinthischer Sommer a dalších.

  Vojtěch Spurný vystupuje na koncertním pódiu nejen jako dirigent, ale také jako hráč na historické klávesové nástroje včetně čtvrttónového klavíru. Pro Český rozhlas natočil obsáhlý výběr z děl pro cembalo, klavichord a kladívkový klavír. Jeho nahrávka Mistři českého baroka a klasicismu pro BMG Czech Republic byla nominována na cenu časopisu Harmonie za rok 2003. Jako dirigent se podílel na natáčení DVD s operou buffou Dov´ è amore, è gelosia G. Scarlattiho v českokrumlovském barokním divadle, které získalo prestižní mezinárodní ocenění „Preis der deutschen Schallplattenkritik“ a Cenu DVD roku 2013.

  • Autor:
  • Publikováno: 15. ledna 2020

  Komentáře k článku: Nový šéf opery Slezského divadla Opava

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,