Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zaplnit vakuum

  Akademie múzických umění v Praze vydává první číslo nového odborně-kritického periodika ArteActa. Časopis se zaměřuje na umělecký výzkum a soudobé performativní umění, zejména divadlo, audiovizi, hudbu a tanec, s přesahy do výtvarného umění. Veřejnosti bude poprvé představen v sobotu 13. října v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.

  Podle rektora AMU Jana Hančila se časopis ArteActa snaží zaplnit jisté vakuum. V oblasti performativního umění doposud chybělo odborné periodikum, které by soustavně zdůrazňovalo interdisciplinární přesahy a kromě uměnovědné perspektivy nabídlo také platformu pro zveřejňování informací o uměleckém výzkumu. A dodal: Věřím, že energie do tohoto projektu vložená se časem zúročí v podobě obohacení odborného diskursu v oblasti audiovizuálního, divadelního, hudebního a tanečního umění.

  Časopis ArteActa tedy vznikl z potřeby specializovaného periodika, v němž se bude setkávat a zároveň vzájemně inspirovat hned několik vědeckých disciplín. Z jedné strany se jedná o současné performativní umění s důrazem na audiovizi, divadlo, hudbu, tanec a jejich interdisciplinární přesahy. Druhou oblast zájmu periodika představuje umělecký výzkum.

  Obsah prvního čísla

  ArteActa budou vycházet dvakrát ročně. Vedle recenzovaných studií v nich čtenáři naleznou také eseje, překlady významných statí zahraničních autorů či recenze knižních titulů nebo výstav. Studie budou publikovány v českém, slovenském a anglickém jazyce. Jednotlivá čísla časopisu je možné zakoupit v e-shopu NAMU a budou k dostání také u vybraných českých a slovenských knihkupců. Předplatné je možné objednat na e-mailu predplatne@arteacta.cz.

  První veřejná prezentace časopisu se uskuteční v sobotu 13. října od 18 hodin v Desfourském paláci (Na Florenci 21a) v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu. Vedle samotné prezentace časopisu zde proběhne také odborný workshop o uměleckém výzkumu, jehož se kromě zástupců redakce zúčastní také Andrea Průchová (Fakulta sociálních věd UK), Sodja Zupanc Lotker (Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU) a česká výtvarnice Kateřina Šedá.

  /Z tiskové zprávy AMU pro i-DN zpracovala KK/

  • Autor:
  • Publikováno: 12. října 2018

  Komentáře k článku: Zaplnit vakuum

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,