Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nová síť informuje (No. 3)

  Jan Kunze: Moralizovat na facebooku, zaštítit se Havlem…

  Opava je prý z ruky, rozhodně však „nejde na ruku“. Platí to zejména v rozmanitosti kulturní nabídky, kterou by mohlo leckteré z větších měst závidět. Jan Kunze je Opavě paradoxně dost podobný. Vede ojedinělý Klub Art, je básníkem, kurátorem, spravuje knižní nakladatelství, působí v několika hudebních projektech a dokáže oslovit divadelní publikum. Občas ale také zmizí někam na druhý konec světa… Opava také tradičně hostí festival Malá inventura, který je pro diváky každoroční divadelní výzvou. 

  FOTO Martin Vosáhlo

  Jan Kunze FOTO Martin Vosáhlo

  Říká se o vás, že jste dramaturgický vlk samotář…

  Dramaturg zásadně ovlivňuje prostor, který má na starost, ať už je to divadlo, festival nebo klub. Snažím se sledovat scénu, reflektovat aktuální témata a vytvářet netradiční formáty, které lidi baví. Současně se snažím iniciovat a vymýšlet původní projekty, které jsou natolik kvalitní a zajímavé, že po nich sáhnou i další dramaturgové, kurátoři či instituce z jiných míst. Několik takových projektů se v minulosti povedlo a objevily se ve více městech včetně Prahy, což mě velice těší a naznačuje, že je to správná cesta. Co se týká dramaturgie, tak dejme tomu, že to může vyznívat tak, že jsem samotář, jinak se ale za samotáře nepovažuju, mám kolem sebe celou řadu skvělých a schopných spolupracovníků.

  Nedávno v Opavě proběhl třetí ročník festivalu Malá inventura, který byl divácky úspěšný.  Co je pro vás určující při výběru programu?

  Letošní ročník festivalu nového divadla Malá inventura v Opavě se opravdu povedl.  Divácký zájem byl velký a u představení Uhozené květinou byl zájem dokonce vyšší, než byla kapacita sálu. Malá inventura je specifický festival, protože některá představení zvládne jen zkušený a poučený divák, což je třeba vzít v potaz. Nicméně hlavními kritérii jsou pro mě originalita, překračování žánrových hranic a potenciál zaujmout lidi. Umění by mělo komunikovat, pokud tuhle svoji základní funkci ztrácí a stává se příliš elitářským, tak pro mě přestává být zajímavé. To se týká i divadelních představení.

  Objevují se názory, že v Opavě kulturní nabídka mnohdy převyšuje poptávku. Alespoň ta zřizovaná městem…

  V prvé řadě jsem rád, že mohu působit ve městě, které je takto kulturní. Je to určitě lepší než žít ve městě, které nic podobného nenabízí. Ano, v Opavě je kulturní nabídka opravdu bohatá a nesrovnatelně vyšší než ve stejně velikých městech. Ten problém je ale trochu složitější. Revizi a změnu by si podle mého názoru zasloužil mimo jiné opavský grantový systém, kde kulturní komise (volba jejich členů mi není úplně jasná) doporučuje, na které akce a projekty má město přispět a na které ne. V současné době to vypadá, že kulturní komise dává přednost organizátorům akcí víc než umělcům a lidem, kteří něco vytvářejí. Tento přístup nepovažuju za úplně šťastný. Myslím si totiž, že by měly být rovnoměrně podporovány jak smysluplné akce, tak výkonní umělci, výtvarníci a projekty, které mohou město reprezentovat za jeho hranicemi a mají určitou kvalitu. Zprůhlednění celého grantového systému považuju za zásadní, kritéria hodnocení smysluplnosti a kvality výstupů by měla být jasně určena. Dále nepovažuju za vhodné, aby v kulturní komisi města seděli lidi, kteří na jedné straně granty schvalují, ale na straně druhé, jako organizátoři akcí, granty čerpají. Z mého úhlu pohledu je to střet zájmů.

  Na čem nyní pracujete?

  V lednu postavíme v parku mongolskou jurtu a 10 dní v ní budou probíhat animace pro děti, přednášky, koncerty a také 4 ročník básnického maratonu. Rád bych také pokračoval v projektu, ve kterém představuji české umělce s přesahem do více uměleckých sfér. K výstavě vždy vydáme reprezentativní katalog, doprovází ji koncerty, přednášky, ale i animační programy pro děti i dospělé. Na jaře vypustíme do světa nový videoklip naší kapely KOFE-IN s názvem Víme kudy a pokřtíme v Praze literárně – hudební projekt Abendland, na kterém se podílela celá řada českých hudebníků. Aktuálně také připravujeme výstavu a publikaci k deseti letům Nakladatelství Perplex s názvem Neposílejte nám už žádné rukopisy. Nebudou chybět ani historické dokumentární materiály mapující zdejší porevoluční literární kořeny, na které činnost nakladatelství Perplex navazovala. Také se pomalu dokopávám k práci na mé třetí knize, ale jde to ztuha.

  Co vás v poslední době potěšilo?

  Nejvíc mě těší setkávání s přáteli a rodinou.  Třeba zrovna nedávno setkání kulturního networku Nová Síť ve Varnsdorfu nebo setkání s letitými přáteli v severním Polsku na poloostrově Hel. Taky velmi rád cestuju. Letos jsem navštívil Namibii a setkal se s příslušníky afrických kmenů Himba, kteří stále žijí původním způsobem života. Byl to pro mě velmi silný zážitek.

  Co vás naopak zklamalo?

  S věkem nutně přichází určitá deziluze a já mám poslední dobou pocit, že jsem zklamaný z některých lidí. Hodně toho namluví a přitom za nimi nejsou žádné výsledky. Nedrží slovo, nemají respekt k práci, jsou závistí a nepřející. Pomlouvají, ale i cíleně poškozují. Na druhou stranu se není čemu divit. Pro lidi tohoto typu není žádným problémem se schovat v davu, moralizovat na facebooku, zaštítit se Havlem, vymezovat se vůči politikům a přitom používat úplně stejné metody, jako ti které se snaží kritizovat.

  Co byste si přál?

  Víc lásky pro všechny!

  • Autor:
  • Publikováno: 12. prosince 2016

  Komentáře k článku: Nová síť informuje (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,