Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Nová síť informuje (No. 13)

  Juraj Augustín: Splňte si své sny u nás

  BuranTeatr má za sebou generační obměnu a svižně se rozjíždí novými směry. O prázdninách rekonstruoval foyer a bar, aktuálně se pracuje na workshopovém sále a již započaly přípravy rekonstrukce velkého sálu. Jsou tyto změny příznakem významnější proměny pouze pro BuranTeatr, nebo i v kontextu brněnské nezávislé divadelní scény? Odpovídá umělecký šéf Juraj Augustín.

  Juraj Augustín FOTO ARCHIV BURANTEATR

  Jak vnímáte situaci brněnské nezávislé divadelní scény? Před několika lety zde proběhla poměrně sledovaná transformace městské grantové politiky. Přineslo to kýženou změnu?
  Jsem optimista a brněnskou nezávislou scénu vnímám velmi dobře. Žije a rozvíjí se. Diváci nám zachovávají přízeň ve stále větším počtu. S penězi je to stále na hraně, grantové dotace „na provoz“ stačí pouze na hrubý chod divadla. I přesto, že BuranTeatr získal grant od Brna i Ministerstva kultury a je úspěšný také v získávání menších grantů na konkrétní projekty, funguje z velké části na bázi dobrovolné činnosti, případně na symbolických finančních odměnách. Ale stále častěji se v kultuře setkávám se schopnými a odhodlanými lidmi a tak věřím, že směřujeme ke světlým zítřkům. Ohledně grantové politiky města Brna – situace se opravdu o stupeň zlepšila. Finanční podpora se jemně zvýšila a podařilo se zavést tzv. čtyřleté granty.

  Brno dlouhodobě nemá prostor pro nezávislé divadelní projekty, zejména pro divadla pohybové a nonverbální. Proč?
  Nemá, ale dejte nám chvilku a bude ho mít. Usilujeme o to! BuranTeatr na tom systematicky pracuje. Jsme si vědomi, že pohybové divadlo v Brně chybí a nemá za sebou organizaci, která by ho podporovala. A právě takovou organizací chce BuranTeatr být. Přirozeně se nám pod střechou mimo klasické buranské produkce začaly kumulovat projekty z oblasti pohybového a improvizačního divadla. Jsou to dva žánry, kterým chceme v Brně poskytnout zázemí a prostor. A už k tomu podnikáme konkrétní kroky. Momentálně se nám podařilo zrekonstruovat kavárnu, která má být srdcem tohoto pohybově-improvizačního brněnského centra. V těchto dnech finišuje rekonstrukce workshopového sálu, kde bude odpružená taneční podlaha. Od nového roku získáme nový prostor pro činoherní zkušebnu. Spustili jsme projekt HOSTÉ, kde nabízíme zkušební prostor za zvýhodněných podmínek, dramaturgickou linii &Studio, kde mají diváci možnost za snížené vstupné zhlédnout experimentálnější formy, a v neposlední řadě jsme v přípravné fázi rekonstrukce velkého sálu. Za podpory Sokolu Brno 1 chceme proměnit sál na originální velkorysý prostor pro velké pohybové produkce – po rekonstrukci počítáme s hrací plochou 14 x 11 m, s výškou 5,5 m, s kapacitou přes 250 diváků a elevací nutnou pro pohybové produkce. Věřím, že poté se BuranTeatr stane silným hráčem ve světě tanečního a pohybového divadla.

  Na řadě míst v ČR existují produkční domy, tedy divadla, která nemají vlastní soubor, ale jejich posláním je pracovat s hostujícími umělci. Myslíte, že existence takovéhoto prostoru by byla brněnské nezávislé kultuře ku prospěchu?
  Jsem o tom přesvědčen a věřím, že BuranTeatr by se v nejbližší době mohl tohoto úkolu chopit. My stálý soubor nemáme (i když dlouhodobě a opakovaně spolupracujeme určitou skupinu lidí) a ani o nic podobného v budoucnu nebudeme usilovat. Chceme být plastickou, živou organizací atraktivní pro zajímavé a kvalitní tvůrce, kteří si u nás mohou splnit své umělecké sny. Nic víc a hlavně nic míň!

  Tento rok jste vyhlásili rezidenční výzvu pro ty, kteří chtějí využívat váš prostor o prázdninách. Přihlásil se někdo? Budete poskytovat rezidence i do budoucna?
  První rezidence jsme uskutečnili již v minulé sezoně. Rezidenti k nám zamířili zcela intuitivně, nevypisovali jsme žádnou výzvu. Potřebu rezidencí v brněnském prostředí vnímáme, a proto jsme tuto sezonu přistoupili k systematizování této linie. Spustili jsme projekt rezidenčních pobytů, který vyhlašujeme třikrát za sezonu a ještě uvažujeme o spuštění letního turnusu, který by byl časově velkorysejší. Na lednový turnus se přihlásilo několik subjektů a my jsme momentálně ve výběrové fázi. Zatím jde o zkušební chod, ale věřím, že již brzy tento druh spolupráce rozjede naplno.

  Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?
  Vždy mám ohromnou radost, když narazím na lidi, kteří jsou talentovaní, šikovní, pracovití (ideálně v extrémním smyslu tohoto slova) a milují svou práci (a nyní myslím především ty skryté lidi, tady z technického a produkčního zázemí). A je pravda, že se mi tento druh lidí daří jednou za čas potkat. Pokud jsou na volné noze, tak je okamžitě tahám do BuranTeatru, ptám se jich na jejich sny a dělám všechno proto, aby zakotvili právě u nás a právě u nás si své sny plnili. Občas se to opravdu daří. A tak tímto chci pozdravit všechny kolegy z BuranTeatru, bez kterých by to nešlo!

  Co vás naopak zklamalo?
  Intriky, pomluvy a plané řeči. Rád řeším věci z očí do očí a nemám rád lidi, co jen kecají a nic nedělají. A v posledním době jsem shodou okolností trošku častěji takové lidi potkával. A to je věc, která mě víc než unavuje. Ale v divadle pracujeme s lidmi a lidé jsou různí, takže to není stížnost, spíše jen malý povzdech.

  Co byste si přál?
  Mít peníze na to, abych mohl zaplatit práci svých kolegů.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. prosince 2017

  Komentáře k článku: Nová síť informuje (No. 13)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,