Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Nová scéna ND od roku 2014 jinak

  Národní divadlo prochází v posledních několika letech podstatnými změnami. Před čtyřmi lety rozhodlo Ministerstvo kultury připojit k Národnímu divadlu do té doby samostatnou příspěvkovou organizaci Laternu magiku (1. 1. 2010). Tím se fakticky stala Nová scéna po letech opět scénou ND. Před dvěma lety bylo rozhodnuto o přičlenění Státní opery (1. 1. 2012), na konci této sezony opouští ND podkrovní Divadlo Kolowrat (kanceláře v Paláci Kolowrat ND opustilo již před půl rokem, rodina Kolowrat-Krakowských se rozhodla pro jiné využití prostor).

  Nová scéna z oken ředitele Národního divadla. FOTO archiv

  Nová scéna z oken ředitele Národního divadla. FOTO archiv

  Spolu s nástupem nového ředitele Buriana to jsou všechno velmi zásadní změny, které se logicky dotýkají i organizační struktury ND. Jednou ze změn bude i fungování a postupná změna koncepce Nové scény.

  Od 1. ledna 2014 přejde Nová scéna Národního divadla formálně pod správu Činohry ND. Proměnu zaznamenají diváci v podstatě až od září 2014, říká umělecký šéf Činohry Michal Dočekal. Respektujeme rozjetou sezonu a domluvené projekty i hostování, dodává. Pro novou sezonu však již chystá nový koncept fungování. V praxi to bude znamenat, že se Nová scéna změní ze stávající stagiony v divadlo – čtvrtou scénu ND. Moderní komorní prostor pro uvádění současné dramatiky a netradičních inscenačních postupů mají ve světě všechny srovnatelné divadelní domy (za mnohé: Národní divadlo v Londýně).

  Z letní Fiesty Nové scény na piazzetě Národního divadla. FOTO archiv ND

  Z letní Fiesty Nové scény na piazzetě Národního divadla. FOTO archiv ND

  Neznamená to samozřejmě, že bude prostor Nové scény uzavřen hostování jak českých, tak i zahraničních divadel. Spolupracovat budeme nadále například s Pražským divadelním festivalem německého jazyka, ujišťuje Michal Dočekal. A v žádném případě to neznamená, že bude narušena práce souboru Laterny magiky, dodává. V současné chvíli LM připravuje premiéru Human Locomotion pod vedením režijního tandemu SKUTR.

  Činohra ND ještě v této sezoně připravuje pro Novou scénu původní hru Davida Jařaba KVARTÝR, inspirovanou povídkou J. Urzidila. Dále uvede hru Romana Sikory Snídaně s Leviathanem v režii Jiřího Honzírka. Na podzim 2014 nabídne Činohra ND (17. 11.) inscenaci Po sametu (25 let Česka očima a slovy Ivana Lampera v rubrice Minulý týden časopisu Respekt) v režii Jiřího Adámka. V linii tzv. dokumentárního dramatu budou dále navazovat inscenace: Projekt ČEZ, který vzniká ve spolupráci s dokumentaristou Martinem Marečkem a Téma exekutoři ve spolupráci s DAMU. Z připravovaných dramatických novinek se v příští sezoně na jevišti Nové scény objeví inscenace hry Mika Bartletta Zemětřesení v Londýně, nebo Strasti života Hanocha Levina, původně plánované pro Divadlo Kolowrat. Slíbenou máme původní hru Egona Tobiáše Red Bull.

  Z letní Fiesty Nové scény na piazzetě Národního divadla. FOTO archiv ND

  Z letní Fiesty Nové scény na piazzetě Národního divadla. FOTO archiv ND

  Na Nové scéně by se měly od září 2014 objevit také úspěšné inscenace z repertoáru Divadla Kolowrat: Ohlušující pach bílé, Z prachu hvězd, Blackbird a opera A. Březiny Toufar. Ve spolupráci s Pražským Quadriennale se na červen 2015 připravuje „výstava inscenací“ Jana Nebeského.

  Ze zahraničních spoluprací plánujeme pohostinskou režii maďarského divadelníka Kornéla Mundrucza (jeho inscenaci adaptace Sorokinova Ledu jsme mohli vidět na plzeňském Mezinárodním festivalu Divadlo), a ruského divadelního a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova (režíroval mj. řadu filmů uváděných na prestižních evropských festivalech a několik úspěšných inscenací v MCHT). Připravujeme také projekt rezidenčních pobytů mladých režisérů. Samozřejmě budou součástí repertoáru i projekty souboru Baletu (jako je první uvedení choreografie slavného izraelského tvůrce Ohada Naharina v podání baletního souboru ND) a Opery.

  Z letní Fiesty Nové scény na piazzetě Národního divadla. FOTO archiv ND

  Z letní Fiesty Nové scény na piazzetě Národního divadla. FOTO archiv ND

  Nutností je rovněž příprava projektu rekonstrukce NS, doplňuje ambiciózní plány Michal Dočekal. Důležitá je zejména úprava hlediště a jeviště- tak aby vyhovovalo současným inscenačním požadavkům. Proměna Nové scény proběhne postupně a za plného provozu. Rozhodně neplánujeme žádné hromadné propouštění zaměstnanců Nové scény, ubezpečuje ředitel Národního divadla Doc. Jan Burian. Kolegové pracovali úspěšně na konceptu, který je odlišný, než ten, který jsme se rozhodli realizovat od příští sezony. Věřím, že svůj pracovní entuziasmus dokáží investovat nově nastaveným směrem.

  Co bude dál? FOTO archiv ND

  A co bude dál? FOTO archiv ND

  Dosavadní ředitel NS Štěpán Kubišta se rozhodl v práci pro Národní divadlo nepokračovat. Děkuji Štěpánovi za všechno, co pro Národní divadlo udělal, a respektuji jeho rozhodnutí směřovat další kariéru jiným směrem, doplňuje Jan Burian. Jednal jsem s ním včas ve snaze zachovat vše dobré z jeho činosti a najít v proměňujícím se divadle pro něj náležité a jeho kvalifikaci vyhovující uplatnění. Mrzí mne, že informace o chystaných změnách se staly předmětem diskusí dříve, než o nich bylo rozhodnuto, neboť jsem byl připraven zpravit o všem veřejnost komplexně ve chvíli, kdy bude jasné jakým způsobem a v jakých lhůtách se opravdu uskuteční. Doufám, že i Národní divadlo a jeho vedení se bude v dalších letech chovat a jednat jako tým, který má sice mezi sebou složité diskuse i neshody, ale dovede o nich veřejnost informovat až na konci těchto debat a ve chvíli, kdy dospěje k rozhodnutí, říká na závěr ředitel Burian.

  ///

  Více na i-DN:

  Nová scéna od 1. ledna jinak

  Štěpán Kubišta odchází z Nové scény

   


  Komentáře k článku: Nová scéna ND od roku 2014 jinak

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Zájemce
   o dění kolem aktuálních změn vedení Nové scény upozorňuji na úterní (17. 12.) Artefakta Jana Rejžka na ČT-Art, kde živě diskutují šéf činohry ND Michal Dočekal, designovaný ředitel NS Štěpán Kubišta a kulturní publicisté Jana Machalická a Jan H. Vitvar: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10624468192-artefakta/213562227000047-artefakta-jana-rejzka/

   Současně zvu
   na dnešní (19. 12.) Interpelace – Speciál Tomáše Sedláčka od 17:00h na Nové scéně, jež budou na téma Nová scéna Národního divadla 2010 – 2013. Pozvání k diskusi přijali publicisté Jana Machalická, Vojtěch Varyš a Vladimír Hulec – viz: http://www.novascena.cz/cs/repertoar/1085.html

   19.12.2013 (1.29), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,