Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nobelovu cenu za literaturu získal Bob Dylan

  Nobelovu cenu za literaturu získal americký písničkář, hudebník a umělec Bob Dylan. Obdržel ji za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství, oznámila švédská akademie věd.

  dylan-nobelprize2016-lit

  Sara Daniusová ze švédské Královské akademie věd odůvodnila rozhodnutí poroty následovně: Když se podíváte zpátky o pět tisíc let, objevíte Homéra a Sapfó. Psali poetické texty, které byly určené k přednesu. To samé platí o Bobu Dylanovi. Pořád čteme Homéra a Sapfó a baví nás.

  dylan-nobel-prize-illustration

  Od Orfea po Faize byly písně a poezie úzce spjaty. Dylan je vynikající dědic bardské tradice. Skvělá volba, komentoval rozhodnutí ceny jeden z favoritů letošního udílení Nobelových cen, Brit indického původu Salman Rushdie.

  Naopak skotský romanopisec Irvine Welsh reagoval rozzlobeně. I když se označil za Dylanova fanouška, rozhodnutí poroty je podle něj „nedomyšlené nostalgické ocenění vyvržené ze zkažených prostat senilních, breptajících hipíků“. Uvedli Dona DeLilla do rockové síně slávy?, zeptal se ironicky na twitteru.

  dylan-nobel-prize-official

  Udělení Nobelovy ceny za literaturu Bobu Dylanovi je pro mě příjemným překvapením, protože poprvé byla udělena člověku, který nepsal básně, divadelní hry, prózu, romány, který nebyl ´literátem´, ale člověku, který přichází z oblasti, jež je někdy přehlížená, totiž z populární hudby, řekl Josef Rauvolf, překladatel a hudební publicista. Dylan nkolikrát vystoupil i v Česku, poprvé v roce 1994, zatím naposledy v červenci 2014.

  dylan-nobel-prize-offical-english

  Laureát Nobelovy ceny kromě prestižní medaile a diplomu získá i osm milionů švédských korun (22,5 milionu Kč). Slavnostní předání ocenění se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

  /Loni získala Nobelovu cenu za literaturu běloruská spisovatelka a novinářka Světlana Alexijevičová, která minulý týden navštívila Prahu a měla veřejnou diskusi s Jáchymem Topolem na festivalu Pražské křižovatky./

  • Autor:
  • Publikováno: 14. října 2016

  Komentáře k článku: Nobelovu cenu za literaturu získal Bob Dylan

  1. DN

   Profilový obrázek

   Bob Dylan
   po více než dvou týdnech oznámil Švédské akademii, že přijímá Nobelovu cenu za literaturu. Akademie zatím neví, zda se Dylan zúčastní některé z událostí Nobelova týdne v prosinci ve Stockholmu. „Zpráva o Nobelově ceně mi vyrazila dech,“ řekl podle prohlášení akademie Dylan v telefonátu se stálou tajemnicí Sarou Daniusovou. „Velmi si té pocty cením,“ dodal.
   V rozhovoru s britským listem The Telegraph Dylan prohlásil, že získání Nobelovy ceny je těžké uvěřit. Na dotaz, zda se ve Švédsku předávání cen zúčastní, prohlásil, „Rozhodně, pokud budu moci.“

   30.10.2016 (23.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Banquet speech by Bob Dylan given by the United States Ambassador to Sweden Azita Raji, at the Nobel Banquet, 10 December 2016.

   Good evening, everyone. I extend my warmest greetings to the members of the Swedish Academy and to all of the other distinguished guests in attendance tonight.

   I’m sorry I can’t be with you in person, but please know that I am most definitely with you in spirit and honored to be receiving such a prestigious prize. Being awarded the Nobel Prize for Literature is something I never could have imagined or seen coming. From an early age, I’ve been familiar with and reading and absorbing the works of those who were deemed worthy of such a distinction: Kipling, Shaw, Thomas Mann, Pearl Buck, Albert Camus, Hemingway. These giants of literature whose works are taught in the schoolroom, housed in libraries around the world and spoken of in reverent tones have always made a deep impression. That I now join the names on such a list is truly beyond words.

   I don’t know if these men and women ever thought of the Nobel honor for themselves, but I suppose that anyone writing a book, or a poem, or a play anywhere in the world might harbor that secret dream deep down inside. It’s probably buried so deep that they don’t even know it’s there.

   If someone had ever told me that I had the slightest chance of winning the Nobel Prize, I would have to think that I’d have about the same odds as standing on the moon. In fact, during the year I was born and for a few years after, there wasn’t anyone in the world who was considered good enough to win this Nobel Prize. So, I recognize that I am in very rare company, to say the least.

   I was out on the road when I received this surprising news, and it took me more than a few minutes to properly process it. I began to think about William Shakespeare, the great literary figure. I would reckon he thought of himself as a dramatist. The thought that he was writing literature couldn’t have entered his head. His words were written for the stage. Meant to be spoken not read. When he was writing Hamlet, I’m sure he was thinking about a lot of different things: „Who’re the right actors for these roles?“ „How should this be staged?“ „Do I really want to set this in Denmark?“ His creative vision and ambitions were no doubt at the forefront of his mind, but there were also more mundane matters to consider and deal with. „Is the financing in place?“ „Are there enough good seats for my patrons?“ „Where am I going to get a human skull?“ I would bet that the farthest thing from Shakespeare’s mind was the question „Is this literature?“

   When I started writing songs as a teenager, and even as I started to achieve some renown for my abilities, my aspirations for these songs only went so far. I thought they could be heard in coffee houses or bars, maybe later in places like Carnegie Hall, the London Palladium. If I was really dreaming big, maybe I could imagine getting to make a record and then hearing my songs on the radio. That was really the big prize in my mind. Making records and hearing your songs on the radio meant that you were reaching a big audience and that you might get to keep doing what you had set out to do.

   Well, I’ve been doing what I set out to do for a long time, now. I’ve made dozens of records and played thousands of concerts all around the world. But it’s my songs that are at the vital center of almost everything I do. They seemed to have found a place in the lives of many people throughout many different cultures and I’m grateful for that.

   But there’s one thing I must say. As a performer I’ve played for 50,000 people and I’ve played for 50 people and I can tell you that it is harder to play for 50 people. 50,000 people have a singular persona, not so with 50. Each person has an individual, separate identity, a world unto themselves. They can perceive things more clearly. Your honesty and how it relates to the depth of your talent is tried. The fact that the Nobel committee is so small is not lost on me.

   But, like Shakespeare, I too am often occupied with the pursuit of my creative endeavors and dealing with all aspects of life’s mundane matters. „Who are the best musicians for these songs?“ „Am I recording in the right studio?“ „Is this song in the right key?“ Some things never change, even in 400 years.

   Not once have I ever had the time to ask myself, „Are my songs literature?“

   So, I do thank the Swedish Academy, both for taking the time to consider that very question, and, ultimately, for providing such a wonderful answer.

   My best wishes to you all,

   Bob Dylan

   /viz: https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2016/dylan-speech.html /

   11.12.2016 (0.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,