Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nextka má pětadvacet!

  Před čtvrtstoletím založili Jan Dvořák a Vladimír Hulec festival …příští vlna/next wave… jako Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy. Přestavily se na něm stovky performerů všeho druhu. Někteří se ztratili v čase, jiní se stali součástí divadelní historie a současnosti nejen u nás, ale i v zahraničí. Na alternativě, ať už jakékoli, je dobrá jedna věc: že je nevyzpytatelná, a tedy stále vzrušující, málokdy se trefující do vkusu většího počtu diváků. Ti z nás, kdo už zažili několik alternativních vln, mnohé z těch novějších pokusů asi úplně neocení. Ale alternativa není „pro starý“, jak víme. Pro většinu diváků (i mladých performerů) jsou třeba i dříve objevené postupy a výrazové prostředky opravdu zcela nové. V každém případě „nextka“, jak už se jí důvěrně říká, vždycky nabízí – bez ohledu na věk a divadelní zkušenost – množství témat k diskusi. To se ovšem týká nejen alternativy divadelní tvorby, ale zásadní otázky, která se (nejen) v souvislosti s podobnými projekty řeší: Je tohle vůbec ještě divadlo?

  Ve Zjevení pudla se Martin Pechlát symbolicky vrátil do šatny v Divadle Komedie FOTO JOSEF CHUCHMA

  Také letošní festival se ptal, jak to vlastně je… Patří do oblasti divadla audiovizuální pouť postapokalyptickou krajinou, mix konceptuálního umění a performance, divadelně dobrodružná bojovka, či koncept pohybových variací spojený s konkrétním prostorem? Formální možnosti divadla jako by zde doslova bujely před očima a znásobovaly energii ve vzájemném propojování a prolínání. A také alternativní divadelníci objevují nové prostory, v nichž je možné hrát divadlo a „dělat kulturu“. Každoročně k objeveným přibývají další, či jsou znovuobjevovány ty, které své propojení s alternativou přechodně ztratily. Lze k nim přiřadit i Divadlo Komedie, do něhož nový tým Městských divadel pražských, zčásti shodný s organizátory festivalu, některé produkce umístil. A to je dobře.

  Přinášíme recenze premiér, které festival inicioval.

  Sterilní vize blízké budoucnosti

  Zjevení černého pudla

  Vztek podle Jelinek


  Komentáře k článku: Nextka má pětadvacet!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,