Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Nekropolis: loutky nejen pro děti

  Že loutková představení nemusí být pouze pohádky pro děti, ale že dokáží poetikou a magií oslovit i dospělé, ukáže od 4. do 7. listopadu v pražském Paláci Akropolis šestý ročník mezinárodního festivalu Nekropolis. Současnou loutkovou tvorbu v jejích nejrůznějších podobách zde představí přední slovinské divadlo Lutkovno gledališče Ljubljana s inscenací Darkroom inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena, francouzský soubor La Pendue s představením Poli Dégaine o dvou loutkářích na útěku, české Studio Damúza a jeden z nejlepších světových loutkových tvůrců Matija Solce.

  Matija Solce Malé noční příběhy. Foto: archiv festivalu

  Návštěvníci uvidí také aktuální nabídku studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, včetně dokumentární loutkové inscenace ruské scénografky Darii Gostevy. Festivalový program doplní world music koncerty a hudební afterparty s česko-slovinskou kapelou Fekete Seretlek, pařížskou dechovkou Orkestar Gabriella, belgickou formací Old Salt čerpající z americké lidové hudby, francouzsko-slovinskou dvojicí Gaja Sušelj & Toby Kuhn, česko-slovinskou kapelou Mačka Papaš a českou formací AUTA. Festival pořádá Studio Damúza a Palác Akropolis.

  Návštěvníci festivalu Nekropolis budou mít unikátní možnost vidět v Praze zahraniční loutkáře tvořící pro dospělé. Vycházíme z toho, že loutkové divadlo nejsou jen pohádky pro děti, ale že umí dobře zpracovávat i vážná a aktuální témata – i třeba válku nebo smrt, říká na úvod dramaturg festivalu, loutkář a šéf souboru Fekete Seretlek Matija Solce. Diváci si vedle zážitků z velmi magických okouzlujících představení i divokých koncertů odnesou poznatek, že dnešní loutkářství už dávno není to, co si pamatují ze školních let. Že má co předat dospělému divákovi, že umí být mrazivé, vtipné i aktuální, doplňuje ředitelka festivalu Zuzana Cajtlerová.

  La Pendue Poli Dégaine. Foto: archiv festivalu

  Festival zahájí v pátek 4. listopadu v Paláci Akropolis jedno z hlavních lákadel festivalu – slovinské Lutkovno gledališče Ljubljana (Loutkové divadlo Ljubljana) s představením Darkroom inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena Statečný cínový vojáček, které zkoumá vlastnosti objektů a přivádí je k životu. Rytmický text, expresivní hudební pasáže, vztah mezi minimalismem a kakofonií, kontrasty mezi atmosférou čajového obřadu a živou animací, láká Matija Solce. O večerní afterparty se postará kapela Fekete Seretlek.

  Sobotní program 5. listopadu zahájí studenti DAMU známým pohádkovým příběhem Sedmero krkavců. Hlavní večerní divadelní program poté obstará francouzský soubor La Pendue s představením Poli Dégaine o dvou loutkářích na útěku a jejich loutce Pulcinelle, u nás známé jako Kašpar. Nakreslí si nejslavnější loutku na světě a s nezkrotným nadšením se chystají předvést představení výjimečných kvalit. Nic ale nejde podle plánu, líčí tvůrci. Po představení zahraje pařížský Orkestar Gabriella – dechová kapela hrající makedonské a srbské lidové písně.

  Lutkovno gledališče Ljubljana Darkroom. Foto: archiv festivalu

  Neděle 6. listopadu začne představením Moskva-Dačnoje ruské scénografky z Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Darii Gostevy. Komorní dokumentární loutková inscenace vypráví o podivném domě pod smrky kousek za Moskvou. Ze vzpomínek se noří nejen tajemný dům se studenou kuchyní postavenou z okenních rámů a strmými červenými schody, ale i jeho bizarní obyvatelé a sousedi: zpívající buržujka, veterán afghánské války, sourozenci Dong a Jumbli a další zvláštní obyvatelé tohoto blízkého a přece tak vzdáleného světa, přibližuje Daria Gosteva. Divadelní program ve velkém sále zajistí Matija Solce a jeho Malé noční příběhy o spisovateli, který začne psát příběh, zatímco všichni spí. Jeho postavy však v průběhu noci nečekaně ožijí. Program zakončí americká kapela z Belgie Old Salt. Hraje původní hudbu, která vychází z národního dědictví jednotlivých členů – pocházejí z USA, Belgie, Švédska, Francie a Skotska.

  Program závěrečného festivalového dne v pondělí 7. listopadu zahájí vizuálně-zvukové představení Karkulka aneb jak se do lesa, tak se z lesa těžko studentů KALD DAMU. V hlavní roli této inscenace je les, jeho obyvatelé, tajemná atmosféra a zvuky. Příběh se odklání od původní předlohy a jeho důraz je kladen spíše na sugestivně atmosférickou stránku a představivost samotného diváka. Skupina Fekete Seretlek zakončí festival svojí novinkou – inscenací EXIT. Loutkový kabaret živé folk-elektronické hudby v kombinaci se zvukem materiálů nabídne odlišný pohled na Andersenovu tvorbu.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Nekropolis: loutky nejen pro děti

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,