Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Nejlepší loutková inscenace je z Plzně

  Nedělní večer festivalu loutkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem byl zakončen předáním putovní ceny ERIK pro nejlepší loutkářskou inscenaci uvedenou v předchozí divadelní sezóně. Cenu vyhlašuje České středisko mezinárodní nevládní organizace UNIMA a na slavnostním večeru ji předala předsedkyně střediska Nina Malíková.

  Putovní cenu ERIK získalo Divadlo ALFA Plzeň za inscenaci Putování dobrého Hanse Böhma Evropou, kterou podle skutečného příběhu na námět Jana Jeňýka Valeše napsal Tomsa Legierski, Petra Kosová a kol. Režie inscenace se zhostil Tomsa Legierski, výpravy Karel Czech, dramaturgie Petra Kosová a hudby Daniel Čámský.

  Inscenace vznikla v nelehké době v rámci evropského projektu Connect UP, který programově cílí na věkovou skupinu dětí a mládeže od 12 let. To, že jsme Erika získali, nás překvapilo a máme z toho velikou radost. Poslední úspěch v této anketě zaznamenalo naše divadlo v roce 2010 inscenací James Blond. Takže dnes je co slavit, řekl bezprostředně po převzetí ceny umělecký šéf divadla Alfa Tomsa Legierski.

  Hlasování odborníků a kritiků loutkového divadla udělilo v této anketě druhé místo inscenaci Dinopera souboru KHWOSHCH: Daria Gosteva, Frieda Gawenda, Mathias Baresel, Josef Havelka pod vedením pedagoga KALD DAMU Tomáše Procházky.

  Třetí místo patří inscenaci Přesýpání, kterou napsala, režírovala a hrála výtvarnice, pedagožka a příležitostná amatérská loutkoherečka Hana Voříšková.

  O čtvrté místo se dělily inscenace Kde budeme bydlet souboru VITVOR, Praha a O jako Otesánek souboru TMEL Praha.

  Erik je putovní cena pro nejlepší loutkářskou inscenaci uvedenou v předchozí divadelní sezóně (premiéra či obnovená premiéra), bez ohledu na to, zda byla či nebyla uvedena na festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem. Cenu vyhlašuje a uděluje České středisko UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů) na základě hlasování odborníků a kritiků loutkového divadla. Erik je plastika, jejímž autorem je výtvarník Jaroslav Doležal.

  Jak mám poznat dobro a zlo, když věřím svým vychovatelům? Vítězná inscenace Putování dobrého Hanse Böhma Evropou. Foto: archiv Divadla Alfa

  UNIMA  je mezinárodní nevládní organizace přidružená k UNESCO sdružující lidi z celého světa, kteří přispívají k rozvoji loutkářského umění a staví toto umění do služeb humánních hodnot, jako jsou mír a vzájemné porozumění mezi národy bez ohledu na rozdílnost jejich ras, politického či náboženského přesvědčení a kultury, v souladu s uznáním základních práv člověka, tak jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv Spojených národů 10. prosince 1948.

  Spolek vydává časopis Loutkář, pořádá Přelet nad loutkářským hnízdem, realizuje projekt Loutkářské konzervatoře, odborné přednášky, spolupořádá festival Loutkářská Chrudim a propaguje české loutkářství v zahraničí. Předmětem jeho činnosti je odborné zkoumání a podpora českého profesionálního i amatérského loutkového divadla a jemu blízkých uměleckých druhů, které se snaží rozvíjet ve smyslu odborném, estetickém a mravním.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Nejlepší loutková inscenace je z Plzně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,