Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Národní divadlo bez ředitele (No. 9)

  Ředitel Národního divadla Ondřej Černý neskončil údajně jen kvůli „procesům“, o nichž v pátek hovořila ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) v ČT. Tvrdí to v rozhovoru pro Lidovky.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík, podle něhož ministryni k odvolání ředitele přimělo policejní vyšetřování.

  Petr Gazdík. FOTO TOP 09

  Proč nebyla ministryně kultury Alena Hanáková schopna věrohodněji zdůvodnit odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého?

  Nechtěla sdělovat některé věci, které se týkají orgánů činných v trestním řízení.

  Viděl jste vystoupení paní ministryně kultury Aleny Hanákové v ČT vUdálostech, komentářích?

  Neviděl.

  A slyšel jste o tom, co tam paní ministryně říkala?

  Vím, že paní ministryně nezdůvodnila přesně odvolání ředitele Národního divadla. Já jsem si přes víkend ty věci nechal od paní ministryně jako předseda její strany vysvětlit, získal jsem i příslušné dokumenty. Z mého pohledu to odvolání bylo důvodné. Paní ministryně sdělí, proč v pátek nemohla ty věci zdůvodnit lépe. Věřím, že vám poskytne dostatek informací tak, aby bylo všechno jasné.

  Dobře, ale proč se tedy v pátek musela neustále odvolávat na „špatně nastavené řídicí a provozní procesy“?

  Už v pátek to bylo ve fázi, kdy nechtěla sdělovat některé věci, které se týkají orgánů činných v trestním řízení. Které konkrétní procesy, orgány, to se dozvíte v úterý na tiskové konferenci.

  Zabývají se tím tedy i orgány činné v trestním řízení?
  Na to vám odpověď poskytne paní ministryně, já nejsem ministr kultury, nemohu mluvit za ministerstvo kultury, to je její pravomoc, její odpovědnost.

  Myslíte, že byste se na to video, jako předseda její strany, neměl podívat a nějak to ohodnotit? Protože teď si veřejnost marně láme hlavu, co tím měla na mysli…
  Já myslím, že paní ministryně jasně sdělí, co měla na mysli. Myslím, že jasně uvidíte ta specifika. Já jsem si ty věci nechal vysvětlit a vysvětlení paní ministryně je pro mne dostatečné.

  ///

  Pro iDNES.cz byl Petr Gazdík ještě razantnější:

  Z hlediska diváků to vysvětlení nedostatečné bylo, ale podle informací, které mám, postupovala paní ministryně tak, jak postupovala, z důvodu policejního vyšetřování a z důvodů, které ještě v pátek nebylo možné zveřejnit. Nic jiného než odvolání Černého nezbývalo.

  Měl jsem možnost do těch dokumentů nahlédnout a odvolání bylo z mého pohledu velmi oprávněné. Kdybych já jako politik se dopustil jen poloviny těch náznaků, už bych dávno byl na cestě ze Sněmovny.

  A dodal:

  Nemyslím, že bylo v té fázi šťastné, aby (ministryně kultury) do toho pořadu šla. Ta mediální strategie nebyla nejšťastnější.

  ///

  Právu pak řekl:

  Nebudu kritizovat paní ministryni za to, že odvolala někoho, koho šetří orgány činné v trestním řízení pro evidentní majetkové delikty. Měla ho odvolat až v době, kdy mohla informace zveřejnit. To šťastné nebylo, ale jako její předseda jsem si důvody nechal vysvětlit a musím říci, že ty důvody jsou velmi závažné.

  /z oficiálních stránek Top 09 a dalších zdrojů – především iDNES.cz a Novinky.cz převzal a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 10. září 2012

  Komentáře k článku: Národní divadlo bez ředitele (No. 9)

  1. Pavel Trenský

   Avatar

   Pane Hulče,
   v případě, že se toto obvinění nedoloží, tak pan Černý bude mít rozhodně žalovatelnou kausu, o níž jste se včera zmíňoval v blogu No.6, což vyvolalo posměch ze strany paní Reslové.

   10.09.2012 (18.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Tu jsou
   na netu dostupné komentáře Ondřeje Černého:
   „Očekávám v tuto chvíli diskreditační kampaň proti své osobě a myslím si určitě, že nebude z dílny paní ministryně.“ (TV NOVA, 9. 9. 2012)
   „Trestní oznámení bylo na mě podáno asi před rokem a na jeho základě ministerstvo kultury poslalo do divadla audit, který došel k závěru, že nic nebylo porušeno. Od té doby, alespoň pokud vím, nic nového podáno nebylo.“ (Právo, 10. 9. 2012)
   „Nikdy jsem nedostal žádné předvolání a rovněž nikdy nekomunikoval s žádným vyšetřovatelem.“ (MfDnes, 10. 9. 2012)

   A vyjádření tiskové mluvčí České policie Jany Rösslerové:
   „V souvislosti s případem prověřuje policie od 23. července trestní oznámení podané obvodnímu státnímu zastupitelství kvůli porušení povinností při správě cizího majetku. Zatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení.“

   10.09.2012 (18.32), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. .

   Avatar

   http://operaplus.cz/dirigent-tomas-hanus-pise-ministryni-kultury-otevreny-dopis/

   10.09.2012 (20.13), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Otevřený dopis
    dirigenta Tomáše Hanuse ministryni kultury jsme zařadili jako další zprávu do seriálu Národní divadlo bez ředitele (No. 10).

    10.09.2012 (21.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Pavel Trenský

   Avatar

   Člověk nemusí být právnický genius,
   aby našel nesrovnatelnosti v prohlášení pana Gazdíka. Na televizi v pátek paní ministryně prohlásila, že Černý byl propuštěn z administrativních důvodů. Podle p. Gazdíka nemohla tehdy ještě vyrukovat s plnou pravdou, tj. že Černý je vyšetřován pro cosi jako zpronevěru. To nebylo v pátek ještě možné zveřejnit „z důvodu policejního vyšetřování“. Avšak v pondělí ráno už to šlo, a to dokonce ústy pana Gazdíka. A pan Gazdík dodává: „Kdybych se dopustil jen poloviny těchto náznaků (!!!), byl bych na cestě ze sněmovny.“ Sněmovna by zbavila svého člena imunity na základě náznaků, a nikoli důkazů? Ovšem, je zde ještě prohlášení tiskové mluvčí policie Rösslerové, že bylo podáno trestní oznámení už 23. července a že žádné trestní úkony nebyly zahájeny. Trestní oznámení může podat kdokoli proti komukoli. Ať se z toho vyklube nakonec cokoli, ministryně kultury projevila udivující neschopnost, a cokoli teď řekne, bude nutně přijato se značným skepticismem.

   10.09.2012 (21.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   No jo,
   ale jak se s tím má popasovat Marie Reslová, členka TOP 09 a dlouholetá přítelkyně a spolupracovnice Ondřeje Černého?

   10.09.2012 (23.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Pavel Trenský

    Avatar

    Doufám,
    že to nepovede k jejímu přestupu do KSČ.

    11.09.2012 (8.45), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Nechejme
    hloupých osobních pošťuchování. Tak trochu se i za sebe kaju a Marii za svou podpásovku omlouvám, byť si začala – 🙂 Člověk kulturní by se tak chovat neměl (ale jsme jen lidi…).
    Situace je vážná. Osočení Ondřeje Černého hrozivé a velkým varováním, kam až může politický boj docházet.

    11.09.2012 (9.45), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Petr Pavlovský

     Petr Pavlovský

     Připomínám, že jsem se s anlýzou Marie stoprocentně ztotožnil ihned, co tu byl vyvěšen odkaz na ni. A to se s O.Černým moc nemusíme, podrazil mě před lety, kdy se upsal k přednášení na KDV FFUK o německém divadle a týden před první přednáškou to sklopil!!

     12.09.2012 (8.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Vojtěch Varyš

   Vojtěch Varyš

   Marie Reslová
   již není členkou TOP09. Ale vůbec nechápu, S ČÍM by se měla popasovat?
   Osočení zatím (11.09) je nekonkrétní a tudíž velmi nehrozivé. Veřejně činný člověk se s takovými věcmi potýká dnes a denně – podívejme na Daniela Dvořáka. Ten by si z trestních oznámení, nepodložených obvinění i všelijakých spekulací už mohl postavit knihovnu.

   11.09.2012 (10.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Pavel Trenský

   Avatar

   Hrozivé to je,
   když významný politiický činitel obviní ředitele Národního divadla zřejmě ze zpronevěry. Nejde jen o něho. Podlamauje to důvěru v naše klíčové instituce, a tedy i jejich účinnost. Zavání to banánovou republikou, a to, že někteři lidé to berou tak nonšalantně, je hluboce znepokujující.

   11.09.2012 (10.48), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. Pavel Trenský

   Avatar

   Znovu bych chtěl upozornit
   na otevřený dopis paní Hanákové dirigentem Hanusem, který poukazuje na nesmírné kulturní škody, které jsou důsledkem této neutěšené situace.

   11.09.2012 (11.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  9. Dušan Hübl

   Avatar

   Přidávám odkaz
   na čerstvou zprávu i-DNES:
   http://zpravy.idnes.cz/hanakova-k-odvolani-reditele-nd-dms-/domaci.aspx?c=A120911_123201_domaci_maq
   Pokud to myslí vážně, čeká republiku brzy totální personální zemětřesení. Má někdo dojem, že paní ministryně Hanáková umí sestavit rozpočet ministerstva, případně pan premiér Nečas rozpočet státu?

   11.09.2012 (13.02), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  10. Pavel Trenský

   Avatar

   Děkuji pane Hüblovi
   za odkaz na výše uvedený záznam. Je třeba značné trpělivosti si to celé poslechnout. Je tam mnoho šokujících momentů. Největším šokem pro mne bylo, že včerejší obvinění pana Gazdíka z kriminálních přestupků pana Černého nikdo neopakoval. Byl to zřejmě čistě Gazdíkův výmysl. Jedině, co existuje, je vyšetřování finančních orgánů smluvních závazků, které nejsou kriminálního rázu, a vůbec k žádným závěrům nelegálního postupu nedošlo. Je to úděsné, když si přečtete to, co Gazdík na adresu Černého řekl. Ale paní ministryně neuznala ani za vhodné se za tato nařčení omluvit.

   11.09.2012 (16.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  11. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Myslím,
   že se sem hodí reakce Petra Gazdíka na včerejší – úterní – tiskovou konferenci MK:
   „Přiznám se, že nejsem příliš spokojený, protože pan náměstek [Sankot] mi k té situaci zmiňoval důvodů víc. Nevím, proč je dnes nezveřejnili, ale to už je věcí ministerstva. Paní ministryně žádný zákon neporušila. Přestože se může zdát způsob odvolání podivný, tak ona má právo ředitele příspěvkové organizace odvolat, pokud cítí, že vše není v pořádku.“ /převzato z http://art.ihned.cz/divadlo/c1-57424910-gazdik-s-vystoupenim-ministryne-hanakove-nejsem-prilis-spokojeny /

   12.09.2012 (0.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,