Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Národní divadlo bez ředitele (No. 7)

  V Praze dne 8. září 2012

  Vážená paní ministryně,

  obracíme se na Vás již podruhé v rozmezí několika málo dnů ohledně řešení stávající situace v Národním divadle.

  Odvolání pana Ondřeje Černého na začátku divadelní sezony (sedm měsíců před vypršením jeho mandátu) a důvody k tomuto kroku nebyly ministerstvem kultury přijatelně vysvětleny. S Vaším zdůvodněním náhlého sesazení pana Černého z funkce se nemůžeme ztotožnit a důrazně proti tomuto postupu protestujeme.

  Váš záměr jmenovat na post dočasného ředitele ND ekonomického náměstka ministerstva kultury pana Martina Sankota je pro nás nepřijatelný a jsme přesvědčeni, že divadlo poškodí – neutrpí jen jeho prestiž, ale především to zkomplikuje i provoz Národního divadla.

  Abychom předešli dalším komplikacím spojeným se jmenováním pana náměstka do funkce dočasného ředitele ND, navrhujeme, abyste Vy osobně i ministerstvo jako celek dále postupovali v rámci příslušných standardů a abyste do funkce prozatimního ředitele Národního divadla zvolila některého ze stávajících členů vedení ND. Divadelní organizace těchto rozměrů vyžaduje člověka, který má zkušenosti s řízením a zároveň je podrobně seznámen s jejím organizačním chodem. Tato klíčová kritéria Vámi vybraný kandidát nesplňuje.

  Vzhledem k tomu, že jste veřejně deklarovala svou ochotu situaci řešit a současná situace okamžité řešení vyžaduje, žádáme Vás o setkání s vedením Národního divadla v pondělí 10. září 2012.

  S úctou

  Petr Zuska, umělecký šéf Baletu Národního divadla

  Michal Dočekal, umělecký šéf Činohry Národního divadla

  Rocc, umělecký šéf Opery Národního divadla

  Jaroslav Kyzlink, šéfdirigent Opery Národního divadla

  Štěpán Kubišta, ředitel Nové scény

  Zdeněk Prokeš, umělecký šéf Laterny Magiky

  Andrea Volfová, administrativně-právní ředitelka Národního divadla

  Václav Pelouch, provozně-technický ředitel Národního divadla

  Martin Gerych, finanční ředitel Národního divadla

  Michal Janovský, marketingový ředitel Národního divadla

   

  • Autor:
  • Publikováno: 9. září 2012

  Komentáře k článku: Národní divadlo bez ředitele (No. 7)

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Na takovéto vystoupení
   je už, bohužel, trochu pozdě. Proč tito vedoucí pracovníci (pokud tehdy v ND byli, šéfem opery byl snad ještě J. Heřman) takto nevystoupili už v momentě, kdy ministr Besser vyzval ND, aby de facto pohltilo SO?
   Ne snad, že bych s tím sloučením nesouhlasil, právě naopak, ale bylo třeba nechtít být znovu PŘEDLISTOPADOVÝM MOLOCHEM A ODMÍTNOUT BUDOVU SO.
   Tam by měla vzniknout skutečná první pražská (tj. městská) opera, stojící samostatně a svéprávně vedle té státní, tj. opery ND!

   09.09.2012 (16.12), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Pavel Trenský

   Profilový obrázek

   Pane Pavlovský,
   co když posuzovali situaci jinak než Vy? Jsou lidé, kteří považujíí převzetí SO městem za katastrfofu. Viz. komentář z Opery Plus v No.6.

   09.09.2012 (16.35), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Petr Pavlovský

    Petr Pavlovský

    Tuto diskusi
    nemůžeme dále smysluplně vést, dokud neupřesníte, co rozumíte převzetím SO. Převzetí zaměstnanců nebo převzetí lidí i budovy? Já jsem pro to první! Budovu do ND nezačleňovat, vrátit se před Nejedlého zásah na podzim 1948!

    09.09.2012 (16.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Reakce Ministerstva kultury
   na druhý otevřený dopis od vedení Národního divadla (převzato z oficiálních stránek MK – http://www.mkcr.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reakce-ministerstva-kultury-na-druhy-otevreny-dopis-od-vedeni-narodniho-divadla-147980/tmplid-228 ):

   Ministryně kultury Alena Hanáková obdržela v noci ze soboty 8. září na neděli 9. září t.r. druhý otevřený dopis od vedení Národního divadla.
   Signatáři dopisu (mezi nimiž jsou vyjma šéfů uměleckých souborů i ředitelé finanční, provozně-technický, marketingový a administrativně-právní) v něm vyjadřují nesouhlas s odvoláním ředitele Národního divadla Ondřeje Černého a pochybnosti stran dalšího vývoje v ND pod novým vedením, jehož se dočasně ujal ekonomický náměstek ministerstva kultury Martin Sankot. Signatáři Otevřeného dopisu zároveň žádají ministryni kultury o setkání, na němž bude stávající situace v ND projednána.
   Ministryně kultury plně respektuje právo signatářů dopisu na vyjádření názoru a kvituje s povděkem, že jim osud naší první scény není lhostejný. Národní divadlo však není v dobré organizační a ekonomické kondici a ministerstvo nemůže revokovat žádný z kroků, který byl v posledních dnech z jeho strany coby zřizovatele ND podniknut. Tyto kroky byly učiněny po pečlivé, několikaměsíční analýze stavu ND a SOP, a to na základě výsledků provedených externích a interních auditů.
   Ministryně kultury si je vědoma toho, že změny v nejvyšším vedení jakékoliv organizace vždy vyvolávají vlny emocí a obav, zvláště, jedná-li se o vedení umělecké instituce. Primárním zájmem ministerstva kultury je proto situaci v ND stabilizovat a zklidnit.
   Ministryně Alena Hanáková je pro otevřený dialog a je připravena s uměleckými pracovníky o ekonomické a umělecké budoucnosti ND a SOP jednat a diskutovat, a to v úterý 11. září v dopoledních hodinách. Následně po setkání proběhne tisková konference, na níž budou výsledky jednání prezentovány veřejnosti a médiím. Přesný čas tiskové konference bude včas oznámen.

   11.09.2012 (13.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,