Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Národní divadlo bez ředitele (No. 2)

  Vážená paní

  Alena Hanáková

  Ministryně kultury ČR

  Žádost o vysvětlení – otevřený dopis

  ///

  Vážená paní ministryně,

  jako děkan Divadelní fakulty AMU, která má s Národním divadlem dlouholeté partnerské vztahy, se znepokojením sleduji dění kolem odvolání ředitele Národního divadla PhDr. Ondřeje Černého. Všechny indicie naznačují, že šlo o zcela nestandardní krok. Zdůvodnění MKČR pokládám za obecné a naprosto neuspokojivé, žádám Vás proto, abyste jak mně tak veřejnosti vysvětlila, co míníte oněmi chybně nastavenými řídícími a provozními procesy, které se údajně kromě ekonomické nestability odrážejí také v nejistotě a demotivaci zaměstnanců. Rád bych se Vás také zeptal, odkdy je ministerstvo prodlouženou rukou nespokojených hlasů zaměstnanců své příspěvkové organizace, jak vyplývá z Vašeho prohlášení. Pokud něco destabilizuje situaci v divadle, pokud něco může otrávit chuť do práce elitních tvůrčích pracovníků, kteří v něm působí, jsou to právě podobné zásahy ministerstva. Jako člověk, který to v pozici zaměstnance ND sám zažil, vím, o čem mluvím.

  Odvolat takto na hodinu ředitele Národního divadla je dehonestace jeho osoby, protože tímto způsobem se odvolávají pouze osoby podezřelé z majetkové trestné činnosti nebo v případě opravdu závažných manažerských selhání.

  doc. Jan Hančil, děkan DAMU

  V Praze dne 7. září 2012


  Komentáře k článku: Národní divadlo bez ředitele (No. 2)

  1. Václav Cejpek

   Avatar

   Myslel jsem,
   že podobné mravy už máme za sebou, že něco podobného se může dít jen v totalitě. Hle, není tomu tak! Konání paní ministryně je naprosto nepřijatelné – za takové rozhodnutí by měla být ve slušném státě sama odvolána. Právě dočítám knihu Vladimíry Dvořákové „Rozkládání státu“. Chmurná přehlídka toho, co je v tomto státě špatné a co nefunguje, kterou prof. Dvořáková ve své knížce nabízí, je aktuálně doplněna o tento svévolný počin.

   07.09.2012 (21.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   To jsou paradoxy!
   1. Ministr Besser vyzve ředitele ND O. Černého, aby začal pracovat na sloučení SO a opery ND. Ředitel vezme tuto „koncepci“ za svou a začne konat.
   2. Úředník MK ČR vyzve ředitele, aby slučování „utlumil“. Ředitelk opět bez odmlouvání poslechne.
   3. Ministryně Hanáková odvolá O. Černého s odůvodněním, že slučování probíhá příliš pomalu.
   Takhle alespoň jsem to ze zveřejněných informací pochopil. Pokud správně, je komentář jednoduchý: Ředitel se měl hned na začátku „zaseknout“ a prohlásit, že bez důkladné finanční analýzy, ústící do ministerstvem potvrzených výhledů, proces nerozjede. Možná, že za „neuposlechnutí rozkazu“ by byl odvolán už před rokem. Za tu nezlomenou páteř by to ale stálo, ne?

   08.09.2012 (18.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Kdyby bylo
    v českém veřejném prostoru tolik zlomených páteří, jako je podle Tebe, Petře, ta Černého, je celý národ z politicky vyspělých, vzdělaných, rozumných a kulturně jednajících kvádrů.

    08.09.2012 (23.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Petře,
    proč předpokládáš, že sloučení dělal Ondřej Černý jen na příkaz shora, jemuž se nedokázal vzepřít? To není věcí nějakého morálního poklesku, proboha!! V tom se musím Ondřeje zastat!

    09.09.2012 (0.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Petr Pavlovský

     Petr Pavlovský

     Jistě, Josefe,
     O. Černý to mohl dělat také z přesvědení, z takového, z jakého bych to na jeho místě dělal i já, ovšem s odsouhlasenou výhradou, že budovu SO jako ředitel ND obhospodařovat nebudu!
     Pokud to ale dělal s vědomím, že ND bude, stejně jako před Listopadem, provozovat i budovu (Státní opera by se už jmenovat nemohla, takže zase Smetanovo?), pak to bylo přesvědení podobné, jakým bylo přesvědení těch, kteří na podziim 1948, v rozporu s názorem odborné i divácké veřejnosti, slučovali s Národním divadlem Divadlo V. května. Pak je to přesvědení slouhy nebo člověka odborně, tedy kulturněpoliticky nekvalifikovaného, člověka neschopného nazřít problém v širších a dlouhodobějších souvislostech.

     09.09.2012 (8.45), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,