Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Národní divadlo bez ředitele (No. 17)

  Jestliže se kdysi říkalo o Národním divadle, s jistou dávkou černého humoru, že je v permanentní dramaturgické krizi, přerušované občasnými požáry, tak poslední léta lze považovat za permanentní krizi koncepční. Neuvážené a nepřipravené spojení se Státní operou tuto krizi ještě prohloubilo. A tento žalostný stav je výrazem i posledních událostí.

  Vedení ND nemělo na sloučení obou scén nikdy za vnucených podmínek přistoupit. Ať už ze vstřícnosti, či z přecenění vlastních sil, či z nedostatku fantazie a zkušeností tak učinilo a teď poslušného ředitele vlastník za to potrestal. Ministerstvo neprofesionálně spustilo projekt, který když nevychází, řeší odvoláním ředitele. Anebo je za tím vyšší hra politických hráčů a Národní divadlo je pouze šachovnicí? Ani nestojím o podrobné informace. Nebaví mě pomyšlení, že by Národní divadlo bylo jakýmsi druhem dálnice, či Temelína… Vyjádřil jsem se k problematice ND několikrát veřejně a některá doporučení jsem i řekl paní ministryni Hanákové a svého času i panu náměstkovi Zdráhalovi. Řešení z posledních dnů tam určitě nebylo… Vyhodit ředitele na hodinu, půl roku před skončením funkčního období s poukazem na trestní oznámení, aniž je cokoli prokázané, tak to je síla. Vždyť trestní oznámení může schytat kdokoli z divadelních ředitelů i za nevpuštění diváka do hlediště po začátku představení! Neslušnost a opět nepřipravenost a neprozíravost. Nevím, jak se nové krizové vedení s docela slušným gulášem popasuje, ale dovolím si řečnickou otázku – komu to předá? Jestliže je v Čechách jen pár divadelních ředitelů schopno řídit Národní divadlo, tak po této ukázce personální politiky MK nevím, kdo půjde do výběrového řízení. Po řadě let se totiž z Národního divadla stala, díky Ministerstvu kultury, pro schopného divadelního manažera „podezřelá značka.“ A přitom jde o Národní divadlo… Máme vůbec šanci někomu vysvětlit podstatu tohoto fenoménu? Uvědomujeme si vlastně tuto podstatu jako česká společnost? Česká divadla v těchto dnech volají o pomoc. Je symbolické, že se k nim nyní přidala i první scéna. A je jedno, zdali část umělců mlčí, části veřejnosti je to jedno a mnoho politiků nechápe co se děje. Můj osobní smutek je navíc umocněn tím, jak se to děje.

  Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích

  12. 9. 2012


  Komentáře k článku: Národní divadlo bez ředitele (No. 17)

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   „Vedení ND nemělo na sloučení obou scén nikdy za vnucených podmínek přistoupit.“
   Tento názor opakovaně prezentuji na diskusích iDN od začátku tohoto roku. Po V. Justovi (v HN) je J. Šeták, pokud vím, teprve druhý divadelník, který zveřejnil stejný názor.
   Pokrok: Už jsme tři, a to jsme spolu o tom nikdy nemluvili!
   „Ať už ze vstřícnosti, či z přecenění vlastních sil, či z nedostatku fantazie a zkušeností tak ND učinilo a teď poslušného ředitele vlastník za to potrestal. “ Ano, jsme tři. Kdo se přidá?

   17.09.2012 (18.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,