Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Národní divadlo bez ředitele (No. 11)

  Činohra pražského Národního divadla dnes v souvislosti s pátečním odvoláním ředitele divadla Ondřeje Černého vstoupila do stávkové pohotovosti. Na dnešní schůzce vedení divadla s ministryní kultury Alenou Hanákovou údajně nebyly sděleny žádné důvody, které vedly k odvolání ředitele Černého.

  ///

  Otevřený dopis Činohry Národního divadla ministerstvu:

  Soubor Činohry Národního divadla tímto vyjadřuje plnou podporu petici Národ sobě!

  Jsme hluboce pobouřeni způsobem, kterým došlo k odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Ministerstvo kultury nebylo schopno nijak zdůvodnit tento autoritářský a šokující krok. Zdá se, že pro Ministerstvo kultury se stává tento způsob myšlení a jednání normou, protože obdobným způsobem byl odvolán předešlý ředitel Národního divadla Daniel Dvořák. Takové jednání pokládáme za hluboce nekulturní, necivilizované a odporující zásadám fungování demokratického státu. Následné televizní vystoupení ministryně kultury Aleny Hanákové vzbudilo všeobecnou pozornost svou nekonečnou nekompetentností vyvolávající úžas, znechucení, ale také smích.

  Přestože je všeobecně známo, že Ondřeji Černému mělo skončit funkční období na jaře roku 2013, Ministerstvo kultury až do dnešního dne nevyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele. Touto skutečností jsme velmi znepokojeni. Národní divadlo je bezesporu významná instituce a výběr jejího vrcholného manažera by měl probíhat transparentně a pod veřejnou kontrolou. I když nechceme stupňovat napětí, které je způsobeno nekoncepčními a neprůhlednými kroky samotného Ministerstva kultury, pokládáme za nutné formulovat tyto požadavky:

  1.Jasné a srozumitelné vysvětlení důvodů odvolání Ondřeje Černého.

  2.Zveřejnění jmen členů odborné výběrové komise. Požadujeme, aby jejími členy byli i zástupci uměleckých souborů Národního divadla.

  3.Protože jde o výběrové řízení uzavřené, kde Ministerstvo kultury samo a bez jakékoliv veřejné kontroly volí své kandidáty, žádáme také, aby byla neprodleně zveřejněna jména kandidátů na ředitele Národního divadla.

  4.Žádáme, aby Ministerstvo kultury zřetelně formulovalo požadavky na organizační a ekonomickou strukturu Národního divadla.

  Oznamujeme, že soubor Činohry Národního divadla je ve stávkové pohotovosti.

  Umělecký soubor Činohry Národního divadla

  • Autor:
  • Publikováno: 11. září 2012

  Komentáře k článku: Národní divadlo bez ředitele (No. 11)

  1. Pavel Trenský

   Profilový obrázek

   Stávka umělecké instituce
   není nic pěkného, ale má v dějinách četné precedenty včetně nejprestižnějších světových souborů.

   11.09.2012 (13.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Dušan Hübl

   Profilový obrázek

   Odkaz na „brífink“ paní ministryně:
   http://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/212411058330911/video/

   11.09.2012 (14.01), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Pave Trenský

   Profilový obrázek

   Děkuji pane Hüblovi
   za odkaz na výše uvedený záznam. Je třeba značné trpělivosti si to celé poslechnout. Je tam mnoho šokujících momentů. Největším šokem pro mne bylo, že včerejší obvinění pana Gazdíka z kriminálních přestupků pana Černého nikdo neopakoval. Byl to zřejmě čistě Gazdíkův výmysl. Jedině, co existuje, je vyšetřování finančních organů smluvních závazků, které nejsou kriminálního rázu, a vůbec k žádným závěrům nelegálního postupu nedošlo. Je to úděsmé, když si přečtete to, co Gazdík na adresu Černého řekl. Ale paní ministryně neuznala ani za vhodné se za tato nařčení omluvit.

   11.09.2012 (16.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Michal Zahálka

   Michal Zahálka

   Ano, jak píše profesor Trenský:
   Z Gazdíkových slov by jeden skoro čekal, že Ondřeje Černého zatkne zásahová jednotka, a nakonec v podstatě o nic nejde.

   Ještě jedna věc tam je ale docela zarážející:
   Mluvčí MK ČR důsledně neplní svou úlohu (ještě jsem se nepotkal s jediným žurnalistou, kterému by odpověděla na jakýkoliv mail; odpovědi na své vlastní konkrétní dotazy zaslané v pátek stále čekám) a místo toho se vyžívá v osobních komentářích a polemikách.

   11.09.2012 (17.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Petr Pavlovský

    Petr Pavlovský

    „Mluvčí MK ČR důsledně neplní svou úlohu ..ještě jsem se nepotkal s jediným žurnalistou, kterému by odpověděla na jakýkoliv mail;..“
    Toto, milý Michale, to platí, Mutatis mutandis o všech dnešních výstupech z MK ČR. Nechápu, kým se Hanáková obklopila a nechala (z minula?)´obklopit – je to bnanda LEMPLŮ. JSOU TAM OVŠEM I TACÍ, KTEŘÍ ČEKAJÍ NA SLUŠNÉHO MINISTRA JAKO NA VYSVOBOZENÍ!

    12.09.2012 (8.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Pohádky už zřejmě neplatí.
   Král je nahý, všichni to vidí a mluví o tom, on se ale vůbec nestydí a vykračuje si dál. Teď jak je to s lidovou moudrostí. Třeba Kdo jinému jámu kopá…

   11.09.2012 (17.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Pavel Trenský

   Profilový obrázek

   Větší záhadou
   než kdykoli předtím je, jaká byla skutečná motivace odstranění Černého pouhých několik mesíců před vypršením jeho mandátu. Osobní nenávist? To je nepravděpodbné, není to člověk, který vyvolává vášně a s paní ministryní měli dokonce přátelský vztah. Restaurace SOP? Příspěvek v OpeřePlus, který jsem zde přetiskl to výrazně zpochybňuje, protože by to narazilo na téměř nepřekonatelné právní překážky, a navíc MŠ by se tím naprosto zesměšnilo. Po včerejším obvinění Gazdíka jsem se domníval, že asi přece jen něco mají závažného vůči Černému. Jak se dnes ukázalo, nemají nic. Oč tedy jde? Zneužívání moci je vždy neetické, ale zpravidla je zatím nějaký účel. Zde však žádný není vidět, a zatím je jen vidět vážná politická škoda.
   Má někdo nějaké nové teorie?

   11.09.2012 (18.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Michal Zahálka

    Michal Zahálka

    Po mém soudu
    (a to, co se mi povedlo porůznu zjistit, to potvrzuje) v tom bude nakonec skutečně jen jednoduchá animozita. Nikoliv ovšem mezi Ondřejem Černým a paní ministryní (ta ve skutečnosti žádný vliv na rozhodování nemá – to musí být snad každému jasné), nýbrž mezi ním a náměstkem Sankotem, který nesnesl, že nemá na ND přímý vliv, a měl zřejmě za to, že je v pořádku si ho tímto sebedosazením vytvořit.

    11.09.2012 (18.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Pavel Trenský

   Profilový obrázek

   Asi máte pravdu,
   někdy je to nejprimitivnější vysvětlení to nejsprávnější. Záhadou zůstává výstup či vlastně série pátečních výstupů pana Gazdíka. Připomeňme si co řekl:
   „Z hlediska diváků to vysvětlení nedostatečné bylo, ale podle informací, které mám, postupovala paní ministryně tak, jak postupovala, z důvodu policejního vyšetřování a z důvodů, které ještě v pátek nebylo možné zveřejnit. Nic jiného než odvolání Černého nezbývalo.
   Měl jsem možnost do těch dokumentů nahlédnout a odvolání bylo z mého pohledu velmi oprávněné. Kdybych já jako politik se dopustil jen poloviny těch náznaků, už bych dávno byl na cestě ze Sněmovny.“

   Nic, co paní ministryně dnes řekla, nedosvědčovalo, že to nemohla říct v pátek. A o policejním vyšetřování nebyla vůbec zmínka. Paní ministryní ovšem ve svém zdůvodňvání propuštění Černého Gazdík spíše uškodil než pomohl, poněvadž se napjaté očekávání závažných odhalení k ničemu takovému nevedlo. (Já sám jsem očekával něco jako obvinění užívání veřejných fondů k soukromým účelů, cestám a pod., což je tradiční prohřešek.) Gazdík vychází z celé aféry jako ten nejvíce zkompromitovaný participant. Ale proč do toho vůbec lezl?

   11.09.2012 (20.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. Pave Trenský

   Profilový obrázek

   To je velmi důkladný popis,
   děkuji za tip. Nakonec z dnešního jednání těžil Černý nejvíce, nejen že Gazdík udělal z něho obětˇ nezdůvodněných nařčení, ale vypadá stále více jako mučedník za práva umělců.

   11.09.2012 (21.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Michal Zahálka

    Michal Zahálka

    Sankot
    právě v Událostech, komentářích vycouval i z velké části toho, co prohlásil na té tiskovce. Za výroky o návštěvnosti, odcházení umělců a umělecké kvalitě si nasypal popel na hlavu („Bylo to nešťastné a říct jsem to nechtěl.“) a zítra se vedení divadla omluví. Ve výsledku není kupodivu o moc přesvědčivější než Hanáková, žádný neprůstřelný supermanažer – místy mi ho bylo skoro líto.
    Pevně doufám, že to nemůžou politicky ustát – z Gazdíka udělali pitomce.

    11.09.2012 (22.29), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Michal Zahálka

     Michal Zahálka

     Z dnešních LN:
     „S panem Sankotem si promluvím mezi čtyřma očima, a pokud mi nevysvětlí, proč při hledání podpory říká něco mně a úplně jinou věc pak na tiskové konferenci, tak mu nastanou těžké chvíle,“ slibuje Gazdík s tím, že ho náměstek – zřejmě nepravdivými argumenty – před veřejností znemožnil.

     (A dlužno dodat, že to je docela určitě stále ještě vyjádření PŘED Sankotovým výstupem ve večerní televizi.)

     12.09.2012 (7.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  9. Pavel Trenský

   Profilový obrázek

   Celá aféra dokazuje
   až neuvěřitelnou inkompetenci ve všech vrstvách. Vůbec, pouštět se do konfrontace s divadelníky je politické harakiri. Herci patří mezi nejoblíbenější členy společnosti, lidé je ztotožňují se svými hrdiny. Umí se vyjadřovat a vystupovat před kamerami, zatím co většina politiků vypadá v nepřipravených situacích trapně. Navíc v dnešní době image typického politika je jako šejdíře, lháře, korupčníka a kariéristy. Naprosto nerovný boj.
   A ten rozvíjející se vnitrostranický konflikt jejich image ještě zhoršuje. Hrůza!

   12.09.2012 (8.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Martin J. Švejda

    Profilový obrázek

    No, já bych, pane profesore,
    Vaše slova poněkud upřesnil: umělci, jak se ukazuje i na této kauze, umějí dovedně pracovat především s emocemi.

    12.09.2012 (8.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  10. Pavel Trenský

   Profilový obrázek

   To snad i patří k věci.
   A je v tom varování pro Sankota. Dovede si vůbec představit, jaké peklo ho čeká v každodenním styku? Naprostého laika a samozvance?

   12.09.2012 (9.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Myslím,
    že o něm /p. Sankotovi/ hodně vypovídá jeho profesní životopis (viz ND bez ředitele No. 13). ND není banka či podnik, který by se dal řídit „od stolu“ a lidé v něm byli snadno nahraditelní. Poukazuje to podle mne i na chybný koncept současných politiků tzv. manažerského kapitalismu, že nejpodstatnější je dobrý ekonom a manažer. Bez řádné znalosti profese je to cesta do záhuby.

    12.09.2012 (10.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  11. Pavel Trenský

   Profilový obrázek

   Pan Sankot je zřejmě i v osobní styku naprostý politický diletant. Chytrý politik by se snažil vrazít klín mezi Černého a soubor ND. On si počínal opačně, urazil soubor a tím stmelil vztah mezi ními. Ovšem, co on nechápe a nemůže chápat, že divadlo je decentralizovaná entita, a že intendant je jenom jednou z mnoha složek. Že úspěch či neúspěch představení zavisí méně na něm než na režisérech a hercích. A poukazování na předčasný odchod některých diváků už naznačuje naprosté nepochopení funkce divadla. Bučení, pískot a odchod z představení jsou často znakem vitality a progresivnosti souboru, a ne naopak Kdyby byl jen elementárně obeznámen s dějinami divadla, tak by si toho byl vědom.

   12.09.2012 (11.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  12. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Přidávám
   oficiální tiskovou zprávu ministerstav kultury k vyhlášení stávkové pohotovosti:

   Ministerstvo kultury se od prvopočátku snaží odvolání ředitele ND nepolitizovat ani zbytečně emotivně nehrotit.
   K eskalaci emocí naopak dochází ze strany některých zaměstnanců ND – konkrétně od členů ze souboru činohry ND, kteří pokračují ve včera (10. 9. – pozn. vh)vyhlášené stávkové pohotovosti. – Odborová rada ND se dnes (11. 9. – pozn. vh) od iniciátorů petice „Národ sobě“ distancovala a v oficiálním prohlášení napsala: „Zaměstnanci ND se dozvídají o dění ve svém divadle pouze z médií, stejně jako veřejnost. Proto se iniciátoři petice v žádném případě nemohou vyjadřovat jejich jménem“. A odborové organizace SOP se vyjádřily následovně: „Považujeme odvolání ředitele ND Ondřeje Černého za výhradní rozhodnutí ministerstva kultury. V tomto ohledu naprosto odmítáme iniciativu za jeho záchranu, která není spontánní akcí zaměstnanců. Zároveň toto odvolání považujeme za zcela logický důsledek jeho dosavadních aktivit“.
   Ministerstvo kultury proto vnímá vyhlášení stávkové pohotovosti ze strany činohry jako akt, s nímž všichni zaměstnanci a pracovníci ND a SOP rozhodně nejsou ztotožněni.
   /JV 11. 9. 2012/

   13.09.2012 (13.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,