Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Naprostá rezignace na koncepci a solidní odvedení řemesla

  Těšil jsem se na příspěvek kolegy Varyše a jsem zklamán. Smířlivý tón, jasné myšlenky a navíc, jak píše Vl. Just, s většinou nelze než souhlasit. Škoda, že se výsledná podoba festivalového zpravodaje k těmto ideím přiblížila pouze velmi letmo. Zřejmě se nemá cenu přít o to, co komu připadá vtipné či zábavné — já se za těch pět dnů zasmál při čtení pouze dvakrát. Poprvé to bylo při označení vizáže Michala Dočekala za sňatkového podvodníka a k druhému případu pouze dodám, že šéf Katedry divadelních, filmových a mediálních studií UP Olomouc bude na ono setkání na WC vzpomínat ještě dlouho… Všechno ostatní (vyjma recenzí či reflexí a několik z nich bylo opravdu solidních) byla pouhá vata, intelektuální onanie (promiňte mi to slovo, ale lepší výraz mě znovu nenapadá). A přitom to hlavní spočívá opravdu v ROZMANITOSTI názorů, ale i žánrů příspěvků.
  Redakce zcela rezignovala na shánění příspěvků mimoredakčních účastníků (přitom pamatuju doby, kdy to byla samozřejmost), rozhovory, ankety, názory zvenčí… Co si budem povídat a psát, chodit kolem horké kaše: prostě to bylo odflánkuté. Pokud Vojta Varyš vydává vlastní „opoziční“ zpravodaj, ať si tam píše co chce, ale pokud je placen NDM, měl by s kolegy odvést (nebo se pokusit) podobně profesionální výkon, jaký právem očekáváme od herců, režisérů a ostatních.
  Divadelní zpravodaj je často jediným prostředníkem mezi účastníky a účinkujícími, mnoho z nich se seminářů účastnit nemůže (nebo nechce), mnoho z nich nechodí večer do klubů…a pokud je podáván v takovéto sebestředné, banální a prvoplánově formě…co dodat.
  Stejné jako herci odpustíme občasnou indispozici, promineme faktickou či jinou chybu v zpravodaji. Co ovšem prominout nelze, je naprostá rezignace na koncepci a solidní odvedení řemesla.


  Komentáře k článku: Naprostá rezignace na koncepci a solidní odvedení řemesla

  1. Veronika Štefanová

   Avatar

   Jen malá připomínka k názoru Petra Páluše. Co se týče anket, rozhovorů a názorů z venčí, neměl to být náhodou úkol video zpravodaje, kterého se jeho redakce ujala? Proč by se měla tato koncepce dublovat v tištěném zpravodaji? Je mi jasné, že by se v tištěné podobě mělo bjevit více názorů od více redakčních přispěvatelů, nikoli však rozhovory a ankety, které se objeví i na obrazovkách. Možná to pan Petr Páluš zamýšlel tak, že video zpravodaj zachycuje bezprostřední reakce, zatímco tištěný zpravodaj se bude zaobírat hlubším zamyšlením. Což je sice hezká ambice, jen tam hrozí nebezpečí, aby z toho nevznikla pouhá anketní dojmologie.
   Na druhou stranu nápad se sbíráním a psanou prezentací názorů odborníků (jakou měl docent Just) je zajímavý a bude dobré ho příště vyskoušet.

   04.03.2010 (17.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vojtěch Varyš

   Vojtěch Varyš

   viz mé odpovědi pod mým textem – komentář č.7

   04.03.2010 (19.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Petr KlariN Klár

   Petr KlariN Klár

   Jisté ovšem je, že členové redakce tištěného zpravodaje práci, za kterou byli honorováni, naprosto prokazatelně provedli. Na rozdíl od designovaného šéfa videozpravodaje. Všem řadovým členům jeho redakce naopak děkuji.

   08.03.2010 (19.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Eva Kyselová

   Avatar

   Kritizovať je to najľahšie ale naučiť sa kritike je, ako čítam v príspevku, celoživotné poslanie.
   P.S. Kolegu Páluša ja osobne rada uvítam v redakcii Zpravodaja budúci rok, ak v nej budem nejak figurovať.

   10.03.2010 (18.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,