Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Nájemce Branického divadla vybrán

  Vedení Prahy 4 vybralo nájemce Branického divadla. Tím se stane od letošního podzimu BCD CZ principála a životního dobroduha Václava Čížkovského, mj. někdejšího nájemce letní divadelní scény v nedalekém Dominikánském dvoře, kde byl dříve pivovar. Divadelní společnost získala budovu do pronájmu na tři roky s opcí na další tři roky.

  Branické divadlo. FOTO Naše Praha 4

  Branické divadlo. FOTO Naše Praha 4

  Branické divadlo bylo z důvodů rekonstrukce několik let zavřeno. Praha 4 následně dvakrát neúspěšně hledala nájemce. Radnice nájemci poskytla zvýhodněné nájemné na jeden rok, které běžně činí 40.000 Kč za měsíc, avšak společnost bude 12 měsíců platit pouze 20 procent z částky. Věřím, že nový nájemce už na letní divadelní scéně v Dominikánském dvoře v Braníku prokázal, že může nabídnout zajímavý repertoár, kterým do historické budovy Branického divadla přiláká diváky, uvedl místostarosta Lukáš Zicha (STAN – Tučňák). Zavřené Branické divadlo je k ničemu, nyní máme naději na změnu, uvedl k rozhodnutí rady zastupitel z Braníka Aleš Borkovec.

  V prvních sezonách uvede divadlo například vlastní inscenace her Williama Shakespeara Othello a Zkrocení zlé ženy nebo komedie Běž za svou ženou od Raye Cooneyho. Vedle divadelních inscenací bude uvádět i jazzové či popové koncerty.

  Václav Čížkovský (1964) v roce 2011. FOTO archiv Václava Čížkovského

  Václav Čížkovský v roce 2011 po návratu z 13-měsíčního vězení (více zde). FOTO archiv Václava Čížkovského

  Společnost BCD CZ vede herec, režisér a producent Václav Čížkovský (1964). Znám je například z filmů Bony a klid nebo Copak je to za vojáka (oba 1987), hrál rovněž v Tankovém praporu (role podporučíka Krajty, 1991). Po neúspěšné kariéře divadelního principála začátkem 90. let (Václav Havel mu nedal autorská práva na již hotovou úpravu jeho Žebrácké opery) žil šest let ve Švýcarsku, kde si údajně mj. zahrál v televizním filmu o barokních architektech. Závodil jsem v autech, chvilku lezl po skalách, vystřídal pár milenek, vydělal něco peněz a zase o ně přišel, řekl bulvárnímu deníku Aha v dubnu 2006, kdy se rozváděl se svou druhou ženou, dcerou dramatika Pavla Kohouta Kateřinou (zde). Neuspěl ani jako hudební manažer, po krátké spolupráci se rozešel se zpěváky Janem Kalouskem nebo Michaelem Foretem. Jeho tehdejší společnost Xyno Trade Praha, která se věnovala poradenství v oblasti obchodu, byla v roce 2006 v likvidaci. V současné době v Dominikánském dvoře v Braníku vede letní divadelní scénu /více zde/. Jako herec působí rovněž v Divadle bez Hranic. (Goldoni: Sluha dvou pánů, Ray Cooney: 1 + 1 = 3, Jan Kopecký: Hra o Hvězdě Betlémské).

  Nájemce radnice vybírala natřikrát, dvakrát výběrové řízení totiž zrušila. Jedním z důvodů byly například chyby v dokumentech dodaných zájemci.

  Branické divadlo vzniklo ve 20. letech, kdy si je vybudovali obyvatelé Braníka. Radnice je na své náklady zrekonstruovala, od té doby však již několik let nehraje. Navíc ještě musí radnice dokončit ozvučení a další technická vybavení.

  /Z Divadlo.cz, Zpráv městské části Prahy 4 a dalších veřejných zdrojů převzal a upravil hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Hledá se projekt pro Branické divadlo – podruhé

  Hledá se projekt pro Branické divadlo – potřetí

  • Autor:
  • Publikováno: 1. srpna 2016

  Komentáře k článku: Nájemce Branického divadla vybrán

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,