Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Naivní divadlo slaví v Galerii U Rytíře dvě výročí

  Rok 2019 je pro Naivní divadlo Liberec opravdu výjimečný. Nejenže za týden začíná jubilejní 25. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Mateřinka, navíc letos na podzim oslaví liberecké loutkové divadlo své 70. narozeniny. Obě tato významná jubilea připomíná výstava s názvem Dvě výročí, umístěná v zajímavém prostoru Galerie U Rytíře v podzemí liberecké radnice.

  K vidění jsou různé typy a druhy loutek (marionety, maňásci, manekýni a také javajky), se kterými loutkové divadlo okouzluje své diváky. Foto Kamil Bělohlávek

  Návštěvníci se zde setkají s podrobnou historií Naivního divadla Liberec i festivalu Mateřinka, která je zachycena v textech a fotografiích na velkoformátových panelech. Vedle celých divadelních výprav z nejslavnějších inscenací nechybí ani další příklady výtvarných řešení z řady dalších, na nichž se podíleli nejlepší čeští loutkářští scénografové minulosti i současnosti – Jan Schmid, Pavel Kalfus, Ivan Antoš, Ivan Nesveda, Robert Smolík, Petr Matásek, Barbora Jakůbková či Kamil Bělohlávek. K vidění jsou také různé typy a druhy loutek (marionety, maňásci, manekýni a také javajky), se kterými loutkové divadlo okouzluje své diváky. Kdo bude mít chuť studovat na výstavě podrobnou historii Naivního divadla Liberec, má možnost využít intimního studijního prostoru v „Grey Boxu“, kde si sám, na dotykové obrazovce počítače, dohledá v textech i fotografiích existujících publikací řadu historických i nedávných aktivit jednoho z nejlepších evropských profesionálních loutkových divadel. Ukázky z více než 40 inscenací z historie a současnosti na televizní obrazovce představují pestrou paletu z tvorby Naivního divadla, atmosféru výstavy pak dokreslují autentické audionahrávky z jednotlivých představení. Návštěvník na výstavě nalezne nejstarší zachované loutky i vzácný model nerealizované dostavby Naivního divadla, kterou projektoval Ing. arch. Karel Hubáček v 70. letech minulého století.

  Výstava, která se uskutečňuje díky porozumění pana Petra Brestovanského a spolku ARCHA 13, bude běžně přístupná od pondělí do soboty v čase 10:00–17:00 hodin, a to až do konce roku 2019. Slavnostní Zastavení na výstavě je plánováno v rámci jubilejního 25. ročníku festivalu Mateřinka na čtvrtek 20. června 2019, vernisáž se uskuteční na podzim při listopadových oslavách 70. výročí Naivního divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. června 2019

  Komentáře k článku: Naivní divadlo slaví v Galerii U Rytíře dvě výročí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,