Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Naivní divadlo Liberec oslaví sedmdesátiny

  Naivní divadlo Liberec zahájilo sezónu 2019/20, která se ponese, stejně jako ta předcházející, ve znamení oslav. Zatímco v červnu se v Liberci s velkým úspěchem uskutečnil jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel Mateřinka, nyní si Naivní divadlo připomene 70 let od svého založení. Oslavy, které proběhnou na konci listopadu, však nejsou to jediné, na co se mohou diváci v NDL těšit. V plánu jsou také tři nové inscenace, které cílí na různé věkové kategorie, od dětí předškolního věku přes žáky základních škol až po dospívající a dospělé publikum. Kromě toho nabídne Naivní divadlo pestrý program v podobě jak vlastních představení, tak i řadu zajímavých hostů, výstav, divadelních procházek či koncertů.

  Budova NDL. FOTO Magistrát města Liberce

  Sedmdesáté výročí našeho divadla oslavíme v posledních listopadových dnech hned několika akcemi. Jedním z dárků k tomuto významnému jubileu, který divákům i sobě nadělíme při večerní premiéře 19. října, bude nová inscenace s názvem Pouť krkonošská. Režisér Filip Homola a scénograf Kamil Bělohlávek, kteří jsou v Naivním divadle podepsáni pod úspěšnou experimentální inscenací Jsou místa oblíbená tmou…, se tentokrát nechali inspirovat obrazivým textem Karla Hynka Máchy. Pouť krkonošská bude určena divákům od 13 let a studentům středních škol, originální vizuálně-výtvarnou koncepci si však užijí i dospělí. Na listopadové oslavy přijalo pozvání pražské Studio Ypsilon, které v rámci Naivního divadla Liberec působilo v letech 1968–1978. Ypsilonka u nás zahraje své představení ve čtvrtek 28. listopadu. V pátek 29. listopadu proběhne galavečer s promítáním dokumentu, který o NDL natočila České televize pod vedením režiséra Aleše Kisila. Vyjdou také dvě knihy. První je věnována samotnému výročí s důrazem na posledních pět let NDL, druhá publikace mapuje posledních deset let mezinárodního festivalu Mateřinka. 70. výročí Naivního divadla je věnována výstava umístěná v Galerii U Rytíře v podzemí liberecké radnice. Expozice s názvem Dvě výročí dokumentuje formou velkoformátových fotografií historii našeho divadla i 25 let festivalu Mateřinka. Jsou zde umístěny ukázky různých druhů a typů loutek a také celé výpravy z nejslavnějších inscenací. Slavnostní vernisáž se uskuteční v rámci listopadových oslav, výstava je však veřejnosti přístupná již od letošního června a potrvá do konce roku, prozradil o programu k sedmdesáti letům Naivního divadla jeho ředitel, Stanislav Doubrava.

  Inscenace K šípku s Růženkou. FOTO Josef Ptáček

  Naivní divadlo Liberec bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Jeho tvorba je zaměřena především na dětské publikum, od nejmenších diváků od 2 let po žáky základních škol. V repertoáru NDL se objevují také inscenace pro dospívající a dospělé (např. Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, Řekl bych nějakej vtip a pak bych umřel smíchy a připravovaná Pouť krkonošská).

  NDL hraje na domácí scéně pro školy i pro veřejnost, se svými inscenacemi cestuje po celé České republice i do zahraničí. Vedle řady evropských zemí se představilo například v Japonsku, Hong Kongu, USA, Kanadě, Mexiku, Indii, na jaře letošního roku také v Číně.

  Inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! FOTO Josef Ptáček

  • Autor:
  • Publikováno: 5. září 2019

  Komentáře k článku: Naivní divadlo Liberec oslaví sedmdesátiny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,