Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Na počátku byla touha

  V pondělí 3. června zahájil v Divadle Ponec hlavní program letošního jubilejního 25. ročníku Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2013.

  Tanec Praha 2013-poster

  Gala–opening oslavily společně s pražským publikem í některé z hvězd vepsané do pětadvacetileté historie festivalu. Během večera věnovaného VIP hostům a dlouholetým partnerům a podporovatelům TANCE PRAHA byly také vyhlášeny a předány ceny festivalu Česká taneční platforma 2013. Ten sdružení Tanec Praha každoročně pořádá v průběhu dubna.

  Zahajovací večer s příznačným názvem Reminiscence byl věnován vzpomínkám, osobnostem a tanci. Na počátku existence festivalu byla touha sdílet krásu, emoce, rafinovanost i drsnost tance. Příběh TANCE PRAHA letos slaví 25 let a na kontě má stovky nezapomenutelných večerů, výjimečných zážitků a inspirativních setkání. Každý rok nabízel českým divákům tanec v jeho nejaktuálnějších podobách, v jeho dynamice, extrémnosti, velkoleposti i intimitě. Praha se díky festivalu stala městem tanečních gurmánů. K zahájení letošního ročníku své taneční pozdravy přichystali např. Lin Hwai Min & Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan (TW-ROC), Palle Granhøj & Granhøj Dans (DK), Jorma Uotinen (FI) či Ohad Naharin (IL). Z archivu České televize pak večer připomněl největší osobnosti, evropské i americké scény, které měli naši diváci možnost obdivovat. Byli to např. Bill T. Jones, Trisha Brown, Merce Cunningham, Martha Graham, Maguy Marin, Joseph Nadj či John Neumeier.

  Ceny České taneční platformy

  ceska tanecni platforma-poster

  Diváci již v dubnu rozhodli o Ceně diváka, kterou získali VerTeDance za inscenaci Simulante Bande. Dílo pokouší relativnost pojmu handicap, neotřelé možnosti pohybového vyjádření zdravého a fyzicky handicapovaného člověka i křehký kosmos mezilidských vztahů. Své často neviditelné limity přetavily netanečnice Alena Jančíková a Zuzana Pitterová do neuvěřitelných výkonů, ve kterých jim „asistují“ profesionální tanečníci Helena Arenbergerová a Petr Opavský. Zuzana Pitterová také získala speciální ocenění poroty, tzv. special mention, za nadstandardně profesionální výkon v představení Simulante Bande. Autorskou hudbu k představení vytvořila kapela DVA. Autoři díla, které získá Cenu diváka, také každoročně obdrží polovinu festivalových tržeb z divadla Ponec. Ta za letošní ročník činila 19 800 Kč.

  Diváci již v dubnu rozhodli o Ceně diváka, kterou získali VerTeDance za inscenaci Simulante Bande. FOTO archiv festivalu

  Diváci již v dubnu rozhodli o Ceně diváka, kterou získali VerTeDance za inscenaci Simulante Bande. FOTO archiv festivalu

  Ceny poroty

  Mezinárodní festivalová porota byla na letošní České taneční platformě velmi vyvážená – pět zahraničních členů z Belgie, Finska, Francie, Nizozemí a Německa doplnilo pět českých zástupců. V konečném součtu hlasů cenu udělila cenu Tanečnice roku Markétě Vacovské za její výrazově velmi silový a podmanivý tanec v díle.

  Markéta Vacovská v inscenaci One Step Before the Fall. FOTO archiv NoD

  Markéta Vacovská v inscenaci One Step Before the Fall. FOTO archiv NoD

  Multižánrový projekt, na jehož vzniku se také společně podílela s Lenkou Dusilovou, Spitfire Company a DAMÚZOU, tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Finanční odměna pro tanečnici roku letos činila 10 000 Kč.

  Dále byli na cenu Tanečník/Tanečnice roku nominováni: Miřenka Čechová, Tomáš Červinka, Václav Kuneš a Andrea Opavská.

  Jezdci Lenky Vagnerové & Comp. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Cenu Taneční inscenace roku získalo dílo Jezdci Lenky Vagnerové & Comp. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Nejvíce bodů v celkovém součtu na prestižní cenu Taneční inscenace roku získalo dílo Jezdci od Lenky Vagnerové & Comp. Taneční dílo zabývající se problematikou vztahu člověka k okolí, zvířatům, i sobě samému je inspirováno tématem ptáků a jejich úlohou v lidské kultuře a tradici. Inscenaci již koncem loňského roku po její premiéře označila přední česká taneční kritička Nina Vangeli za „taneční bombu sezony“. Finanční odměna pro vítěze Taneční inscenace roku letos byla 40 000 Kč.

  Nominace na cenu Taneční inscenace roku 2013 dále získala díla: Much More Than Nothing (ME-SA & Peter Šavel & Stano Dobák), One Step Before the Fall (Spitfire Comp. & DAMÚZA & Markéta Vacovská a Lenka Dusilová), Pisum Sativum (JAMU Brno & Karine Ponties) a Tanec magnetické balerínky (Andrea Miltnerová). Nutno dodat, že druhý velký favorit, Spitfire Comp. s inscenací One Step Before the Fall, skončil na druhém místě nejtěsnějším možným rozdílem jediného bodu.

  Všichni výherci cen České taneční platformy získali kromě finanční odměny a festivalové ceny, kterou letos poprvé ztvárnila mladá sochařka Veronika Plátková, také věcné ceny od partnerů: masážního studia Thai Fit, fitness studia WorldClass, deníku Lidové noviny, časopisu a online portálu Taneční zóna, online portálu Tanečních aktualit, prodejny tanečního vybavení Sansha Prague, prodejce elektrokol e-kolo.cz, tiskárny OP Tiger a festivalu TANEC PRAHA.

  Cena za světelný design

  Partner festivalu, Institut Světelného Designu, rozhodl o Ceně za nejlepší světelný design. Tu letos získal Martin Špetlík za světelný design pro dílo One Step Before the Fall (Spitfire Comp. & DAMÚZA & Markéta Vacovská a Lenka Dusilová).

  Ceně za nejlepší světelný design. Tu letos získal Martin Špetlík za světelný design pro dílo One Step Before the Fall (Spitfire Comp. & DAMÚZA & Markéta Vacovská a Lenka Dusilová). FOTO archiv NoD

  Cenu za nejlepší světelný design získal Martin Špetlík za světelný design pro dílo One Step Before the Fall (Spitfire Comp. & DAMÚZA & Markéta Vacovská a Lenka Dusilová). FOTO archiv NoD

  Dále byli nominováni Jan Komárek (za Tanec magnetické balerínky Andrey Miltnerové), Michal Kříž (za inscenaci Manson souborů DOT504 & Teatr Novogo Fronta a za spolupráci na světelném designu se španělským designérem Davidem Alcortou Ruíz na představení Jezdci Lenky Vagnerové).

  Program 25. Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2013 potrvá až do 4. července a kromě Prahy se bude konat v dalších jedenácti městech České republiky.

  /Převzato ze stránek Taneční platforma/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. června 2013

  Komentáře k článku: Na počátku byla touha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,